Srpen nám na první pohled nepřinesl mnoho událostí, které by měly zásadnější dopad na situaci na trzích. Evropské země dále zažívají rostoucí inflaci a s ní související postupující recesi, což se odráží na sílícím skepticismu hlav jednotlivých států. Číně se čím dál více vymyká z rukou covidová situace i rostoucí nezaměstnanost a reálně hrozí celkový kolaps tamního realitního trhu. Asijský kolos se ale místo zaměření na vlastní problémy zabývá demonstracemi síly spojenými zejména s návštěvou americké předsedkyně parlamentu Nancy Pelosi na Tchajwanu. Spojené státy se potýkají s vnitřními problémy. Bezprecedentní zásah v sídle Donalda Trumpa odhalil řadu dokumentů, které si bývalý americký prezident po konci svého funkčního období odnesl z Bílého domu, aniž by na to měl jakýkoliv právní nárok. A ČNB při svém prvním jednání s novým guvernérem v čele ve snaze zabránit větším výkyvům koruny zarazila zvyšování úrokových sazeb, které se tak – alespoň na nějakou dobu – ustálily na úrovni 7 %. Snahy o stabilizaci koruny však ČNB sama sobě kazí komunikačními minelami.

Cena bitcoinu, ignorujíc výše zmíněné události, v průběhu srpna nejprve vystoupala k 24 500 USD za minci, v druhé polovině pak postupně vyklesávala až pod hranici 20 000 USD. O něco zajímavější bylo dění kolem některých altcoinů. Začátek srpna překvapil trh kryptoměn masivní exploit Solany, což mělo za následek také pokles hodnoty NFT kolekcí postavených na této síti. Nastalá situace opět potvrdila námi často opakovanou důležitost správného a bezpečného nakládání s kryptoměnami, konkrétně například hardwarových peněženek. Nejočekávanějším událostí následujících dní je pak jednoznačně The Merge, tedy spojení Ethereum mainnetu s Beacon Chainem, separátním blockchainem vzniklým v roce 2020. Hlavní změnou očekávanou i obávanou fanoušky této sítě je s mergem spojený přechod Etherea ze systému proof of work na proof of stake

Je otázkou, co očekávat od nadcházejících měsíců – ať už v kontextu zimy a hrozícího nedostatku energií, nebo s ohledem na bearish sentiment na kryptoměnových trzích. O těchto otázkách debatoval Jakub Jedlinský v posledním díle kanálu Investocka provozovaného Liborem Flösslerem, který bychom Vám rádi nabídli k poslechu. Pro doplnění pak doporučujeme rozsáhlý tweet hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila. V něm shrnuje a překládá hlavní myšlenky Agustína Carstense, šéfa Banky pro mezinárodní platby, který dění posledních měsíců analyzuje v kontextu makroekonomické teorie. Podle našeho názoru vidí pan Carstens situaci věcně a rozumně.