Ačkoliv se na začátku měsíce zdálo, ve stopách předešlých let, že duben bude zelený měsíc dvouciferných výdělků, týdenní altseason ve druhé polovině měsíce kryptoměnové investory moc nenadchla. Narativ kolabujících amerických bank se však stále drží v popředí vnímání investorů, ať již tradičních, či kryptoměnových. Samozřejmě s ohledem na tradiční trhy se nejedná o tak pozitivní zprávy. Naopak, jak jsme již upozornili v předešlém reportu, i přestože to zní poněkud cynicky, krachující banky naopak podporují chápání bitcoinu jako „uchovatele hodnoty“. Ačkoliv jsme tedy očekávali přelití finančních prostředků z bitcoinu do altcoinů (čemuž i napovídala bitcoinová dominance), zatím k tomu nedošlo. Stále však poněkud pociťujeme, že k tomu zanedlouho dojde.

Tradiční trhy

Industriální index DJI30 během dubna pokračoval ve své trajektorii a přes veškeré negativní zprávy vzrostl o 2,56 %. Totéž platí i pro SPX, který vzrostl o 1,5 % a Nasdaq o 0,86 %. Již minulý měsíc jsme upozornili na velmi kritické období pro představitele Fedu, přičemž se rozhodují mezi zhroucením finančního systému, anebo pokračováním v boji s rostoucí inflací. Ve středu 04.05.2023 se rozhodla federální banka zvýšit sazby o 0,25 % na nynějších 5,25 %. Z tiskové zprávy po rozhodnutí o zvýšení lze však těžko činit konkrétní teze ohledně budoucího vývoje. S největší pravděpodobností však lze projev šéfa federální rezervy vyhodnotit jako umírnění z hlediska restriktivní měnové politiky americké centrální banky (i přesto, že se snažil na konkrétní otázky odpovídat velmi vágně).

Bitcoin a kryptoměny

Ačkoliv bitcoin za duben vzrostl o pouhých 2,7 %, zdá se, že stále míří ke své měsíční rezistenci na úrovni 35 000 USD, o které jsme se zmínili již v předchozím reportu.

S ohledem na týdenní graf lze uvozovat podobné závěry jako v případě měsíčního grafu, přičemž je však třeba mít na paměti silnou týdenní rezistenci v hodnotách zhruba okolo 32 000, jak znázorňuje graf níže.

V předešlém reportu jsme taktéž upozornili na významnost hranice pod „Binance FUDem“. Naštěstí denní svíce neuzavřeli pod uvedenou hranicí a cena je doposud stále nad ní. Samozřejmě, vývoj ceny je dynamický proces, a tudíž i naše rozhodování. Na denní bázi nyní přikládáme vyšší významnost hodnotě zhruba o 500 USD výše v okolí 27 000 USD. Jakékoliv uzavření denních svíček pod touto hranicí by nás vedlo k hedgování dlouhodobých spotových pozic. Dokud jsme nad, netřeba panikařit.

V dubnu jsme se konečně dočkali Shanghai upgradu Etherea, na který jsme již upozorňovali v předchozích dvou reportech. S ohledem na jiné altcoiny nebyl duben příliš zajímavý (až na krátkodobý růst v polovině měsíce, který byl velmi rychle přerušen).

Bitcoinová dominance (procentuální tržní kapitalizace BTC vůči zbytku trhu) je stále na své 48 % hranici, u které byla již i na konci předchozího měsíce, a která byla dosavad historicky jakýmsi signálem pro přelévání prostředku z bitcoinu do ostatních měn. Přílišná expozice vůči altcoinům se však nyní stále nevyplácí, poněvadž tuto hranici může Bitcoin snadno prorazit a letět sám na 50 000 USD (jak si lze vzpomenout například na konci roku 2020, kdy alty pouze ztrácely v porovnání s bitcoinem, který si jel svůj vlastní bullrun). Náš pohled na altcoiny samozřejmě podporuje i graf ETH/BTC zobrazený níže (pro zajímavost, jak je znázorněno, ETH ztratilo zhruba 20 % své hodnoty v porovnání s Bitcoinem od svého vrcholu ze září 2022)

Shrnutí

Pokračující rozpad tradičního bankovního systému stále živí Bitcoinový růst i nadále. Rostoucí Bitcoin je velmi zdravé pro trh jako celek a poukazuje na současnou relativní neexistenci retailu (kteří většinou nakupují jen Cardano, IOTA a LTC) a spíše ilustruje působnost a zájem dlouhodobých investorů v samotný koncept Bitcoinu. Samozřejmě, nárust Bitcoinu časem způsobí růst i alternativních tokenů.