Kdo od letošního listopadu čekal podobný průběh jako od toho v roce 2020, během kterého cena bitcoinu vzrostla o víc než 30 %, tomu naděje vydržela zhruba do první třetiny měsíce. Do té doby jsme byli svědky překonaných ATH, pozitivních předpovědí a všudypřítomného to-the-moonismu podpořeného optimisticky vypadajícím sentimentem na trhu. I pesimističtěji založení spekulanti se nechávali slyšet, že magická hranice 100k v dohledné době asi skutečně padne. Od druhé třetiny měsíce dál jsme ale byli svědky několika „výplachů“ a prolomených rezistencí, které nechaly řadu investorů v údivu a nejistotě. Nejednalo se přitom jen o bitcoin, ale o téměř celý trh kryptoměn, který je tradičně pohybem nejsilnější kryptoměny tažen. Bariéra sta tisíc dolarů za bitcoin tak zůstává i v listopadu neprolomena a na otázku, zda se jí letos přeci jen podaří pokořit, by se asi málokterý odborník nezdráhal odpovídat.

Taproot a mnohačetné výplachy

Začátek měsíce doopravdy vypadal veskrze pozitivně – a není se čemu divit. Listopad je totiž historicky měsícem, ve kterém bitcoin dosahoval největších zisků . Prvních několik dní bylo tak očekávatelně ve znamení poměrně stabilního růstu. Na jeho konci bylo 9.11. pokořeno i dosavadní ATH, když se cena bitcoinu na krátkou dobu vyhoupla nad 69.000 dolarů za minci. Nic přitom nenaznačovalo, že by se měla chystat významnější korekce. Podle zprávy založené na onchain datech, kterou v té době vydalo Glassnode, na trhu nepanovala vůle investorů utrácet bitcoin. Zpráva tak tvrdí na základě statistik týkajících se přesunutých bitcoinů, které byly do té doby aktivní před více než jedním rokem. Bitcoin je podle ní stále ještě ve fázi akumulace, což je z pohledu investorů dobrá zpráva. Pozitivem je podle reportu také neustále klesající počet BTC na burzách (v době vydání pouhých 12,9 %), který indikuje nevoli prodávat a tendenci skladovat kryptoměnová aktiva na bezpečnějších místech, než jakými jsou právě burzy. Optimismus podporoval i blížící se Taproot, ke kterému došlo 14.11. a který v kombinaci s implementací technologie Schnorr signature umožní větší anonymitu a větší modulovatelnost transakcí (quasi smart kontrakty) na Bitcoinu. Ačkoliv to tak nemusí na první pohled vypadat, jedná se o revoluční změnu, díky které mixovaná anonymní transakce bude levnější než běžná transakce (protože se účastníci podělí o poplatky). Vzhledem k těmto zprávám asi není překvapivé, že ještě v polovině listopadu jsme byli svědky zpráv o rostoucí oblibě kryptoměnových fondů, které zažívaly již třináctý týden v černých číslech v řadě.

Vizualizace Schnorr Signature

Vizualizace Schnorr Signature. Zdroj: news.bitcoin.com

Přehnané nadšení a až moc na první pohled dobře vypadajících zpráv jsou ale většinou, paradoxně, zprávou špatnou. Před přehřátostí trhu varoval 10.11. v rozhovoru pro Seznam Zprávy Jakub Jedlinský, který nabádal investory k opatrnosti a varoval před ukvapenými rozhodnutími. Na jeho slova došlo hned další den. Většina investorů se probudila s pohledem na červená čísla a padající grafy. S první korekcí klesla cena bitcoinu o necelých 10 %, mnohem větší propady bylo ale možné pozorovat u některých altcoinů (zejména u tzv. shitcoinů, tedy zjednodušeně řečeno projektů s nulovou přidanou hodnotou). Tuto korekci považujeme za zdravou, což ovšem nelze s jistotou říct o té, ke které došlo o několik dní později a během které se cena bitcoinu tak tak odrazila od hranice 56.000 dolarů za minci. Co za tak drastickým propadem stálo? Podle některých komentátorů a analytiků se jednalo již o několikátý FUD spojený s děním v Číně. S tímto názorem nesouhlasíme – naši analytici propad sledovali „v přímém přenosu“ a k prvním významnějším pohybům ceny začalo docházet několik hodin před zveřejněním zpráv týkajících se negativního postoje Číny k těžbě kryptoměn. Nutno také dodat, že opakovaný vtip přestává být vtipem. O Číně a jejímu negativnímu postoji k těžbě slýcháme co měsíc, není ale možné domnívat se, že každá další podobná „novinka“ by měla mít významnější vliv na situaci na trhu kryptoměn. Čína má mimochodem svých problémů dost – z důvodu přílišné cenzury se z ní stahuje technologický gigant Yahoo a v průběhu listopadu řešila také historicky první případ praní špinavých peněz prostřednictvím digitální měny centrální banky (CBDC). Pravděpodobnější je spojitost s děním kolem zkrachovalé burzy Mt. Gox, která oznámila plánovanou distribuci zadržovaných aktiv v hodnotě 141.000 BTC. I Mt. Gox fud je evergreen, ale na rozdíl od China fudu má ještě “náboje” srážet trh. Navíc je morálně správně, že okradení investoři po mnoha letech obdrží alespoň částečnou kompenzaci.

Objevily se také názory spojující kolísání ceny v průběhu listopadu s blížícím se Black Friday, kdy padaly všechny trhy (krypto, zlato, akcie), Díkuvzdáním a volnem amerických investorů. Ti čím dál více vnímají význam kryptoměn (zejména Bitcoinu) coby způsobu, jak se zajistit proti čím dál expanzivnější monetární politice americké vlády. A není se čemu divit. Plánovaný tapering (zmenšování nákupů / prodejů státních dluhopisů) totiž neprobíhá zdaleka tak rychle, jak někteří analytici čekali. Ostatně i my jsme v září usuzovali, že by mohl začít už v listopadu. Kromě toho americký House of Representatives schválil největší rozšíření sociální záchranné sítě za poslední desetiletí. Zákon o infrastruktuře v hodnotě 1,75 bilionu dolarů financuje všeobecné předškolní vzdělávání, rozšíření systému Medicare, úvěry na obnovitelné zdroje energie, dostupné bydlení, daňové úlevy na děti a významné dotace na Obamacare. Není tak překvapivé, že důvěru ve stabilitu amerického dolaru ztrácí i politická reprezentace Spojených států. Příkladem této skepse a zároveň pozitivního přístupu k adopci může být například starosta metropole New York, který po svém zvolení oznámil přání obdržet první tři výplaty v bitcoinu a prosazuje začlenění studia kryptoměn do osnov místních škol.

Stejnou otevřenost a stejné nadšení ze strany vrcholných politiků nelze, bohužel, vždy pozorovat v Evropě. Rakousko zavedlo od posledního dne února příštího roku na kryptoměny daň ve výši 27,5 procenta, čímž je de facto postavilo na roveň s akciemi (do té doby bylo v Rakousku možné po více než roce držení prodávat kryptoměny bez daně, při kratším časovém úseku musel být případný zisk přiznán v rámci daně z příjmu). Švédské úřady, možná ve snaze držet svou rétoriku v souladu s Gretou Thunberg, obviňují světové těžaře bitcoinu a etheru z nedostatku respektu k životnímu prostředí a zvažují úplný zákaz těžby na svém území. Je ale možné, že u obviňování celá tato „aféra“ také skončí – proti tomuto návrhu se totiž poměrně ostře postavil část manažerů švédské státní společnosti Vattenfall v čele s Henrikem Juhlinem, ředitelem jejího elektrárenského úseku. Pozitivní je, že v Čechách se narativ postupně obrací a i čelní představitelé bank a dalších finančních institucí si postupně uvědomují, že banky se budou muset adopci kryptoměn dříve nebo později přizpůsobit. Jaromír Sladkovský z Raiffeisenbank říká, že „mozky“ společnosti se dříve stahovaly do investičních bank, teď končí v krypto firmách. A banky na to budou muset být schopny reagovat.

Rozmach her a půjčky od Coinbase

Revoluční novinku pro své klienty oznámila na Twitteru platforma Coinbase. Ta nyní umožňuje zákazníkům půjčit si až 40 % hodnoty jimi drženého bitcoinu až do výše 1 milionu dolarů bez kontroly úvěruschopnosti. Jedná se tak již o druhý pokus Coinbase nabídnout svým klientům možnost úvěru. Ten první s pracovním názvem „Lend“ měl pohánět spořicí kryptoměnový účet, který by zákazníkům přinášel 4% roční procentní výnos (APY), což je několikanásobně vyšší výnos než u většiny spořicích účtů v tradičních bankách. Coinbase od něj byla nicméně nucena na základě varování SEC opustit.

Coinbase zároveň prohlubuje také spolupráci s ne-kryptoměnovým světem, zejména v oblasti gamingu a sportu. S počáteční skepsí bylo vnímáno twitterové oznámení o vzniku partnerství s Adidasem (zveřejněné na účtu Adidas), jehož legitimitu potvrdila následně i Coinbase. V čem konkrétně bude partnerství spočívat, není zřejmé, spekuluje se ale o vůli Adidasu zpřístupnit svým zákazníkům platby v kryptoměnách i plánované aktivitě firmy v prostředí metaverse Sandbox. Tam firma nakoupila 144 parcel a má ambice vyvíjet zde vlastní adiVerse. Krok směrem ke sportu udělala i firma Crypto.com, která oznámila investici 700 milionů dolarů za práva na pojmenování proslulého Staples Centra, které je domovem kromě jiného také NBA týmů LA Lakers a LA Clippers. Staples centrum se tak stane po aréně v Miami už druhým stadionem nejvyšší americké basketbalové ligy, který ve svém názvu ponese název kryptoměnové společnosti.

Téma metaversů, tedy společných 3D kyberprostorů, ve kterých mají lidé vykonávat podobné nebo stejné činnosti, jako v reálném světě, bylo obecně jedním z leitmotivů listopadové diskuze kryptokomunity i širší veřejnosti. Svůj lví podíl na tom velmi pravděpodobně mají i Mark Zuckerberg a jeho oznámení plánů s projektem Meta i rostoucí popularita Decentralandu. Podle zprávy kryptoinvestiční firmy Grayscale byla do oblasti blockchain NFT her investována ve třetím kvartálu tohoto roku 1 miliarda dolarů, což představuje 12 %  celkových finančních prostředků investovaných do kryptosektoru. To dělá z NFT her nejsilnější „pododvětví“ kategorie Web 3.0 a NFT. Je pouze otázkou času, kdy se z relativně nikové záležitosti pro technologické nadšence, kterou v dnešní době NFT hry stále ještě jsou, stane mainstream. Nově oznámená integrace MetaMask službou Discord přitom ukazuje, že onen čas se postupně krátí.

Jedním z hlavních faktorů je pak postoj hegemonů existujícího herního průmyslu, který je podle všeho u některých z nich pozitivní. Výrobce (nejen) sportovních her EA (stojí kromě jiného za světově proslulou sérií her FIFA nebo The Sims) označuje NFT hry za budoucnost gamingu, ambici vyvíjet vlastní Play-to-Earn hry (takové, jejíchž hraním mohou hráči vydělávat například skrze zisk konkrétních tokenů nebo NFTs) oznámil také Ubisoft. Příznivci obou vývojářských firem jsou již nyní zvyklí za hraní platit nemalé peníze. Tituly těchto společností patří totiž mezi ty nabízející vůbec nejdražší dlc (downloadable content – herní prvky, za které hráči platí nad rámec základní verze hry) vůbec – a to ve většině případů není možné s takovými prvky obchodovat vůbec, nebo pouze na centrálně řízených trzích. Volání po změně odpovídají také statistiky největšího NFT tržiště OpenSea, které v listopadu pokořilo hranici 10 miliard dolarů v objemu realizovaných transakcí. Zatímco Valve se rozhodli ukončit podporu blockchainových her na své platformě Steam, konkurenční Epic tuto díru plánuje zaplnit. Epic je tvůrcem např. populární hry Fortnite. Prostupování kryptoměn do každodenního fungování evidentně zrychluje a je po něm poptávka. Svědčí o tom nakonec také strmý nárůst transakcí uskutečněných prostřednictvím služby Paypal Venmo vyvolaný přidáním funkce kryptoměn. Spekuluje se přitom, že o partnerství s touto službou a umožnění zákazníkům platit kryptoměnami stojí i retailový obr Amazon.