První podzimní měsíc nepřinesl příliš pozitivních zpráv. Zhoršující se ekonomickou situaci lze pozorovat napříč celým světem – od Japonska, které se řítí do recese navzdory snahám své centrální banky, přes Velkou Británii, jejíž libra se v průběhu měsíce propadla téměř až na paritu s americkým dolarem, až po nečitelnou situaci v Číně (domníváme se, že prezident Xi před volbami vylákal svou politickou konkurenci k pokusu o puč, aby mohl provést masivní čistku – podobně jako turecký president Erdogan v roce 2016). Nejen Evropa je navíc na špičkách kvůli probíhající válce na Ukrajině. Její strůjce – ruský prezident Vladimir Putin – v posledních dnech přiostřuje jak na rétorické úrovni, tak co se týče přijatých opatření. Celosvětové makroekonomické fundamenty mají v probíhajících měsících na cenu kryptoměn, které lze vzhledem k turbulentní době čím dál více považovat za spíše konzervativní aktivum, zkrátka zásadnější vliv než specifika kryptoměnových trhů.

Situace, ve které by se krypto „utrhlo“ a navzdory globální recesi začalo významněji nabývat na ceně, je však možná blíže, než si většina z nás myslí. Nejdůležitějším jevem je, že všechny měny padají a rychle posiluje dolar. Pokud by měl ale dolar korigovat nebo pokud by se otřásla i americká ekonomika, pak těžko hledat v dnešním světě jinou fiat měnu, která by posloužila jako bezpečný přístav. Zde je příležitost pro nestátní měnu. Nezapomínejme, že na burzách se celý roku obchoduje pouze málo bitcoinů, většina jich naopak leží jako úspora na peněženkách hodlerů. Pokud trh vyhodnotí situaci tak, že bitcoin nakonec JE smysluplná alternativa pro udržení hodnoty, pak se právě kvůli nízké likviditě střelka otočí rychle a rally může začít.

Globální pád, Velká Británie v problémech

Většina tržních signálů skutečně napovídá, že globální recese a pády trhů jsou nevyhnutelné. Globální dluhopisový benchmark Bloomberg Global Aggregate Total Return Index klesl ze svých maxim v roce 2021 o více jak 20 %, čímž naplnil technickou definici medvědího trhu – jeho úroveň je vůbec nejnižší od roku 1990. Před hrozící recesí velkých ekonomik varuje i OECD a řada významných světových investorů. Na jejich odhady se, alespoň co se týče burzovních pohybů, sice statisticky nelze tak úplně spoléhat, ale například velmi pesimistické předpovědi Michaela Burryho, známého i díky filmu The Big Short pro úspěšnou předpověď krachu realitního trhu v Americe, investory po právu znervózňují. O to více, že data zveřejněná americkou Bureau of Labor Statistics o vývoji (kromě jiného) amerického CPI a inflace v negativním slova smyslu poměrně významně předčila očekávání, což způsobilo pád trhů napříč segmenty.

Co se bitcoinu obecně týče, jejich postavení je v prostředí hroutících se trhů v současné době poměrně dobré. Celková kapitalizace kryptoměn sice v průběhu září klesla pod úroveň 1 trilionu dolarů, bitcoin se ale v kontextu současného dění na finančních trzích jeví jako relativně stabilní alternativa, na což upozorňují i významná světová média. Důkazem přesvědčení o stabilitě sektoru kryptoměn jsou také sílící debaty o jejich možné roli v rámci americké důchodové strategie. O to možná překvapivější může pro některé být diskuze na půdě amerického Kongresu, který zvažuje zákaz „crypto assets mining“. Podle dosavadních zpráv by se mělo jednat pouze o PoW coiny. USA jsou přitom nyní největším těžařem bitcoinů. Znatelné ochlazení pak zažívá trh s NFTs, jeho objem klesl oproti lednovým hodnotám o 97 %. Zde je ovšem nutné podotknout, že pročištění trhu s NFTs a eliminaci scamových projektů je spíše pozitivní zprávou.

S významnými potížemi ekonomického charakteru se potýká také Anglie, kterou na začátku měsíce otřásla smutná zpráva o smrti historicky vůbec nejdéle vládnoucí panovnice Alžběty II. Její místo zaujme její nejstarší potomek Karel III., který tím získá jiné „nej“ – stane se nejstarším nastoupivším panovníkem v historii britské monarchie. Není jisté, nakolik se mu podaří udržet v britském společenství další země, jejichž je králem. Paralelně se změnou hlavy státu dochází v Anglii ještě k jedné mocenské změně, totiž nástupu Liz Trussové do funkce premiérky země. A právě následovnice Borise Johnsona a ekonomický plán nové britské vlády patří mezi důvody, které budí v investorech obavy a motivují je k prodeji britské libry, která se tak v průběhu října dostala na své historické minimum vůči americkému dolaru. Zde je nicméně dobré dodat, že v době psaní tohoto reportu to vypadá, že britská měna má období svého nejhoršího pádu za sebou. Trussová není mimochodem jedinou novopečenou evropskou premiérkou. Část liberální společnosti v průběhu září znervóznila volba Italů, kteří do premiérského křesla – v období, kdy se Itálie opět potýká s rostoucí sílou epidemie Covid-19 – dosadili Giorgiu Meloniovou, známou pro svou náklonnost k pravicovým hnutím. My zatím v Itálii výraznější politická rizika nevidíme.

Rusko v září potvrdilo, že dodávky plynu do Evropy neplánuje v plné míře do doby zrušení sankcí proti němu uvalených zrušit. Kromě plynu je diskutována i situace kolem ropy – společně s organizací OPEC oznámilo Rusko v září snížení objemu její těžby, což mělo rázový vliv na cenu této suroviny. Otazník zůstává také nad plynovodem Nord Stream 2, na jehož částech došlo v průběhu měsíce k několika výbuchům. Z jejich zavinění se západní svět s Ruskem obviňují navzájem. Situace na východě navíc dále eskaluje a zprávy o částečné mobilizaci a nyní i nedávném „referendu“ o připojení okupovaných částí Ukrajiny k Rusku (které lze z pohledu ruského narativu o obraně vlastní země vnímat tak trochu jako referendum o užití nukleární bomby) nenaznačují, že by se situace měla v zimních měsících zlepšit. Pokud by k užití jaderné bomby došlo, tak budeme reagovat nákupy. Očekáváme totiž, že reakce trhů by byla přehnaná. Desítky let se o takové události mluví jako o konci světa. A když je obrazně “krev v ulicích”, je nejlepší příležitost nakupovat.

Podporu Rusku v jeho vojenském tažení v polovině měsíce poprvé zcela jasně vyjádřila Čína, jejíž motivy nejsou v tomto ohledu zřejmé. Východní gigant se v průběhu měsíce kromě sílících ekonomických problémů potýkal také s chaotickou situací ohledně domnělého puče a uvěznění současné hlavy státu Xi Jinpinga, který by měl být v následujících týdnech s největší pravděpodobností znovuzvolen a bezprecedentně tak pokračovat v držení moci. Čína svůj rezolutní postoj nicméně nepotvrdila na posledním hlasování rady OSN, kde se nevyslovila výslovně proti rezoluci odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu. Narozdíl od Ruska, které tuto rezoluci pochopitelně vetovalo, se Čína společně s Indií pouze zdržela.

Na našem území lze pozorovat odliv těžařů, kteří se z důvodu zvyšujících se cen energií odsouvají směrem do Spojených států, případně postsovětských republik s levnější cenou elektřiny. Ani České republice se pochopitelně nevyhýbají dopady globální recese – mezi obdobím od dubna do června letošního roku docházelo v naší populaci k nejintenzivnějšímu chudnutí od roku 1993.

Úspěšný Merge

Co se prostředí kryptoměn týče, největší událostí září byl jednoznačně zejména altcoinovou komunitou očekávaný The Merge. O co se jedná, jsme detailněji popisovali v našem newsletteru – jedná se o souhrnné označení balíku změn, které měly původně znamenat přenastavení fundamentů, na kterých je Ethereum postaveno, a představit takzvané Ethereum 2.0. Skrze technické komplikace bylo ale postupně od jednotlivých inovací upouštěno, až nakonec zbyla v podstatě pouze jedna, o které se zároveň v kontextu The Merge mluvilo nejvíce, totiž přechod Etherea z mechanismu Proof of work na Proof of stake. Navzdory skepticismu, který tuto událost provázel (k přechodu Etherea na PoS mělo dojít již několikrát a mnozí nevěřili tomu, že bude zářijový avizovaný termín dodržen) se zdá, že The Merge proběhl bez jakýchkoliv technických zádrhelů. S nadsázkou to lze přirovnat k hladkému přistání na Měsíci. Celý přechod se totiž připravoval cca 7 let a musela na něm spolupracovat řada stakeholderů.

Globální krizi navzdory dochází stále k ohlášení nových projektů a vzniklých partnerství. Kryptobankovní projekt Kelvin, který pochází z dílny tvůrců nedávno zkrachovalého Celsiu, může budit spíše úsměv na tváři než reálný zájem, oznámené partnerství mezi Google Cloud a BNB Smart Chain v rámci aktivit kolem Web3, může ale být předzvěstí reálně velmi zajímavé spolupráce. Činí se i čeští vývojáři, kteří slaví úspěch s nově spuštěnou P2P obchodovací platformou Vexl.