Ač se to zdá neuvěřitelné, největší povzbuzení v Bitcoinové komunitě nemá na svědomí rapidní cenové oživení v lednu, ale projekt Ordinals. Ten přišel na elegantní způsob přenesení NFTs do Bitcoinového protokolu, kde něco takového donedávna nemělo být ani možné (ačkoli OGs pamatují diskuze o “colored coins” před deseti lety nebo o NFTčkách po segwitu o pět let později).

Projekt Ordinals vytvořil vlastní software wallet s Explorerem – ORD. Ta je schopna sledovat polohu a pořadové číslo konkrétních SATs, a to pomocí toho, že jim přiřadí specifické číslo podle času, kdy byly vytěženy. Touto nadstavbou tedy udělá jinak zcela fungible (zaměnitelné) SATs sledovatelné a unikátní. Do takových SATs se poté mohou vepisovat konkrétní data (inscribing) ve tvaru textu, obrázku nebo i videa. Netrvalo dlouho a projekt Ordinals byl shrnut do fráze „NFTs na Bitcoinu“.

Takto vytvořená NFTs mají dvě klíčové vlastnosti, které je odlišují od NFTs na ETH a jiných sítích. Zaprvé, jsou uloženy přímo v blockchainu a nikoliv pouze propojeny s externí webovou stránkou, jako většina NFT na ETH. Za druhé, NFT jsou vepsány (spojeny) s jednotlivými, konkrétními SATs. To je změna oproti NFTs na například ethereové síti, kde mají konkrétní NFTs svůj vlastní token (adresu a ID v případě kolekce). To vytváří přímé spojení mezi NFT a podkladovým aktivem, bitcoinem.

V současné době si tak každý trochu technicky zručný jedinec může vymintovat – nebo spíše vepsat – vlastní data (NFT) do Bitcoinu skrz službu Ordinals. Zatím to ale není zdaleka tak příjemné a jednoduché jako vytvoření NFT na Ethereu nebo na jiných sítích. Zároveň ani neexistuje tržiště, kde by šlo s Ordinals jednoduše obchodovat, a to proto, že systém na sledování fungible tokenů vyžaduje komplexní transakční vstupně-výstupní systém. Ale dnes to vypadá, že je jen otázkou času, než někdo celý systém Ordinals zpřístupní široké veřejnosti a zavede tržiště.

Ordinals rozdělily bitcoinovou komunitu na dva tábory, kde každý má jinou představu o tom, co vlastně Bitcoin je. První tábor odmítá projekt Ordinals jako zbytečnost, co úplně míjí pointu BTC jakožto unikátního kolaterálu ve finančním světě. Nejzapřísáhlejší část tohoto tábora dokonce považuje celý projekt Ordinals za útok proti BTC. Tento tábor se opírá i o slova zakladatele Satoshiho Nakamota, který podobnou myšlenku zavrhl již v roce 2010, kdy byl stále ještě aktivní na fórech. Druhý, liberálnější tábor naopak nevidí na myšlence Ordinals nic špatného a někteří dokonce poukazují na možné benefity pro dlouhodobou udržitelnost sítě. A to takový, že Ordinals mohou v budoucnu vyřešit security budget problém – hezky popsán například Kirillem Juranem v tomto videu.

A jak ho NFTs na BTC řeší? Sazby transakčních poplatků se uvádějí v sat/vB (virtual byte), což znamená, že čím více dat transakce obsahuje, tím větší je poplatek. Vepisováním dat do jednotlivých SATs zvyšujete přirozeně objem dat v celé síti a bloky plné transakcí jsou lepší než bloky bez transakcí – nemluvě o prázdných blocích, které dnes vznikají relativně běžně. Je to téměř samozřejmé, ale robustnější trh s transakčními poplatky je pro udržitelnost Bitcoinové sítě dobrý. K tomu by však musel nastat Mainnet update na BTC a většinový konsensus Bitcoinové komunity.

Připomínáme, že blockchain je soubor sdílený na počítačích všech full nodes. Jeho velikost se blíží k 500 GB. Čím větší je blockchain, tím více odrazuje lidi od toho, aby udržovali vlastní full node. Na rozdíl od těžařů totiž nejsou provozovatelé nodů finančně incentivizováni.

Ordinals rozpoutaly v bitcoinové komunitě kulturní válku. Raketový růst cen prvních Ordinals vypovídá o rostoucím zájmu širší veřejnosti. Vývojáři se sdružují a je jen otázka času, než někdo posune přístupnost Ordinals o krok dál. Troufáme si říct, že to pravé „drama“ o osudu NFTs na Bitcoinové síťi“ nás teprve čeká a Bitcoin zase jednou bude nejzajímavější síť ke sledování.