Červen se, podobně jako květen, nesl v duchu turbulencí a zvratů. Výplachy altcoinů zavařily nejednomu svátečnímu investorovi a bitcoin se propadl na vůbec nejnižší cenu za jednu minci od začátku roku. Zažili jsme přijetí kryptoměny jako oficiálního platidla suverénním státem, neustávající manipulaci trhem ze strany těch vůbec největších ryb a nebyl by to svět blockchainu, aby se k němu nevyjádřil také Elon Musk. Navzdory na první pohled nepříznivě vypadající tržní náladě vidíme v dění posledních dní jako Altlift velkou příležitost pro zisky i učení se. Věříme nejen ve světlejší budoucnost, ale i ve velký investiční potenciál přítomnosti. Zapomeňme ale na chvíli na Elona a pojďme popořadě.

JPMorgan aneb Když to nejde se stříbrem, zkusíme to s kryptem, Čína a El Salvador

Začněme pro svět kryptoměn geopolitickou událostí roku – přijetím bitcoinu jako oficiálního platidla El Salvadorem, středoamerickou zemí s populací čítající téměř 6,5 milionu osob. Vše bylo zahájeno na konferenci Bitcoin 2021 ve Wynwoodu (v Miami na Floridě). Úřadující prezident tohoto státu oznámil svou vizi udělat z Bitcoinu v následujících dnech legitimní platební prostředek. Jedná se sice o stát vedený mladým Bukelem v kšiltovce, který z dálky připomíná alter ego Sashi Barona Cohena; stát s nejvyšším počtem vražd na obyvatele na světě; stát, ve kterém se z návrhu zákona může stát platná právní úprava v řádu hodin; ale přesto jde o extrémně důležitý milník. Čin El Salvadoru může sloužit jako inspirace a pomyslná poslední kapka pro další země jako jsou Uruguay, Paraguay a Tonga, kde se adopce Bitcoinu jako státní měny rovněž diskutuje. Důležitost tomuto kroku přidává i postoj Světové banky. Ta se patrně obává o ztrátu vlastního vlivu. Proto se proti přijetí Bitcoinu jako oficiálního národního platidla vymezuje a odmítá El Salvadoru s přechodem na Bitcoin pomoci. Nadšení neprojevil ani Mezinárodní měnový fond.

JPMorgan se významně podílí na probíhajícím poklesu cen bitcoinu. To, že je trh kryptoměn kvůli absenci centrální autority a regulací obecně náchylnější k potenciální manipulaci, je jasné každému, kdo se v prostředí Bitcoinu již nějaký ten pátek pohybuje. Jedna z největších finančních institucí, která v září minulého roku musela za manipulaci na trhu se stříbrem zaplatit pokutu ve výši téměř 1 bilionu dolarů, svými nekonzistentními postoji pravidelně bouří hladinu kryptoměnového moře. Dubnová zpráva, že tento bankovní hegemon umožní svým klientům investovat do kryptoměn, udělala ještě drtivé většině investorů radost. V červnu ale banka svou rétoriku obrátila a varuje před nastupujícím „bear marketem“ a „neobvyklým vývojem poptávky po kryptoměně“. Komunikovaná negativní emoce dokonce došla tak daleko, že ve svém newsletteru, který je každý měsíc rozesílán klientům, banka předpovídá pád bitcoinu na hranici 25,000 USD. Od instituce, která ještě začátkem roku předpovídala zvýšení ceny za jeden bitcoin až k hranici 146,000 USD, tato předpověď může působit lehce schizofrenním dojmem, nenechme se ale zmást.

Jedná se o promyšlené jednání, jehož cílem je podle našeho názoru nakupovat bitcoin levně. Jak ostatně chování JPMorgan komentuje analytik Lark Davis: „Neexistuje trh, kterým by nemanipulovali”. Velké instituce již přijaly realitu, ve které bitcoin slouží jako rezervní aktivum. A zjistily, že ho samy nemají. Na rozdíl od fiatu si totiž nelze bitcoin vytvořit z ničeho, je nutné ho od někoho koupit. Od začátku měsíce jsme sbírali indicie ukazující na to, že právě investiční banky se pokoušejí nakupovat bitcoiny, ale nemají od koho. Slabé ruce prodaly už v květnu, ostatní hodlují. Identicky se vyjadřovali také konkurenti z Goldman Sachs. Jeden týden vynášeli kryptoměnu do nebe, druhý ji odepisovali. A pak znovu dokola. Máme podezření, že stejnou notu hraje rovněž Lidová banka Číny. Ta během minulé krize od roku 2009 během zhruba pěti let pomocí desítek “bílých koní” nakupovala zlato. Dokážeme si představit, že momentální tažení proti bitcoinu má za cíl pouze přesvědčit investory, že začal medvědí trh a že cena okolo 30 tisíc USD za minci je ještě vysoká a vyplatí se raději prodat.

Dalším významným mezníkem bylo vyjádření amerického daňového úřadu IRS (Internal Revenue Service), o kterém jsme psali v jednom z červnových blogových příspěvků. To znemožňuje aplikaci tzv. like-kind policy v případě transakcí zahrnujících krypto. O co jde? Zjednodušeně řečeno, like-kind policy je legální možnost výměny jednoho aktiva za aktivum jiné bez nutnosti zdanění, přičemž musí být zachována podmínka „podobného charakteru“ obou aktiv. Tato vyhláška byla původně vydaná pro účely realitního trhu, běžnou praxí bylo ale její využívání v rámci transakcí mezi kryptoměnami navzájem. To sice IRS několikrát nepřímo označila za protiprávní, až v červnu vydané memorandum ale tuto praxi explicitně zakazuje. Pro bitcoinové maximalisty je to v zásadě irelevantní. Američanům, kteří obchodují altcoiny, to ovšem komplikuje život. Do několika hodin po oznámení tohoto memoranda se tedy altcoinový trh zhroutil.

Ze Spojených států ale nepřichází jen špatné zprávy. V reakci na zvyšující se poptávku po kryptoměnách se nyní americké banky díky iniciativě pod taktovkou NYDIG a NCR dostanou k akvizici bitcoinu legální cestou. Tato zpráva je vítána nejen klienty více než 650 bank, kterých se tato změna v první řadě týká, ale zejména bankami samotnými. Ty totiž posledních několik měsíců (let) musely řešit drastický odliv klientů směrem na platformy typu Coinbase. Bavíme se o komerčních bankách, které spravují klientům běžné účty. Velké investiční banky svým kvalifikovaným investorům kryptoměny nabízet mohly.

Čína do své války proti nestátním kryptoměnám pouští zbraně těžšího kalibru a hromadně zakazuje výskyt jakékoliv těžby bitcoinu na svém území. Oficiálně sice pouze v některých provinciích a údajně kvůli ekologii, prakticky to ale znamená odchod těžařů ze země. To společně s utvrzením negativního postoje Čínské lidové banky vůči kryptoměně zapříčinilo pokles hashrate bitcoinu na nejnižší hodnotu za poslední rok. Dobrou zprávu to nicméně může představovat pro těžaře, kteří díky hromadnému odsunu společností těžících bitcoin v Číně mohou realizovat vysoké zisky. Otázkou také zůstává, jaké jsou reálné kroky Lidové banky Číny, která bitcoin dříve tohoto roku označila za „investiční příležitost“. To bylo vnímáno jako zásadní změna tónu dosavadní rétoriky.

Na závěr úvodu je ale třeba říci, že zatímco některé altcoiny se skutečně „otřásají v základech“ (jak rozvedeme v dalších sekcích reportu), fundament bitcoinu je silnější než kdykoli dřív. BITCOIN SE STAL OFICIÁLNÍ STÁTNÍ MĚNOU. Výrazně rychleji, než jsme předpokládali. S vědomím všeho, co na následujících řádcích popíšeme, očekáváme jako Altlift po lehce „okurkovém“ létě další stoupání ceny bitcoinu, které by podle našich odhadů mělo být zahájeno v září.

McAfeeho smrt, auta a hodinky za bitcoin a co to znamená Taproot

Jednou z nejdiskutovanějších událostí června nejen ve světě kryptoměn je smrt Johna McAfeeho, zakladatele stejnojmenné antivirové společnosti McAfee. Zesnulý McAfee nebyl pouze podnikatelem, ale také zapřísáhlým podporovatelem libertariánství (za americkou Libertariánskou stranu dokonce kandidoval v roce 2020 na prezidenta) a investorem do kryptoměn. Kvůli manipulativním nabídkám shitcoinů a praní špinavých peněz byl nakonec také stíhán úřady Spojených států a zadržen ve Španělsku, kde koncem června 2021 spáchal sebevraždu. Podobně jako Jeffrey Epstein.

Pokračování se dočkala nejsledovanější telenovela technologického světa s názvem Muskův Twitter. Její ústřední charakter Elon po květnovém bouřlivém rozchodu zmírňuje rétoriku a jedná s těžaři o ekologických variantách těžby bitcoinu. Detailněji jsme se Muskovými záměry a pozadím celé této bubliny zabývali v květnovém reportu. Kromě toho si Elon čas od času zamanipuluje s DOGE. Podobně jako časopis Time vyhlašuje osobnost roku, Dogecoin je aktivum let 2020-21. Přesně vystihuje ekonomického ducha doby, proto vyrostl za 12 měsíců na stonásobek ceny.

Mezi tím do světa krypta vstupuje další významné jméno – investiční fond George Sorose se pouští do kryptoměn. O původně maďarském miliardáři se několik let nazpět diskutovalo v souvislosti s možností krypto „shortovat“, nyní se mluví o tom, že fond dostal zelenou směrem k aktivnímu obchodování s bitcoinem. Což ale nutně neznamená, že nebude kryptoměnu shortovat.

Zajímavou událostí nesoucí v sobě dobré i špatné zprávy je Taproot, první těžaři hromadně schválený technologický upgrade Bitcoinu za poslední čtyři roky. Změny, kterých se protokol díky Taprootu dočká, zásadním způsobem zefektivní bitcoinové transakce a posílí jejich zabezpečení. To otevírá několikery nové dveře vedoucí k využitelnosti Bitcoinu v rámci DeFi. Špatnou zprávu to nicméně představuje pro Ethereum – páteřní síť DeFi – a další kryptoměny, které svůj fundament právě na využitelnosti v prostředí decentralizovaných financí staví. Roste jim konkurence.

Koncem měsíce vydala vláda Velké Británie nařízení, které de facto zakazuje jakékoliv regulované fungování burzy Binance na britském trhu. To v praxi neznamená, že by obyvatelé UK nemohli s kryptoměnami na Binance obchodovat, pouze se snižuje množství způsobů, kterými mohou své krypto konvertovat na fiat. Zpráva přišla paradoxně několik dní poté, co Londýn zaplavily reklamy na tuto burzu. Binance mezi tím spouští novou NFT platformu s názvem Featured, ve které vidí její tvůrci budoucnost obchodování s duševním vlastnictvím.

Zvyšuje se množství firem, které jsou ochotné nabízet své zboží výměnou za krypto. Daymaku, kanadský výrobce dopravních prostředků na elektrický pohon, chce roce 2023 představit zařízení kombinující automobil a miner. Zavedení přijímání plateb v bitcoinu zvažuje také největší americký výrobce vozů General Motors. Trend přijímání BTC ale nekončí jen u automobilů – výrobce luxusních hodinek Jacob & Co oznámil ambici stát se první společností v oboru, která bude platby v kryptoměnách přijímat.

S rostoucí popularitou kryptoměn pochopitelně roste i procento těch, kteří se skrze ně chtějí obohatit nečestně a na úkor druhých. Vítejte v našem pravidelném okénku scamů, na které si dejte pozor: Těžařům Monera pravděpodobně bude známý termín Crackonosh – tento malware napadl v první polovině tohoto roku více než 220 tisíc zařízení. Nejedná se ale jen o útoky globálních rozměrů, i v Čechách na podobné „šikuly“ narazíme. Pokud Vás někde potká fotka našeho dobrého kamaráda Dominika Stroukala slibujícího astronomické výdělky prostřednictvím krypta, jedná se o scam. Žádný profesionál v oboru by se k podobné komunikaci nesnížil – ostatně Dominik již na podvodníky podal trestní oznámení.