Protože mediálním světem poslední tři týdny otřásají zprávy o turbulencích zmítajících světem kryptoměn, rozhodli jsme se shrnout dosavadní dění kolem bitcoinu a altcoinů a pozici, kterou k němu jako Altlift HODLáme v následujících týdnech zaujmout. Situace, která se na první pohled může zdát zoufalá, totiž nabízí spoustu příležitostí pro toho, kdo v ní umí číst. Trh je živý organismus zbavující se těch, kdo hledají rychlý profit a odměňující ty, kdo se obrní trpělivostí a dívají se dál než na horizont slibující rychlé zbohatnutí. 

Výplach altcoinů 

Kdo sleduje dění v kryptoměnách podrobněji, zaregistroval v posledních dnech prudký pád většiny altcoinů včetně těch nejrozšířenějších, jako jsou Ethereum, Kusama nebo sociálními médii oblíbený DOGE coin. Trend v altech je jednoznačně klesající a tyto poklesy nejsou samoúčelné, nýbrž jsou způsobeny děním ve světové ekonomice. 

Pád altcoinů

Vývoj ceny některých altcoinů. Zdroj: coinmarketcap.com

Co znamená Taproot a jaká je to vlastně zpráva

Jednou z takových zpráv je informace o přicházejícím Taprootu, prvním upgradu Bitcoinu za poslední 4 roky, který byl v červnu schválen těžaři z celého světa a který vejde v platnost v listopadu letošního roku. Tento upgrade znamená zásadní zefektivnění transakcí, které tím zároveň posílí co do zabezpečení. Hlavní výhoda Taprootu ale spočívá v něčem jiném, a sice v odemčení potenciálu využití bitcoinu pro tzv. Smart kontrakty, klíčovou feature technologie blockchain. Tím Taproot, slovy zakladatele venture kapitálové společnosti Stillmark Alyse Killeena, otevírá široké spektrum možností pro ty, kteří se o Bitcoin zajímají z důvodu jeho využitelnosti v každodenním životě a v rámci DeFi. 

Jakkoliv se to může zdát jako pozitivní zpráva (a do značné míry to pozitivní zprávou také je), znamená Taproot zároveň silný zásah pro fundament altcoinů, které na DeFi stojí (typicky například Ethereum). 

Like-kind policy aneb není Bitcoin jako Litecoin

Další ranou pro altcoiny bylo nedávné memorandum vydané IRS, tedy orgánem federální vlády Spojených států odpovědným za výběr daní. Pro pochopení nejdříve krátký historický exkurz – do začátku roku 2018 umožňovalo americké právo takzvanou like-kind exchange, tedy výměnu jednoho aktiva za aktivum podobného charakteru, bez nutnosti zdanění. Na toto pravidlo, vytvořené původně pro účely obchodu s nemovitostmi, spoléhali před rokem 2018 tradeři, kteří díky tomu de facto nemuseli danit své výnosy z kapitálového majetku. Zajímavostí je, že se tak dělo i přes to, že IRS na svých stránkách mezi lety 2014 a 2018 v rámci nejčastěji kladených dotazů (FaQ) explicitně uvádí, že výnosy z obchodování s kryptoaktivy zdaněny být musí. Vzhledem k nátuře amerického právního systému se ale tradeři spoléhali § 1031 Exchange of real property held for productive use or investment, spíše než na „neoficiální“ vyjádření IRS v rámci jeho FaQ. 

Právě začátkem roku 2018 bylo toto pravidlo omezeno vyhlášením TCJA (Tax Cuts and Jobs Act) pouze na transakce týkající se nemovitostí. Ono dříve zmiňované memorandum je pak posledním pomyslným hřebíčkem – explicitně totiž uvádí, že transakce mezi bitcoinem, Litecoinem a etherem nejsou způsobilé pro aplikaci like-kind policy. 

Co je to virtuální měna podle IRS

Vyjádření IRS k virtuálním měnám. Zdroj: irs.gov

Silný fundament Bitcoinu 

Naproti tomu dění kolem nejznámější kryptoměny, Bitcoinu, bylo v posledních několika týdnech převážně pozitivní. Pokles ceny tohoto kryptoaktiva sice může naznačovat opak, je ale třeba si uvědomit, že světové dění má určitou dynamiku a dnešní rozhodnutí může mít reálný dopad zítra, za týden nebo za měsíc. Ne vše funguje stejně jako twitterový účet Elona Muska – je třeba číst mezi řádky a přemýšlet nad konkrétními událostmi v kontextu a souvislostech. 

Bitcoin jako legální platidlo v El Salvadoru 

Jedna z největších zpráv kryptovesmíru spatřila světlo světa 9. června. El Salvador, malá středoamerická země pod nekompromisní vládnoucí taktovkou Nayiba Bukeleho, jako první země na světě schválila Bitcoin jako své druhé legální platidlo (vedle amerického dolaru). Takzvaný Bitcoin Law byl schválen většinou parlamentu El Salvadoru v poměru 62:22 v rekordním čase – nutno ovšem dodat, že o demokratičnosti zákonotvorného procesu v El Salvadoru lze dost úspěšně pochybovat.  

Co to znamená pro bitcoin jako takový je stále ještě otázkou. Zatímco někteří ekonomové tento krok považují za historický milník, jiní jsou skeptičtější a upozorňují na potenciální problémy spojené s volatilitou kryptoměny. Samostatnou kapitolou je pak žádost El Salvadoru směrem k IMF, ve které se země snaží o zisk zdrojů ve výši více než 1 miliardy dolarů. Ačkoliv je tedy třeba obezřetnost, optimismus je na místě – odvážný krok malého středoamerického státu totiž může inspirovat další země k regionu k podobným krokům. 

Bitcoin v El Salvadoru

Bitcoin jako platidlo v El Salvadoru. Zdroj: breezyscroll.com

Postoj centrálních institucí a finančních hegemonů 

Snažit se vyznat v postojích světových finančních institucí vůči Bitcoinu a kryptoměnám obecně je jako tvořit dnešní obchodní strategii na základě včerejšího chování trhu – ať už si myslíte cokoliv, velmi pravděpodobně máte staré informace. Poslední postoje Světové banky naznačují její neochotu jakkoliv se podílet na výše zmíněnému posunu El Salvadoru směrem k bitcoinu, což je do značné míry způsobeno potenciálním ohrožením, které tento čin představuje pro IMF

Velké investiční banky typu JP Morgan pak s trhem nepokrytě manipulují – na jedné straně rozhodnutí umožnit klientům investovat do bitcoinu, na druhé pak varování před chystajícím se bear marketem. Z krátkodobého hlediska mají tyto kroky zásadní dopad na cenu bitcoinu, o jejímž růstu přes léto pravděpodobně nebude řeč, z dlouhodobého úhlu pohledu se ale jedná o dobrou zprávu – tyto instituce jsou na naší straně. 

Je třeba také nezapomínat na skrytou inflaci způsobenou zveřejňováním zkreslených dat, která narůstá zejména ve stavebním sektoru (o té jsme se okrajově zmiňovali v červnovém reportu). Ta bude mít nutně za následek oslabování státních měn a tím i růst ceny bitcoinu, na tento efekt je ale třeba ještě pár měsíců počkat. 

Změna strategie

Z výše uvedených důvodů přecházíme jako Altlift na trhu altcoinů do krátké pozice s cílem shortovat – sentiment trhu je velmi špatný, technické analýzy také růst nevěstí a tak pro tento krok nikdy nebyla lepší doba.

Naším cílem je v průběhu celého (nebo alespoň většiny) léta držet většinu likvidity ve fiatu a spekulovat na pokles altcoinů. Jako ALTLIFT ALTcoiny určitě neopouštíme, naopak, po letní okurkové sezóně věříme v zářijové obnovení síly trhu, pro teď se to ale jeví jako nejlepší možné řešení. Nebudeme používat pákové obchody, pouze využijeme naše znalosti trhu a nastavíme obchodní strategii založenou na akceptování dočasného klesajícího trendu, tedy futures obchodech, kdy pokles pro nás znamená zisk, růst ztrátu. Obchody budeme stejně jako v dlouhé pozici jistit stop-lossy a OCO příkazy. Přechod na tuto strategii jsme již zahájili a i když nastavení všech příkazů a provedení potřebných procesů nějakou dobu trvá, věříme, že jsme situaci dokázali včas a úspěšně podchytit. 

Co se bitcoinu týče, neplánujeme se zásoby zbavovat, naopak. Očekáváme pohyb v rozmezí 30.000 a 42.000 USD, v rámci něhož plánujeme realizovat pravidelný zisk. Jak jsme psali výše, víme, že velké instituce jsou na naší straně, je jen třeba vydržet. V době psaní této zprávy bitcoin dokonce prolomil hranici 30 tisíc USD za minci, podstatné ale bude, jak zavře denní svíci a zda se mu podaří se od této hladiny odrazit. Mnozí investoři, včetně nás, měli na 29 až 30 tisíci nastavené nákupy.

Na závěr bychom rádi řekli, že ačkoliv pohled na padající cenu bitcoinu přináší málokterému investorovi radost, v Altlift vnímáme dění posledních týdnů jako velkou příležitost. Jsme přesvědčeni o tom, že na podzim se opět vrátíme do bullmarketu a cena kryptoaktiv poroste – nicméně medvěd dříve nebo později přijde a až se tak stane, budeme moci využít všech procesů a know-how získaného v průběhu těchto dní a dále tak zvyšovat ziskovost našeho portfolia.