Krvavé září sotva stihlo skončit a už bylo jasné, že v říjnu se dočkáme všeho, jen ne klidného podzimního období. Zažili jsme měsíc, kdy bitcoin překonal své ATH, trhem zmítala pozvolna narůstající energetická krize a významné či překvapivé zprávy proudily z Ruska, Spojených Států i El Salvadoru. Neklidná makroekonomická situace hrála do karet kryptu a mnohé projekty tak předčily očekávání investorů. Každá hra má ale nutně kromě vítězů také své poražené. Nedošlo sice ke globálnímu kolapsu, jak ho předpovídali mnozí (kromě jiných i Kiyosaki), že jsme z ekonomického hlediska z nejhoršího venku se ale říci určitě nedá.

Když nefouká vítr, Rusko se směje

Negativní sentiment na americkém trhu, kromě jiného způsobený také problémy v energetice, rezonuje ve Spojených státech kromě médií i napříč oficiálními vyjádřeními představitelů finančních institucí. Jamie Dimon, CEO JP Morgan, mluví o přípravách této velké nadnárodní investiční banky na potenciální kolaps USA. Ta samá společnost mimochodem v průběhu října také informovala o vzrůstající tendenci institucionálních investorů upřednostňovat bitcoin před zlatem. Zároveň se vzrůstající nejistotou zdánlivě sílí i hlasy volající po zapojení kryptoměn do běžného fungování bank. Podle Jeleny McWilliams, jedné z předsedajících FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation), pracují v tuto chvíli američtí legislativci na vytvoření funkčního rámce, ve kterém by kryptoměny mohly být využívány pro běžné bankovní služby stejně, jako například nemovitosti. Tedy mohli byste se jimi například zaručit při žádosti o půjčku. Podle amerického senátora Randa Paula by se pak bitcoin mohl stát „světovou rezervní měnou„. Spolu s tím se ze Spojených států dva měsíce po začátku platnosti kompletního zákazu těžby kryptoměn v Číně stal světový leader žebříčku národů nejvíce těžících kryptoměny. Mimo svět kryptoměn je pak ve středu zájmu veřejnosti uvedení na burzu nové sociální sítě bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ta nese úderný název Truth (pravda) a prezentuje se jako prostředek pro boj s technologickými giganty. Po pravdě je přitom zjevně za velkou louží hlad – cena za jednu akcii této firmy se se z 9,98 dolaru vyšplhala na 131,9 dolaru.

Své si se světovou energetickou situací v posledních dnech zažívá také právě Čína, jejíž cesta se v posledních měsících zřejmě na dlouhou dobu rozešla se západním světem. Zavírání uhelných elektráren v důsledku rozsáhlých záplav způsobuje zásadní převis poptávky po elektřině nad nabídkou, což může být devastační pro malé firmy, které se bojí nedostatku elektřiny a následných možných problémů, v nejhorším případě i krachu. Fatální nedostatek elektrické energie je mimochodem málo komunikovaný aspekt právě oněch zákazů těžby kryptoměn – v době, kdy nestačí elektřina ani pro zachování základních infrastrukturních funkcí, což vede kromě jiného k ohromným komplikacím ve světové logistice, je relativně jednodušší si zákaz těžby „obhájit“. Světlejší budoucnost pro čínské firmy nevidí ani často skloňovaný George Soros, který skupuje bitcoin a říká, že investovat do čehokoliv, co jakýmkoliv způsobem souvisí s Čínou, je tragická chyba. Od Číny se odvrací také velké kryptobyznysy v čele s Binance, která chce do konce roku ze své mimoburzovní obchodní platformy odstranit čínský Yuan, a nadnárodní byznysy jako Microsoft.

Z celé situace kolem energií může naopak těžit Rusko, na jehož dodávkách je závislá jak ona zmíněná Čína, tak celá EU. Právě ve vztahu k druhému jmenovanému dává nedostatek energií na světových trzích Rusku silnou vyjednávací pozici, kromě jiného také v kontextu blížícího se spuštění projektu Nord Stream 2. Informace pocházející z konce měsíce října pak tvrdí, že některými plynovody již plyn směrem na západ přestal téct úplně. Rusko dělá zároveň i kroky k větší adopci kryptoměn a do budoucna zvažuje nahrazení části dolarových rezerv digitálními aktivy. Ostatně i prezident Putin veřejně přiznal, že v jeho očích mohou kryptoměny být zprostředkovatelem každodenních plateb. Bereme to s rezervou. Ruská federace historicky vysílala o kryptu smíšené signály a opakovaně měnila své postoje.

Podpora Ruska směrem k Číně netěší evropské špičky, kterým ruský plyn chybí a snaží se s Kremlem vyjednávat alespoň o dodávkách uhlí. Ani ty ale nelze dost dobře očekávat. V Německu již mezitím z nedostatku uhlí vypínají elektrárny. Kromě uhlí v Evropě vládne i kritický nedostatek sloučeniny AdBlue, kvůli kterému hrozí kolaps dopravy a zásobování. Brusel se snaží na nedostatek energií reagovat, logičnost navrhovaných opatření a kroků je však často přinejlepším zpochybnitelná – snížit cenu nedostatkové komodity a tím jí ještě více zdostupnit je sice líbivé politické heslo, ale také zaručený recept na blackout. Ten v říjnu naplno nastal v Libanonu. Na druhé straně se v Evropě posouvá diskuze o nastavení dostačujícího regulatorního rámce pro užívání kryptoměn. Evropská komise se podle vlastního vyjádření chystá zakázat ve jménu boje proti praní špinavých peněz anonymní kryptopeněženky a převody kryptoměn, zároveň byly od G7, ve které evropské státy tvoří nadpoloviční většinu, schváleny zásady pro fungování digitálních měn centrálních bank. Pozor: Digitální měny centrálních bank mají s kryptoměnami společného jen velmi málo (přidáváme explicitní komentář Lukáše Kovandy). K posunu dochází i na úrovni jednotlivých států, jako například ve Španělsku či Francii. Dobrou zprávou potvrzující postupující adopci krypta ve společnosti je také fakt, že se za poslední rok zdvojnásobil počet bitcoinových bankomatů. Podle australské studie již kryptoměny využívají vyšší stovky milionů lidí. Kdyby Vás zajímalo, kolik BTC připadá na jednoho člověka, zde je stránka, která Vám to řekne.

Energetická krize se bohužel nevyhýbá ani České republice. Tisíce domácností jsou ohroženy dluhy i energetickou chudobou po krachu Bohemia Energy, který ještě urychlil razantní nárůst cen za elektřinu. Ohrožení se kromě domácností týká i řady dalších obchodníků a podnikatelů, kteří na skokový nárůst cen energií nejsou připraveni. Když se navíc k nárůstu cen energií přidá ještě naprostý nedostatek vstupů ve výrobě, je jasné, že ohroženi jsou i ti největší. Dobrým důkazem toho je Škoda Auto, která už v průběhu října oznámila rušení některých směn.

Vlastník zkrachovalé Bohemia Energy Jiří Písařík. Zdroj: Forbes

Bitcoin to the moon a rostoucí propojení sportu a krypta

Největší kryptoměna bitcoin dosáhla v průběhu října svého dosavadního maxima. Došlo k tomu 21.10, pouze několik dnů po spuštění prvního bitcoinového ETF fondu. Ve spojení s touto událostí mnozí očekávali situaci „buy the rumor, sell the news“, tedy příležitost pro short. Nedočkali se. Někteří předpovídali, že společně se spuštěním ETF fondu dosáhne cena bitcoinu vrcholu ve stávajícím cyklu. Vzhledem k obecnému sentimentu na trhu, který v tuto chvíli svítí extrémní chamtivostí, se tato teorie ale ukazuje spíše mylnou. Kromě ceny roste také kapacita LN vrstvy na bitcoinu, jejíž graf teď poměrně věrně kopíruje exponenciálu. Sílí také hlasy tvrdící, že dosavadní růst BTC je obhajitelný a očekávatelný a že bublina jako taková ještě ani nezačala. Maxima dosáhlo kromě ceny bitcoinu rovněž množství této kryptoměny držené „velrybami“, tedy adresami držícími mezi 100 a 1000 BTC. Mimochodem, třetí největší z těchto velryb udělala ke konci října nákup bitcoinu v hodnotě téměř 40 milionů dolarů.

Jako tradičně roste s cenou bitcoinu i zájem nejen o tuto kryptoměnu, ale o celé odvětví. Řeč přitom není pouze o individuálních či institucionálních investorech, ale třeba i o propojení bitcoinu a sportu, o kterém jakožto o budoucím směru informujeme v Altlift dlouhodobě. Binance, která v průběhu října spálila rekordní množství svého tokenu BNB a z důvodů regulatorních problémů v Singapuru registrovala 3 nové firmy v irském Dublinu, v říjnu oznámila sponzoring tradičního italského fotbalového klubu Lazio Řím. Společnost mimochodem také připravuje významné technologické upgrady svého Binance Smart Chainu, který se tak má stát „druhým Ethereem“. Ani Ethereum nezahálí – 27.10. došlo k updatu Altair na Beacon Chainu, což by mělo umožnit vývojářům vytvářet klienty pro ověřování bloků a transakcí, které jsou méně těžkopádné než software s full nodem.

Binance ale není jediným významným hráčem, který důležitost propojení sportu a kryptosvěta chápe. Coinbase podepsala partnerskou smlouvu s americkou basketbalovou NBA, která se zároveň vztahuje i na ženskou WNBA, e-sport ligu NBA 2 a další přidružené ligy. FTX, která se v americké basketbalové asociaci angažuje již delší dobu prostřednictvím vlastnictví haly FTX Arena v Miami (dříve American Airlines Arena), fanouškům na zápase rozdávala po 500 USD v Solaně. Že to je správná cesta dokazuje i fakt, že Sam Bankman-Fried, zakladatel FTX, je momentálně nejbohatším člověkem do 30 let na světě. A že krypto lze využít v oblasti sportu i jinak než jen jako výplň banneru na stadionu demostruje i nedávný příběh z fotbalového stadionu Chicago Bears. Tým totiž „vykoupil“ za 1 bitcoin míč, se kterým legendární americký fotbalista Tom Brady přihrál na svůj šestistý touchdown.

FTX Arena v Miami. Zdroj: Wikipedia

Kromě sportu nám velkou dělá radost odvětví na blockchainu založených her, ve které vkládáme do budoucna velké naděje. V tuto chvíli zkoumáme projekt DeFi Kingdoms, který generuje NFTs obchodovatelné na Harmony One. S podobným projektem slibuje přijít také Solana v rámci svého DeFi Landu. Úspěšně se dál angažujeme v Sorare, o kterém jsme psali v minulém reportu a ve kterém kterého má náš interní analytik Jan Polák zatím velmi dobré výsledky. S novým tokenem přichází také hra Gods Unchained, jejíž testování jsme dopodrobna popisovali na našem blogu. Vzrůstající optimismus vnímáme také u Axie Infinity, projekt, kolem kterého sice panují občasné pochyby, v říjnu se mu ale extrémně dařilo. Axie podobně jako DeFi Kingdoms nebo Gods Unchained využívá vlastní druhou vrstvu nad Ethereem, v tomto případě zvanou Ronin. Jednáme s odborníky o možnosti společného projektu na intenzivnější investice do herního odvětví na DLT. Tím ovšem nemyslíme, že bychom najali armádu Filipínců, kteří vydělávají svým investorům hraním her.

31. října jsme neslavili pouze Halloween, ale především třinácté narozeni bitcoinového whitepaperu. Právě v tento den roku 2008 totiž Satoshi Nakamoto představil světu svůj plán první kryptoměny.

Přes některé negativní zprávy je vidět, že podpora krypta napříč společností a ochota lidí i institucí se proti kryptu jakkoliv exponovat vzrůstá. Wharton School of the University of Pennsylvania, na které kromě jiného studovali třeba Donald Trump nebo Elon Musk, umožnila platit za kurzy týkající se kryptoměn… kryptoměnami! Druhý jmenovaný mimochodem v průběhu října opět mával s cenou Doge, který je podle něj „kryptoměnou pro lidi„. Muskova Tesla možná brzy obnoví přijímání bitcoinů. Jde ale i o zajímavá jména z s kryptem zdánlivě nesouvisejících odvětví, nabíjení svých zákaznických karet kryptem představil Starbucks a svá vlastní NFTs prodává McDonald’s, rodina Lobkowiczů i Quentin Tarantino. Krypto chválí rovněž oblíbený herec Matt Damon. Jak přibývají další a další subjekty vyjadřující svým vlastním způsobem podporu kryptoměnám, ubývá hlasů, které by krypto označovaly za bublinu a zábavu pro lidi ze sektoru IT. Krypto ze světa pravděpodobně ještě nějakou dobu nezmizí. A my také ne. Tak v tom buďme společně.