Z léta se stal podzim a nadešel měsíc, který je v kryptoměnách často označován jako „krvavý“. Remember, remember, the bears in September. Právě v září docházelo totiž během posledních 4 let tradičně k největším korekcím ceny bitcoinu i altcoinů. Špatný sentiment spojený s koncem léta byl navíc tentokrát silně podpořen nepříliš příznivým výojem globální ekonomiky, který významně ovlivnilo dění v Číně, rostoucí ceny téměř všeho, co jakýmkoliv způsobem vstupuje do retailových dodavatelsko-odběratelských řetězců, a nejistá situace na trhu s energiemi. Jakkoliv špatná se ale může situace na první pohled zdát, je třeba mít na paměti, že od září se nic lepšího čekat nedalo. Hned první říjnový den vyskočil bitcoin o pět tisíc dolarů vzhůru. Důvody k mírnému optimismu s ohledem na očekávaný podzimní růst tu stále jsou, jen je třeba nenechat se strhnout globálním strachem a dívat se na věci s nadhledem a v souvislostech.

Kolaps Číny a vývoj v El Salvadoru

Pokud jsme v srpnovém reportu psali, že se „cesta Číny se vývojem většiny západních zemí na několika úrovních rozchází“, zářijové události potvrdily, že ona čínská cesta pravděpodobně končí na pokraji útesu. Čínská ekonomika postupně kolabuje a kope kolem sebe, což lze pozorovat napříč ekonomickými ukazateli i v reálném dění v zemi. Cenou bitcoinu 24. 9. zahýbalo prohlášení Čínské centrální banky, ve kterém označila všechny krypto-transakce za nelegální. Krátkodobý pokles ale může být vykompenzován faktem, že (slovy Čeňka Stýbla) cokoliv, co Čína zakáže, se z dlouhodobého hlediska ukazuje jako skvělá investice. Rovněž je třeba podotknout, že Čína tato prohlášení recykluje. Jakub Jedlinský z Altlift učil jako výměnný profesor o kryptoměnách v čínském Jinanu v roce 2017. Již tehdy byli místní studenti přesvědčeni, že Bitcoin je v zemi nelegální.

Komunistickou vládu postupně začíná dohánět také boj, který v posledních desítkách let vedla se soukromým sektorem (v posledních dnech je ukázkou tohoto boje například oznámení ambice rozdělit platební aplikaci Alipay). Nejzranitelnějším segmentem je přitom trh s realitami, který dostal velkou ránu zejména v souvislosti s krachem čínské vlajkové lodi tohoto odvětví, miliardového konglomerátu Evergrande. Ten ve druhé polovině září nedokázal dostát svým závazkům a splatit svým věřitelům úrokové výnosy z dluhopisů ve výši přes 80 milionů dolarů (téměř 2 miliardy korun). To může mimochodem představovat také potenciální riziko pro Tether, o jehož držbě cenných papírů Evergrande a souvislosti s nedostatečnou likviditou Tetheru se spekuluje (ačkoliv to představitelé Tetheru popřeli).

Záchranu ze strany čínské vlády přitom nelze očekávat. Ta totiž již v prosinci minulého roku rozjela poměrně ostrou rétoriku proti developerům s cílem zbavit se závislosti na stavebním sektoru, záchrana Evergrande by tedy byla poměrně bizarním názorovým veletočem. Klesající cena akcií společnosti pak s sebou táhne i cenu Jüanu. Přední světoví ekonomové včetně Steva Keena očekávají, že se čínská dluhová krize bude nadále prohlubovat. Ten o tom dokonce napsal již před čtyřmi lety knihu. Pumpování peněz do ekonomiky ze strany Lidové banky Číny přitom situaci pravděpodobně spíš zhorší, než že by ji pomohlo řešit.

To jsou však pouze různé špičky ledovce, jehož základ tvoří extrémně nízká porodnost obyvatel země. Ta je historicky způsobená čínskou nechvalně proslulou Politikou jednoho dítěte, od roku 2015 (kdy bylo Číňanům oficiálně umožněno pořídit si i druhé dítě) pak zejména touhou rodičů zajistit pro své potomky kvalitní životní podmínky. Stárnoucí čínská populace pak znamená rostoucí tlak na důchodový systém, který podle námi oslovených expertů nemá šanci takový nápor vydržet. Kdysi největší ekonomika světa, která své postavení ztratila kromě jiného tím, že v rámci eliminace importu a exportu zapálila vlastní loďstvo, si tak pod sebou po staletích regenerace opět podřezává větev. Kolaps čínského systému bychom měli pozorovat pozorně a snažit se s něj poučit – je totiž pravděpodobné, že podobnou trajektorii budou následovat velké západní ekonomiky, pouze s několikaměsíčním zpožděním. Ostatně i Robert Kiyosaki, autor dnes již téměř kultovní knihy Bohatý táta, chudý táta, na svém twitterovém účtu předpovídá krach na akciovém trhu. Kiyosaki kromě jiného považuje bitcoin, zlato a stříbro za nejlepší investice a varuje Spojené státy před následováním Číny v implementaci přehnaných regulací kryptoměn. V názoru na bitcoin jako investici srovnatelnou se zlatem se s ním nově shodne i dosavadní odpůrce bitcoinu, finanční komentátor Peter Schiff. To je podobný obrat, jako kdyby papež začal propagovat islám.

Také z mimoasijských zemí proudí zprávy, které o globální ekonomické situaci nevypovídají mnoho pozitivního. Evropa se sice podle dat Chainalysis stala s transakcemi převyšujícími 1 bilion amerických dolarů největší kryptoekonomikou světa (a evropské státy již nyní usilovně přemýšlejí, jak na tomto faktu skrze daňovou politiku vydělat co nejvíce), kontinent ale sužuje nejistá situace na trhu s energiemi. Podle některých odborníků, se kterými jsme v průběhu září na toto téma diskutovali, reálně Evropě hrozí v následujících týdnech rozsáhlý blackout. Německé továrny už nezavírají pouze z nedostatku čipů a dalších vstupů nezbytných pro výrobu, ale i z důvodu nedostatku elektrické energie a dramatického růstu její ceny. Ze stejného důvodu se v jiných evropských státech, například ve Španělsku, lidé zdráhají topit a svítit. Připomínáme, že i kdyby mělo dojít k dočasnému odpojení internetu, kryptoměny nikam nezmizí a dál budou bezpečně uloženy v blockchainu.

Spojené království pro změnu řeší nedostatek benzínu, který místní vykupují po kanystrech ve strachu z budoucího vývoje. Po bitvě je sice každý generál, zde se ale sluší dodat, že Británie dostala přesně to, o co si Brexitem nepřímo zažádala – vyhnala zahraniční pracovní sílu z pozic, na kterých většina Britů odmítá pracovat, a teď sklízí hořké ovoce. Problémy v globální ekonomice mohou nicméně paradoxně znamenat dobré zprávy pro trhy kryptoměn. Zhoršující se situace totiž obvykle vede k nadměrnému tištění peněz, což v konečném důsledku zvyšuje ceny aktiv. Zprávy o větší míře přijetí kryptoměn můžeme tentokrát hledat na východě kontinentu. V Rusku podle místní Asociace forexových dealerů dává téměř 80 % investorů přednost bitcoinu před zlatem, běloruský diktátor Lukašenko vyzývá k těžbě kryptoměn v opuštěných průmyslových areálech a Ukrajina udělala významný krok k úplné legalizaci kryptoměn ve státě, když parlament po několika letech usilovné práce posunul zákon, který mimo jiné umožňuje obyvatelům země vykazovat své výdělky a úspory kromě fiat měny také v kryptu.

Relativně pozitivní zprávy přicházejí ze Spojených států. Riziko blížícího se možného zdvojnásobení kapitálové daně je sice trnem v oku nejednoho investora, eskalující situace v Číně ale zesiluje hlasy volající po tom, aby Amerika nenásledovala příklad asijského rivala a snažila se do maximální možné míry vyhnout jakýmkoliv regulacím krypta. Mezi těmito hlasy lze najít nejen Elona Muska, ale i jednu z hlavních postav venture capital fondu Andreessen Horowitz Katie Haun. Pro českého čtenáře může být přitom zajímavé, že jedna z posledních sankcí americké vlády směrem ke kryptobyznysům cílila na kryptoburzu SUEX OTC, která je registrovaná v České republice. Obecně jsme k malým burzám spíše skeptičtí. Samostatnou otázku představuje chystaný tapering, o kterém jsme taktéž psali v minulém reportu (a který je současně zvažován jako reálná alternativa i ze strany ČNB).

Zajímavé je sledovat dění v El Salvadoru, který začátkem měsíce zahýbal cenou bitcoinu oznámením o uzavření partnerství s jihoamerickou technologickou firmou Koibanx, se kterou chce vystavět digitální infrastrukturu země pomocí technologie Algorand. To ale neznamená, že by země zanevřela na Bitcoin. Naopak, vizi zefektivnění toku kapitálu do a z USA podpořila země tím, že nechala na území spojených států vybudovat hned 50 bezpoplatkových bitcoinových automatů. Důkazem přízně, které se nejstarší kyptoměna v El Salvadoru těší, může být nakonec i twitterový účet prezidenta země Nayiba Bukeleho. Ten se prostřednictvím statusu na sociální síti chlubil, že jeho země „bought the dip„. Dokonce v zářijových propadech dokupovali levnější bitcoin opakovaně. Ještě v minulém reportu jsme měli podezření, že El Salvador může na poslední chvíli pod vnějším nátlakem z chystaného přijetí Bitcoinu jako státní měny vycouvat. Nedlouho před přijetím 9. září se však z otázky stalo vnitřní politické téma. Opozice se proti Bitcoinu vymezila a dokonce zmobilizovala část občanů, aby vyšli do ulic protestovat. V takové situaci už Bukele nemohl couvnout a přijetí tedy byla hotová věc. Přesto jsme těsně před přijetím přešli do shortu, což se ukázalo jako správný krok – buy the rumors, sell the news.

Možná ještě zajímavější je dění v téměř sousední Panamě. Ta zavádí legislativu, která by z bitcoinu měla udělat legální platidlo v zemi. Zákon je přitom napsán tak obšírně, že pokud by ve stávajícím znění prošel, umožnil by využití kryptoaktiva ke všem občanským i obchodním operacím. A velmi slušně nakročeno mají i další latinskoamerické země – Peru již oznámilo spuštění vlastního stablecoinu PEN a někteří odborníci očekávají, že dalšími zeměmi následujícími podobnou trajektorii budou Chile a Kolumbie.

Walmart bude přijímat Litecoin. Anebo ne.

Pokud odhlédneme od dění na úrovni států a budeme se soustředit na soukromý sektor, pravděpodobně nejvýraznější zpráva října bylo oznámení týkající se nejrozšířenějšího amerického retailového řetězce Walmartu. Podle informací, které se čtenář mohl dočíst na Reuters, CNBC, Coindesku nebo třeba Bloombergu, měl Walmart k prvnímu říjnu 2021 zavést možnost platby prostřednictvím Litecoinu. Velký krok ve smyslu propojení kryptoměn s každodenním nakupováním. Proč dnes nečteme o problémech a míře využití této možnosti? Protože se jednalo o hoax. Informace se zakládala na tiskovém prohlášení, které přistálo v e-mailových schránkách nejen právě Reuters a CNBC, ale i třeba Yahoo Finance nebo Globe News Wire. Adresa odesílatele „william.white@walmart-corp.com“ sice napovídá, že účet by mohl patřit CMO firmy Walmart Williamu Whitovi, doména walmart-corp ale není oficiální stránkou firmy a není jasné, komu patří. Ať už byl nicméně skutečným autorem zprávy kdokoliv, dokázal skrze ní vyhnat cenu Litecoinu až nad hranici 230 dolarů za minci (v době psaní článku se cena pohybuje kolem $171). Jednalo se o zlomový okamžik v měsíci a událost zasáhla celý trh, nejen Litecoin.

S problémy s regulacemi se kromě Binance musejí potýkat i další subjekty aktivní v oblasti kryptoměn, například kdysi největší altcoinová burza Kraken. Americká CFTC (Commodity Futures Trading Commision – americká alternativa naší bývalé Komise pro cenné papíry) udělila firmě pokutu ve výši 1,25 milionu dolaru za nabízení neregulovaných maržových obchodů. A do hledáčku regulátorů se dostala také decentralizovaná směnárna Uniswap. Securities and Exchange Commision zahájila v srpnu vyšetřování vývojářů platformy Uniswap Labs. Kromě regulátorů pak připravovali v srpnu kryptobyznysům horké firmy i digitální zločinci – hacku se musela bránit DeFi platforma pNetwork, která v druhé polovině září utrpěla po kybernetickém útoku ztrátu bitcoinů v hodnotě téměř třináct milionů dolarů.

Více her a sportu a dění kolem Etherea

Divoké bylo září pro druhou největší kryptoměnu Ethereum. Kryptoměna padla během září až o 13 %. Jedním z důvodů jsou i technické problémy, které v průběhu měsíce vyústily v nečekaný split měny. Dalším tématem bylo zabezpečení měny před potenciálním 51 % útokem, které ve svém vyjádření zpochybnil CIO společnosti Arcane Assets Eric Wall. Vitalik Buterin, hlavní tvář Etherea, sice tyto obavy vylučuje s tím, že v krajním případě by proběhl tzv. soft-fork (a došlo by ke ztrátě mincí náležících útočníkům), obavy ale přetrvávají (ačkoliv jako Altlift považujeme PoS u Etherea za krok správným směrem). Pro Ethereum není příznivá ani mediální popularita tzv. Ethereum killers. Tedy kryptoměn, o kterých se mluví jako o možných nástupcích Etherea a mezi které patří například Cardano, Polkadot nebo Solana. Právě poslední jmenovaná měna se těšila v posledních měsících značné popularitě (její držbu oznámili i čeští Rockaway). V průběhu srpna ale utrpěla pořádnou ránu, když z důvodu přetížení blockchainu transakcemi musel být celý systém na den odstaven. Zarážející je fakt, že je vůbec možné decentralizovanou síť odstavit. Jsou to právě technické nedostatky Solany a obavy z její přílišné centralizace, kvůli kterým jsme historicky upřednostňovali jiného z trojice „killerů“, Polkadot. Brzy Vám přineseme naši vlastní fundamentální analýzu Solany.

Prohlubuje se naše přesvědčení, že budoucnost bude patřit spojení kryptoměn a sportu. FTX oznámila oznámila spojení se závodním týmem Mercedes, na jehož formulích budete moci loga burzy již brzy vidět. Fotbalové týmy v čele s FC Barcelona, AC Milan a PSG vydávají vlastní fanouškovské tokeny, které sice ve všech třech zmíněných případech od svého vydání ztrácejí na ceně, spojení fotbalu a kryptoměn s obrovským potenciálem do budoucna jsme ale našli v projektu Sorare. A o co jde? Sorare připomíná sportovní fantasy ligy, které v Čechách co do popularity vrcholily před zhruba deseti lety a jejichž principem je stavba vlastního týmu a následné soutěžení s ostatními hráči. Tento nejrychleji rostoucí francouzský startup v historii ale přišel s propojením ověřeného konceptu s technologií NFTs. Investoři sbírají karty hráčů, které jsou v omezeném počtu vydávány každý rok v různých „vzácnostech“, podobně jako je tomu u kultovní hry Magic the Gathering. Kromě zábavy umožňuje platforma také zajímavé výdělky, a to nejenom prostřednictvím účasti v různých ligách, ale také skrze spekulaci s kartičkami jako takovými. V praxi to pak může vypadat tak, že získáte levně NFT „kartičku“ mladého nadějného hráče, který se v průběhu sezony vypracuje na oporu svého týmu – a jeho cena tím logicky vzroste. Sorare má podepsané smlouvy s týmy z největších světových fotbalových lig včetně PSG, Realu Madrid nebo třeba FC Bayern München a jeho růst se zřejmě ještě zdaleka neblíží ke konci.

S přicházejícím podzimem a zhoršujícím se počasím je pro mnohé dobrou zprávou rozvoj herních platforem a firem. Algorand oznámil v říjnu příliv 250 milionů dolarů za účelem zrychlení rozvoje dApps i nové partnerství s největší světovou ligou závodních dronů Drone Racing League. Herní kryptovývojáři Dapper Labs oznámili partnerství s firmou Google, které by mělo zrychlit fungování tržišť jejich jednotlivých projektů. Ty ale předstihla jiná novinka září – nová vesmírná hra Star Atlas, která je podle mnohých nejlepší hrou běžící na blockchainu. A pokud plánujete místo říjnového hraní počítačových her cestovat, doporučujeme sledovat dění kolem firmy Revolut, která kromě jiného oznámila vývoj vlastního krypto tokenu a fakt, že nájmy svých kanceláří v prostorách WeWork v Dallasu se chystá nově platit prostřednictvím bitcoinu.