Sorare je v podstatě stejné jako každé jiné fantasy liga. Složíte si tým a na základě výkonu vašich hráčů ve skutečných zápasech získáváte body. V Sorare si konkrétně vybíráte 5 hráčů – brankáře, obránce, záložníka, útočníka a jednoho extra hráče, kterým může být hráč na jakékoliv pozici. Co je na Sorare jiné jsou ale kartičky samotných hráčů. Tím, že Sorare spojuje fotbalové kartičky a technologii blockchainu v podobě NFT (nezaměnitelných tokenů, které slouží jako důkaz Vašeho vlastnictví digitálního aktiva), Vám kartičky hráčů doopravdy patří. Sorare tak pro Vás otevírá mnohem větší možnosti využití Vaší sbírky, než je tomu u běžných fantasy lig.

Založení účtu na Sorare

Pro vytvoření Vašeho účtu na Sorare stačí kliknout na Sign Up a vyplnit základní údaje. Váš email, zvolit si vaši přezdívku ve hře a zvolit si silné heslo.

Sorare - úvodní obrazovka

Sorare – úvodní obrazovka

Do emailu Vám následně přijde potvrzovací email s linkem pro přihlášení na platformu. Po prvním přihlášení si vytvoříte svůj fotbalový klub zvolením svého přezdívky a pojmenováním svého nového klubu!

Následně si vyberete své oblíbené fotbalové kluby. Sorare Vám jako odměnu dá 11 běžných fotbalových kartiček hráčů z těchto klubů a provede Vás návodem, jak si sestavit svůj 1.fotbalový tým a přihlásit ho do turnaje.

První krok založení klubu Sorare

První krok založení klubu Sorare

Uvítací balíček common kartiček

Uvítací balíček common kartiček

Jak si sestavit vlastní tým

Jak si sestavit vlastní tým

Založení účtu Sorare

Založení účtu Sorare

Během uvítacího procesu byste měli pochopit pravidla hry a získat 11 common hracích kartiček, které Vám umožní si hru zdarma vyzkoušet v turnajích určených pro common kartičky.

Hráčské kartičky

Na začátku jste dostali kartičky z edice Common. Tyto kartičky nejsou zapsány na blockchainu a jsou bezcenné. Můžete s nimi však hrát turnaj a platformu si vyzkoušet. Nejlepší hráči v common turnaji vyhrávají pravé kartičky, kterou jsou zapsány na blockchainu a jejím zakoupením se stáváte jejich majiteli.

Tyto kartičky hráčů jsou vydávány jednou za rok a to ve 4 variantách podle vzácnosti dané edice. Konkrétně:

  1. Limited – 1000 kartiček za sezónu
  2. Rare – 100 kartiček za sezónu
  3. Super Rare – 10 kartiček za sezónu
  4. Unique – 1 kartička za sezónu
Vzácnosti kartiček Sorare

Vzácnosti kartiček Sorare

Nákup kartiček

Sorare prodává nové kartičky formou aukcí. Zisky z aukce jsou výdělkem Sorare. Nově příchozím hráčům je navíc nabídnut bonus. Pokud si zakoupíte 5 hráčů, tak dostanete 1 hráče navíc zdarma. Sorare se tak snaží zatraktivnit prodej hráčů skrze aukce. Z tohoto důvodu jsou často hráči v aukcích předražení. Je tedy dobré si každý nákup skrze aukci dopředu promyslet a vyvarovat se tím zbytečného přeplacení kartičky. Právě probíhající aukce najdete pod tlačítkem market v levém horním rohu.

Nákup Sorare kartiček

Nákup Sorare kartiček

Druhým místem, kde si kartičku můžete pořídit, je sekundární trh. Zde prodávají hráči své kartičky mezi sebou. Hráč má možnost zalistovat kartičku na 48 hodin. Vy pak máte možnost kartičku rovnou koupit přes tlačítko buy, poslat hráči svoji cenovou nabídku nebo hráči nabídnou výměnu za kartičku z Vaší galerie. Sekundární trh najdete taktéž v levém horním rohu pod tlačítky market -> Manager Sales.

Sorare Manager Sales

Sorare Manager Sales

Hráče si pak můžete filtrovat v levém sloupci podle Vašich vlastních pravidel.

Hráči Sorare

Karty hráčů Sorare

Jak si sestavit svůj první Sorare Tým

Zde je potřeba postupovat jako u každé jiné investice a první kroky na platformě si důkladně rozmyslet dopředu. K tomu by Vám měla dobře posloužit stránka Soraredata.com

Zde najdete většinu údajů, které budete při hraní Sorare potřebovat. Informace o turnajích, počtu aktivně hrajících uživatelů atd. Pro začátek Vás budou nejvíce zajímat informace o jednotlivých hráčích. Nejjednodušší je zadat konkrétního hráče do vyhledávacího okna v levém horním rohu. Pro účely návodu jsem zadal polského útočníka Roberta Lewandowského.

Sorare Data

Sorare Data

Po jeho vyhledání se Vám zobrazí přehled tohoto hráče. Nejdůležitějšími údaji pro Vás budou průměrné bodové skóre v posledních zápasech L5, L15 a L40, které najdeme hned vedle fotky hráče. Dalším a nejvíce důležitým údajem je pak jeho cena. Tu najdeme v pravé části obrazovky a je vždy zobrazená pro každou edici hráčské kartičky. Cena je vyobrazena v kryptoměně ETH a na stránce můžeme vidět cenové průměry kartičky za poslední tři dny, sedm dní, jeden měsíc a nejlepší aktuální nabídku na trhu. Můžete si tedy snadno porovnat, jak je aktuální nabídka na trhu výhodná oproti posledním prodejním cenám. U červené rare edice kartiček Lewandovského vidíme, že aktuální cena je cca 0,1 ETH vyšší než poslední prodejní cena.

Pokud byste chtěli vědět více informací o hráči, tak Vám poslouží dolní lišta. Pod záložkou Price graph uvidíte vývoj cen hráče na grafu. Cenu si můžete zobrazit v políčku vedle datumu a to buď v ETH, $, € nebo £.

Sorare Robert Lewandowski Detail

Sorare Robert Lewandowski Detail

Další důležité údaj najdeme pod záložkou SO5 Scores. Zde uvidíte výkony hráče v každém jednotlivém utkání do kterého nastoupil. Nejhorší možný výsledek hráče je 0 bodů a nejlepší 100. Pokud hráč do zápasu nenastoupí, tak systém v daném zápase zobrazí DNP (did not play). V současnosti platí, že potřebujete získat cca 340 bodů na výhru hodnotné ceny. Je tedy potřeba, aby váš hráč pravidelně skóroval alespoň 65 bodů.

Výkony Roberta Lewandowského v Sorare

Výkony Roberta Lewandowského v Sorare

Teď, když už víte, kde si najít informace ohledně hráčů, můžete začít s plánováním Vašeho týmu. Nejdůležitější je vědět, kolik chci do hry investovat. Podle toho si pak můžu dopředu sestavit tým a ten pak následně nakoupit. My doporučujeme tým budovat stejně jako fotbalový klub. Počítat tedy s tím, že hráči se mohou zranit, vykartovat a vypadnout z formy. Je tedy dobré mít více hráčů, tak aby Vás tyto události nepřekvapili. To, z jakých hráčů s tým složíte je jenom na Vás. My jsme si pro Vás připravili jeden ukázkový tým, na kterém si ukážeme pár užitečných tipů pro začátek. Pro náš tým jsme uvažovali rozpočet 50,000 Kč a uvažované kartičky jsou z edice Limited.

Snažte se hrát hráče z jednoho týmu.

Velmi jednoduché pravidlo. Pokud se týmu podaří zápas, tak se to samozřejmě promítne na hodnocení všech hráčů. I ve fantasy platí stejné pravidlo jako u sázení. Je jednodušší uhodnout výsledek jednoho zápasu než dvou. Zejména to platí pro defenzivní hráče. Pokud tým udrží čisté konto, tak gólman a obránci získávají bonusové body.

Využívejte charakteristik jednotlivých lig

Tím máme na mysli zejména obecné ligové statistiky. Nejdůležitějším statistikou jsou samozřejmě góly. Není složité si dohledat, že v letošní sezóně v průměru na zápas padlo nejvíce gólu v italské a nizozemské lize. Nejméně gólu pak padá ve španělské a portugalské lize. Není třeba si tedy budování našeho týmu zbytečně komplikovat. Brankáře a obránce tedy hledat v lize, kde padá nejméně gólu a naopak záložníky v lize, kde gólu padá nejvíce.

Dle pravidel zmíněných výše jsme pro ukázkový tým jsem tedy vybrali hráče z portugalské ligy do defenzivy a hráče z italské a nizozemské ligy do útoku. Typickou komplikací je obsazení pozice brankáře. Brankářů je daleko méně než hráčů v poli. Jsou tedy mnohonásobně dražší než ostatní hráči (tuto skutečnost jsme ilustrovali v našem ukázkovém týmu – je tedy na zvážení, jestli Vám do začátku nestačí pouze jeden brankář).

Sorare ukázkový tým

Sorare ukázkový tým

Hrajte fantasy s Vašimi hráči

Jakmile máte složený tým, tak se můžete účastnit turnajů, které se na platformě konají 2x do týdne. Přehled turnajů najdete na horní liště pod záložkou Play. Vy máte možnost se zúčastnit 6 typů turnajů. Každý turnaj má určitá omezení.

  • All-star (všichni hráči)
  • Under 23 (pouze hráči mladší než 23 let)
  • Champion Europe (pouze hráči z 5 největších evropských lig)
  • Challenger Europe (hráči z ostatních evropských lig)
  • America (hráči z amerických lig)
  • Asia (hráči z asijských lig)

Zároveň jsou turnaje rozděleny do divizí a to podle edice jednotlivých kartiček. Každá edice (Limited, Rare, Super Rare, Unique) má svou divizi.

Divize Sorare

Divize Sorare

Každý turnaj pak má svoje vlastní odměny pro nejlepší hráče. Teoreticky se tak můžete zúčastnit 25 turnajů 2x do týdne.

Odměny za účast v Sorare turnajích

Odměny za účast v Sorare turnajích

Děkujeme za přečtení našeho návodu pro fotbalové fantasy na platformě Sorare. Doufáme, že Vám návod pomůže k postavení Vašeho 1. Týmu a přejeme hodně úspěchu ve hře. Pokud byste možnost investice do Sorare raději konzultovali s odborníky, neváhejte nám napsat.

Hru si můžete zahrát zde.