Situace v únoru bohužel vyeskalovala a my nyní čelíme válečnému konfliktu probíhajícímu jen několik stovek kilometrů za našimi východními hranicemi. Konfliktu, který samozřejmě vnímají i trhy a který bude mít (a už nyní pochopitelně má) zásadní vliv na makroekonomickou situaci v následujících letech. V těchto momentech je zásadní soustředit se na věci, na kterých záleží nejvíce. Bezpečnost a zdraví Vás a Vašich nejbližších, v druhé řadě pak pomoc těm, kteří ji za současné situace potřebují nejvíce. Tržní nálada a politická situace nám zatím napoví, co lze od následujících měsíců očekávat.

Protesty v Kanadě a změny regulace ve Spojených státech

Světové dění ale není možné omezit pouze na Rusko a Ukrajinu a zejména v prvních dvou třetinách měsíce, tedy před eskalací onoho válečného konfliktu, bylo co sledovat. V první polovině měsíce došlo ve Spojených státech k značnému posunu na trhu cenných papírů, kdy U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) navrhla novou sadu opatření, které kromě jiného zrychlí standardní délku vypořádacího cyklu ze dvou dní (T+2) na jeden den (T+1) po uskutečnění obchodu. To by mělo mít zásadní vliv na rychlost trhů. Dobré zprávy bylo možné slyšet i v oblasti trhu kryptoměn. Pozitivní vývoj pro Tether (strategicky nejvýznamnější stable coin) přislibuje Tweet Paola Ardoina, CTO Bitfinexu. Ve vztahu k Ardoinem zmiňovanému „historickému momentu“ se mluví zejména o možném úspěchu kryptoměny v rámci komunikace s regulátory. Velkou výhrou pro kryptoměnovou komunitu bylo také ohlášené vynětí těžby kryptoměn z pravidel týkajících se vykazování daní pro IRS. V tomto případě se jedná o nápravu nedávno podepsaného Zákona o infrastruktuře (Infrastructure bill). Do třetice je pak důležité zmínit návrh senátora Warrena Davidsona. Takzvaný Keep Your Coins Act by měl chránit možnost investorů jednat jako self-custodian a provádět peer-to-peer transakce tím, že bude zakazovat jakémukoli úřadu toto právo omezovat. Adopce kryptoměn postoupila ve Spojených státech během posledních měsíců natolik, že Colorado bude umožňovat svým obyvatelům platit daně v bitcoinu a novým trendem je také umožňování takzvaných kryptohypoték. Možností nákupu nemovitostí za kryptoměny se mimochodem náš CFO František Kudrna zabývá profesně již několik let – zde jsme tedy před Státy napřed. Bohužel, v sousední Kanadě zatím dochází k blacklistování bitcoinových adres v průběhu poměrně drastického potlačování nepokojů. Ty vznikly v důsledku zásahů proti protestům za svobodu a i zde hrají kryptoměny svou roli – protestující do médií ohlašují finanční dary ze strany kryptoměnové komunity prostřednictvím bitcoinu.

V Číně podle dat České spořitelny používá místní digitální Juan již více než 260 milionů obyvatel. Země zatím pokračuje ve svém tažení proti bitcoinu a zatímco se Lidová banka Číny snaží nastartovat ekonomiku prostřednictvím snižování úrokových sazeb, místní vláda vyhrožuje vězením každého, kdo využije kryptoměn pro fundraising. El Salvador zaujal v posledním roce k bitcoinu opačný postoj a země, zdá se, profituje ze získané pozornosti. Tamní úřady hlásí nárůst turismu o 30 %, což lze do značné míry přičítat právě mediální exponovanosti státu. Povědomí v zemi o tom, co to Bitcoin je a v čem by měl místním zjednodušit život, není ale zatím ani zdaleka na úrovni, jakou by si možná prezident Bukele představoval. V zemi se za tímto účelem bude kromě jiného spouštět nové kryptoměnové vzdělávací centrum.

Na českém trhu nám dělá radost vývoj kolem společnosti Tatum, jejíž známost v očích naší veřejnosti roste a která podle svých slov zajišťuje fungování více než 6200 aplikací na blockchainu. S firmou Tatum dlouhodobě spolupracujeme a o jejich odbornosti a profesionalitě nemáme pochyby, jedná se jistě o jeden z nejzajímavějších krypto-projektů, které na našem území za poslední roky vznikly. Zájem o to následovat jejich úspěšné kroky je v Čechách čím dál pozorovatelnější – místní vývojářská studia do technologií jako jsou NFT, DeFi a Web3 investují desítky milionů korun. O oblibě kryptoměn v tuzemsku vypovídají i data zveřejněná v únoru firmou Bit.plus, podle nichž zobchodovali Češi jen za leden kryptoměnové transakce přesahující hodnotu 400 milionů korun. S podivem a lehkým úsměvem jsme pak sledovali oznámení Radovana Vávry, který pod sebou po řadě mediálně plodných měsíců podřezal podle mnohých větev, když oznámil partnerství s pochybným projektem Xixoio.

Berkshire Hathaway jiného známého investora, Warrena Buffetta, koupila akcie crypto-friendly banky v hodnotě 1 miliardy dolarů. Investiční gigant vyhodil z portfolia akcie dvou tradičních společností poskytujících finanční služby – Visa a Mastercard – a zároveň získal akcie Nubank – brazilské bankovní organizace přátelské ke kryptoměnám.

Coinbase na Superbowlu a Binance si kupuje Forbes

Každoroční svátek amerického fotbalu Suberbowl si pro nás letos kromě velkolepé rapové show v poločase přichystal také reklamu od firmy Coinbase. Ta diváky překvapila tím, že na obrazovce nechala necelou minutu bez jakéhokoliv dalšího komentáře poletovat QR kód. Překvapena byla ale i samotná Coinbase – konkrétně náporem návštěvníků, kteří v důsledku vyřadili stránku z provozu. Coinbase také oznámila nového člena představenstva (je jím zakladatel e-commerce řešení Shopify Tobias Lütke) a nově navázané partnerství se Světovým ekonomickým fórem (WEF). Konkurenční Binance sází na investice do marketingu a kromě dalších akvizic na poli sportovních týmů (konkrétně se jedná o tým F1) investuje také nemalé prostředky do možná nejznámějšího finančního plátku Forbes. Závody formulí jsou u kryptoměnových firem stále oblíbenější sportovní odvětví – Crypto.com ostatně v průběhu února oznámilo, že se stalo generálním partnerem F1 Grand Prix v Miami. Satisfakce se pak pravděpodobně dočká Bitfinex – po více než 6 letech od hacku, při kterém burza přišla o 119 756 BTC, se případ pravděpodobně dočká svého uzavření. Pachatelům má mimochodem hrozit až 20 let vězení.

Herní průmysl, do něhož jako Altlift vkládáme dlouhodobě velké naděje, nadále pokračuje v rozvoji. Projekt DeFi Kingdoms, o kterém jsme Vás informovali v jednom z předchozích reportů a který máme zařazený v rámci portfolia, předběhl Axie Infinity v tržní kapitalizaci a stal se tak nejsilnějším hráčem na trhu blockchainových her. Axie zatím pracuje na opravení vlastní tokenomiky, což vypovídá o námi často zmiňované důležitosti nepodcenění tohoto aspektu. Kromě toho nově nabízí možnost free to play, kdy noví hráči dostanou 3 Axíky zdarma. Roste také zájem o Sandbox, zejména pozorovatelný na zvyšujících se cenách virtuálních pozemků (v únoru došlo například nákupu pozemku realizovanému společností Gucci). Kromě metaversů je také pozorovatelný zvyšující se zájem o takzvané play to earn hry, mezi které patří kromě námi často zmiňovaného Sorare také NFT forma koňských dostihů DarleyGo. Té členové našeho týmu v současné době věnují zvýšenou pozornost, vnímáme totiž příslib velmi zajímavého potenciálu v budoucnu.

Rusko a Ukrajina

Rekapitulovat tu den po dni dění v rámci ukrajinsko-ruského konfliktu se zdá být zbytečné, informace totiž proudí z téměř všech dostupných médií. Množí se nám ale dotazy ohledně vlivu aktuálního dění na trh kryptoměn, o možnosti zneužití krypta za účelem vyvedení peněz ruských oligarchů ze země a další témata spojená s ukrajinskou krizí. Proto jsme se rozhodli zveřejnit celý záznam rozhovoru, který Jakub Jedlinský poskytl pro Hospodářské noviny a v němž právě na tyto a další otázky odpovídá.

 

Zdroj náhledového obrázku: PYMNTS.com