Přišel červenec a s ním i začátek letních prázdnin. Kdo ale čekal nástup obvyklé okurkové sezony a na léto pověsil krypto na hřebík, ten ho z hřebíku zase velmi rychle sundaval. A pokud ne, přišel o řadu událostí a novinek, které ovlivní nejen krátkodobé ceny, ale i dlouhodobý vývoj trhu jako takového. V létě totiž nespí světové finanční instituce, burzy, Nayib Bukele ani Elon Musk (ten totiž podle některých zdrojů nespí nikdy). O zábavu bylo tedy postaráno – a my Vám vše opět přinášíme ve zhuštěné podobě.

Banky vs Binance a jak horké to vlastně je s El Salvadorem

Červencovým leitmotivem světa kryptoměn bylo dění kolem Binance. Tato firma, obchodující aktuálně největší objemy transakcí v kryptu ze všech burz, totiž čelí ranám ze všech stran. Platby na Binance se rozhodla blokovat velká jména bankovního světa. Začátkem června to jako první oznámila britská banka Barclays, po čemž následovaly stejné kroky také ze strany Santander Bank a UK Bank Natwest. Británie tak po razii, při níž místní policie zabavila blíže neupřesněné kryptoměny v hodnotě téměř 3,5 miliardy korun, činí další kroky v boji proti nelegálním transakcím kryptoměn. Podobně jako Evropská unie, která chce zvyšovat tlak na sběr osobních údajů uživatelů kryptoměnových burz a zákaz anonymních kryptoměnových peněženek.

V UK špatné zprávy pro Binance ale zdaleka nekončí. Italští investoři se s firmou soudí, protože prodělali peníze na pákových obchodech. A to údajně právě vinou Binance. Zde je třeba zdůraznit, že bez ohledu na to, jestli je infrastruktura funkční nebo ne, jsou pákové obchody extrémně rizikovou záležitostí. Z toho důvodu se jim také jako Altlift vyhýbáme.

S výčtem zemí, které mají s Binance problém, můžeme pokračovat. V USA se burza dlouhodobě potýká s problematikou regulací a vlastní schopností pohybovat se v mezích zákonných norem. Čína přidala stránky společnosti na seznam webů blokovaných tzv. Velkým čínským firewallem (a mimo jiné také oznámila, že dlouho diskutovaný digitální Yuan by měl být používaný již příští rok na olympiádě v Pekingu). Binance naopak v rámci své platformy Launchpad dočasně zabanovala všechny čínské uživatele. Zpracovávat platby z Binance také podle svého oznámení přestává finanční společnost Clear Junction, působící kromě UK také v Polsku, Lotyšsku a Španělsku. A s komplikacemi se firma potýká i v tuzemsku – česká Airbank po vzoru britských bank znemožnila posílání peněz nejen na Binance, ale na všechny kryptoměnové burzy. Jako oficiální důvod přitom uvádí interní politiku své korespondentské banky, rakouské Raiffeisen Bank International. Jak správně poznamenal Čeněk Stýblo, otázkou zůstává, zda banku, která Vám brání posílat své peníze na kryptoburzy, skutečně můžete mít rádi.

Dění kolem Binance nemá vliv pouze na klienty této společnosti, ale potenciálně i na vstup institucionálních investorů. Právě ti, jak trefně komentuje Ivan on Tech, mohou být nejistotou kolem největší světové burzy odrazováni od investice. Rizikovost podle něj není hlavní problém, protože growth stock akcie, které jsou podobně rizikové, dosahovaly v průběhu července svých all time high. Na druhé straně, studie provedená Fidelity Digital Assets na základě svých dat tvrdí, že většina institucionálních investorů je na akvizici kryptoaktiv připravená a počet těch, kteří již tak učinili, se bude nadále zvyšovat.

Svého zhoršujícího se obrazu v očích veřejnosti i regulátorů si je vědoma i firma samotná. Binance posledních několik týdnů hromadně shání odborníky na compliance a slibuje významný posun v této oblasti. Situace vyeskalovala natolik, že CEO Changpeng Zhao oznámil vůli „předat otěže“ a vedení společnosti někomu s hlubokou znalostí problematiky regulace na trzích finančních aktiv.

Changpeng Zhao

Dosavadní CEO Binance Changpeng Zhao. Zdroj: Fortune.com

Kromě dění kolem Binance svět také s napětím sledoval vývoj v El Salvadoru, o jehož přijetí Bitcoinu jako oficiálního národního platidla jsme psali v minulém reportu. Bratři prezidenta Nayiba Bukeleho, jehož odvážný krok v červnu nemile překvapil nejednu významnou finanční instituci, tento měsíc oznámili ambici zavést vlastní kryptoměnu. Vychází přitom z vlastní motivace spíše než z poptávky veřejnosti. Ta totiž i zavedení Bitcoinu přijala s rozpaky a nedůvěrou. V Altlift věříme, že oznámení plánů na vlastní kryptoměnu je jen prvním z mnoha veletočů, které se ze strany Bukeleho v nejbližší budoucnosti dočkáme. O tom, zda si obyvatelé El Salvadoru budou moci v dohledné době užít tradiční pupusas zaplacený bitcoinem, máme přitom značné pochyby. Situace se hýbe také v Paraguayi, která v polovině července představila vlastní návrh legislativy týkající se Bitcoinu a dalších kryptoměn. Tzv. Bitcoin Law má přitom regulovat nejen vlastnictví a držbu kryptoměn, ale také jejich těžbu.

Mimo svět kryptoměn je samozřejmě hlavní událostí měsíce zajájení letních olympijských her v Japonsku, které jsou navzdory reálnému datu označovány jako Tokyo 2020. Zajímavostí přitom je, že několik let zpátky se intenzivně diskutovalo o možnosti využití Ripplu jako oficiálního platidla olympijských her. K tomu nakonec nedošlo, spojení krypta a sportu je ale čím dál častější. Zatímco burza Crypto.com aktivně sponzoruje jednotlivce i týmy napříč sporty včetně UFC, NHL a Formule 1, čím dál více slyšíme požadavek na užší spolupráci mezi těmito dvěma světy i ze strany hráčů a týmů samotných. Například čtyřiadvacetiletá hvězda americké fotbalové NFL Saquon Barkley oznámila, že 100 % financí, které do budoucna obdrží v rámci sponzorských smluv, chce dostávat v bitcoinu. Pozadu nezůstává ani FTX, která minulý měsíc podepsala s e-sportovým týmem TSM Esports sponzorskou smlouvu v hodnotě 210 milionů dolarů. Jedná se tak o progresivní krok od firmy, která v rámci svého posledního investičního kola dosáhla na celkovou valuaci přes 18 miliard dolarů (mezi investory se přitom objevují i velmi zvučná jména, jako například Sequoia Capital). Dění kolem FTX, na kterou jsme minulý měsíc převedli značnou část našich obchodních aktivit, dlouhodobě sledujeme. Věříme, že právě tyto kroky směrem k mainstreamu mohou firmě pomoci stát se jednou z největších firem na světě. Vize společnosti je navíc velmi blízká naší představě tokenizovaného světa.

Regulace stablecoinů v USA, potenciál Etherea a nová data od VISA

Pokračování se dočkaly také spory v rostoucí inflací zmítaných Spojených státech týkající se regulace stablecoinů. V polovině července se sešlo vedení nejvyšších regulatorních finančních orgánů USA za účelem probrání rychlého růstu tohoto typu kryptoměn, který oproti „klasickému“ kryptu vykazuje podstatně menší volatilitu. Hlavy těchto orgánů ve svém prohlášení uznávají potenciál stablecoinů coby prostředku směny v každodenním fungování, volají ale po silnějších právních mantinelech. Do toho je zhruba ve stejné době Jefferym Zhangem, právníkem FEDu, publikován vědecký článek, ve kterém autor tvrdí, že stablecoiny zatím ještě nemohou být považovány za peníze. Zda to vše skutečně směřuje k vývoji vlastního CBDC (digitální měna centrální banky) spadajícího pod FED, jak by mohl leckdo usuzovat, se dozvíme v následujících měsících. Očekávání jsou ale veliká – nakonec i guvernérka FEDu Lael Brainard si je vědoma toho, že FED nemůže být jedinou finanční institucí podobného ražení bez vlastního CBDC. Samostatnou otázkou je, co se v době nepřející stablecoinům stane s financemi, které jsou do nich investovány. Jednou z možností je přeliv do NFTs, které se těší vzrůstající oblibě (v červenci svůj první NFT burger dokonce představil český McDonald).

NFT Burger od McDonalds

První NFT burger u nás představil McDonalds ve spolupráci s TMBK. Zdroj: CzechCrunch

Zatímco jsou stablecoiny pod palbou kritiky odborné věřejnosti a budoucnost Bitcoinu je mediálně propíraná takřka denně, Ethereum se může těšit z vyhlídek na lepší zítřky. Goldman Sachs ve své červencové analýze naznačili, že Ehereum v následujících letech nahradí Bitcoin a získá dominantní postavení coby digitální měna s největší tržní kapitalizací. Ethereum je momentálně co do tržní kapitalizace druhé, třetí místo patří potenciálně rizikovému Tetheru. Analytici firmy jako hlavní argument uvádějí zejména využitelnost pro smart contract aplikace, s nimiž úzce souvisí i fenomény Defi a dApps. CEO JPMorgan Jamie Dimon pak společně s dvěma seniorními analytiky zveřejnil report, ve kterém mluví o chystaném upgradu na Ethereum 2.0. Ten by podle nich měl nastartovat tvorbu až 40 miliard dolarů zisků kolem roku 2025 prostřednictvím tzv. stakování.

Mezi tím vydala Banka pro mezinárodní platby (BIS) report, ve kterém se tato nadnárodní finanční instituce staví k problematice krypta spíše negativně. Podle jejích slov jsou kryptoměny a stablecoiny ohrožením veřejného zájmu a kvality platební infrastruktury. BIS také kritizuje krypto za jeho volatilitu a spíše než jako platební prostředek ho vnímá jako „spekulativní aktivum„. Banka si ale zároveň uvědomuje limity fungování tradičního bankovnictví, které je zejména držiteli kryptoměn považováno za nepohodlné. A když už jsme u vlivu BIS – v účinnost začátkem července vstoupila třetí část Basilejských kritérií, na jejichž tvorbě se BIS podílela a které měly za úkol zabránit dalšímu kolapsu finančního sektoru po globální krizi z let 2007-2009. Patrně největší změny přitom doznají podmínky držení zlata. To je totiž nově vnímáno jako tzv. majetek s nulovým rizikem a banka proti němu tudíž nemusí držet dodatečné rezervy. Bavíme se ale o fyzickém zlatě. Toho nealokovaného, papírového, se změny na základě úmluvy Basel III netýkají. Držba fyzického zlata se tak pro banky stává mnohem výhodnější.

Dobré zprávy přicházejí od společnosti VISA, která od začátku roku usilovně pracuje na rozvoji integrace s různými kryptoměnami a firmami v odvětví. Díky tomu byla společnost od března tohoto roku schopna umožnit svým partnerům vypořádání fiat trasakcí ve stablecoinu USDC, což lze vnímat jako zásadní most mezi bankovním světem a světem kryptoměn. Podle nejnovějších dat pak VISA jen v první polovině roku 2021 zpracovala kryptoplatby za více než 1 miliardu dolarů. To je pozitivní zpráva nejen pro akcionáře VISA, ale i pro celou kryptokomunitu. Je totiž zřejmé, že možnost je hojně využívána, a tak lze v tomto směru očekávat další vývoj a technologický posun.

Jako podobně pozitivní vnímala kryptoměnová veřejnost změnu veřejně publikovaného názoru Steva Wozniaka. Spoluzakladatel Applu a méně výrazná část dvojice Jobs-Wozniak ještě nedávno Bitcoin nazývala pouze digitálním zlatem. Teď ale obrátil a na latinskoamerické technologické virtuální konferenci Land Digital 2021 označil Bitcoin za „zázrak technologie“. Zda mělo takové prohlášení právě na latinskoamerické akci symbolizovat podporu státům zvažujícím adopci Bitcoinu jako legálního platidla zůstává otázkou.