Zatímco během loňského ledna jsme byli svědky strmého růstu ceny bitcoinu v první polovině měsíce následovaného střídavými vzestupy a pády v polovině druhé, ten letošní se nesl v duchu nejprve postupného vyklesávání, později pak strmého pádu. Uplynulý měsíc tak můžeme považovat za nejhorší leden od roku 2018, což se v jeho průběhu odráželo kromě jiného i na extrémně špatném tržním sentimentu. Co za tímto na první pohled nepříznivým vývojem stojí? Někteří tvrdí, že se jedná o pohyb očekávatelný v kontextu předchozích cyklů bitcoinu, jiní přisuzují kontinuální pokles i strmější pády rozličným makroekonomickým signálům, které tržní strach a celkovou nejistotu podporují. Odborná veřejnost se pak nemůže shodnout, zda se nyní trh stále ještě nese ve znamení býka, nebo jsme se postupně přesunuli do bear marketu. V Altlift jsme přesvědčeni, že ke změně již skutečně došlo. Nevnímáme to přitom nutně jako špatnou zprávu, spíše jako impuls k „pročištění“ trhu, který s sebou přinese nové příležitosti.

Fed zvyšuje sazby a vliv války v Kazachstánu na hash rate

Jedním z tradičních hybatelů sentimentem na nejenom kryptoměnových trzích je Rusko, jehož lednovým krokům lze do značné míry přičítat skepsi a obavy ovládající trhy. Hned na začátku měsíce světová média zaplavily záběry z Kazachstánu. Ulice Zhanaozenu, středně velkého města důležitého pro kazachstánský ropný průmysl, v prvních dnech měsíce ovládly nejprve občanské nepokoje způsobené prudkými nárusty cen pohonných hmot, následně pak ruská armáda. Ta společně s vojenskými sbory několika dalších zemí bývalého Sovětského svazu vtrhla na kazachstánské území, aby tam „obnovila mír“. Nepokoje, které tato „bratrská pomoc“ způsobila, zapříčinily kromě vysokých čísel zraněných a mrtvých také několikadenní výpadky internetu i elektrického proudu na území země. To mělo zásadní vliv na hash rate největších bitcoinových mining poolů, který se v průběhu nepokojů propadl v průměru o 10 %. Kazachstán totiž představuje zemi s druhou největší komunitou minerů bitcoinu, často tvořenou těžaři, kteří kvůli stále se zhoršující situaci byli nuceni opustit Čínu. K propadu došlo jen pár dní poté, co hash rate bitcoinu dosáhl historicky nejvyšší hodnoty. Kromě toho svět čím dál více znepokojuje také hromadění ruských vojenských jednotek na hranicích s Ukrajinou – potenciální válka by pochopitelně měla zásadní dopad na všechny trhy, krypto nevyjímaje. Ruská centrální banka přitom dále vyhrožuje návrhem úplného zákazu kryptoměn – těžby i obchodu – na území země (ne poprvé). Pravděpodobnost, že by k něčemu podobnému došlo, je ale snižována hlasy, které z důvodu ruské agrese na ukrajinské hranici volají po exemplárním odpojení země z platební sítě SWIFT. To si uvědomuje i Vladimir Putin, který volá po zrychlení přijetí fungujícího právního rámce pro kryptoměny na území Ruska.

Zatímco v Rusku se stále větší pravděpodobností hrozí válka, Spojené státy se potýkají se zvyšující cenovou hladinou. Američtí investoři s napětím čekaly na data o inflaci, která byla zveřejněna 12.1. Do té doby poslední report inflace v USA z listopadu 2021 byl přitom děsivý a šlo také o jeden z důvodů, proč FED začal měnit svůj přístup. Tehdejší čísla o meziročním nárůstu spotřebitelských cen o 6,8 % byla totiž nejhorší od roku 1982, tedy za téměř posledních 40 let. Podle zveřejněných dat se spotřebitelské ceny ve srovnání s předchozím měsícem zvedly o 0,5 % (meziměsíční nárůst z listopadového reportu byl 0,8 %). Podle dostupných dat je Fed připraven začít zvedat úrokové sazby již v březnu, mluví se i o komplexním normalizačním balíčku obsahujícím také pozastavení podpory nákupu cenných papírů a celkovém kvantitativním utahování. Vzhledem k tomu, že podle nejnovějších dat obchodování bitcoinu (časy a intenzita) čím dál více koreluje s daty S&P, lze čekat, že rizikovější investoři budou opatrnější. Do bitcoinu budou ochotni investovat až ve chvíli, kdy se bude dařit akciovým trhům – a na těch panuje značná nervozita.

Investory neznepokojuje pouze inflace, ale kroky některých amerických vládních institucí. Zatímco Tether opět čelí kritice označující ho za Ponziho schéma, americká Energetická komise pořádá slyšení na téma ekologičnosti bitcoinu a IRS (obdoba Finančního úřadu) chystá tažení na NFT, oficiálně z důvodů daňových podvodů, které jsou skrze ně podle IRS realizovány. Fed také v lednu vydal dlouho očekávaný CBDC whitepaper, ve kterém ale převážně identifikuje bezpečnostní rizika a potenciální ohrožení amerického měnového systému.

Turecko se učí od Bukeleho

Ve střední části Jižní Ameriky, v El Salvadoru, pracují místní zákonodárci na tvorbě nové legislativy, která pomůže zavedení bitcoinu jako oficiálního národního platidla (konkrétně zavedení bitcoinových dluhopisů). K tomuto kroku země přistoupila v druhé polovině loňského roku, za což je od té doby kritizována IMF. Ta volá po zvrácení tohoto kroku a argumentuje nestabilitou. Prezident Bukele s i s tím ale hlavu nedělá a ve svém kroku je ochotný podporovat i další země. To dokázal také schůzkou s tureckým prezidentem Erdoganem, se kterým měl podle všeho diskutovat právě legislativu spojenou s kryptoměnou bitcoin. Erdoganova země se mezi tím potýká s pádivou inflací.

Množí se země, ve kterých dochází k legitimizaci bitcoinu v očích veřejnosti skrze velké finanční instituce i politické figury. Starosta brazilského Ria de Janeira Eduardo Paes oznámil ambice alokovat 1 % městských finančních rezerv na bitcoinu a vytvořit z Ria kryptoměnový hub Jižní Ameriky. Následuje tím vzor starosty Miami, který se k podobným krokům uchýlil minulý rok. V soukromé sféře italská Banca Generali oznámila, že svým klientům začne krajem roku 2022 zprostředkovávat nákup a prodej bitcoinu. A v důsledku sílícího propojení sportu a kryptoměn, o kterém píšeme posledních několik měsíců, začíná docházet také k prvním právním střetům na úrovni etiky a marketingu. Konkrétně je zpochybňováno partnerství australské AFL s firmou Crypto.com – přitom je nutné říct, že Austrálie postrádá zásadní legislativní regulace kryptoměn a jedná se z tohoto pohledu tak trochu o „divoký západ“. Burza Crypto.com byla mimochodem v průběhu ledna cílem hackerů, kvůli které utrpěla ztrátu v hodnotě patnáct milionů dolarů v ETH.

V našich končinách obliba bitcoinu vzrůstá v očích retailové veřejnosti i velkých investičních společností. Patrně nejznámější zástupci druhé zmíněné skupiny, investiční skupina Miton, toto potvrzuje vložením finančních prostředků do projektů Coinmate a Confirmo. S rostoucí oblibou bohužel roste také obliba scamů či nesmyslných projektů, které v kombinaci s přehnaným nadšením způsobují podle některých nafukování bubliny kolem NFT, která musí zákonitě splasknout. Pravdou je, že fakt, že v dnešní době mají někteří ambice živit se prodáváním NFT vlastních prdů, je vskutku významným varovným signálem.

Australian Open i celý Hong Kong v metaversech

Zmiňované spojení sportu a kryptoměn zažilo v lednu svou možná doposud největší událost – do Decentralandu se přesunul svátek tenisu, melbournský Australian Open. V rámci tohoto eventu měli mít účastníci jak možnost sledovat zápasy v reálném Australian Open ve formě živého přenosu, tak účastnit se her a vyhrávat POAPs (NFT odznáčky založené na ethereu). Protože se o tuto oblast dlouhodobě zajímáme a vidíme v ní obrovský potenciál, nemohli jsme na této akci chybět.

Výsledek ale působil značně rozpačitým dojmem. Odměny ve hrách často vůbec nebyly přidělovány a co se týče live her, systém nebyl schopný poskytnout dostatečnou přenosovou rychlost a přenos byl takřka nesledovatelný. Od Decentralandu se patrně jednalo o nerozvážný krok, na druhé straně je možná třeba složit jim kudos za odvahu pustit se do akce, která měla potenciál zajímavě posunout popularitu metaversů.

Ani konkurenční projekt Sandbox si neklade malé cíle. Kromě oznámení partnerství s firmou Adidas se vedení projektu rozhodlo v rámci metaversa zreplikovat asijskou metropoli Hong Kong. Ani v Sandboxu zatím není hráčská zkušenost kdovíjaká a pohyb v něm připomíná spíše staré počítačové hry na DOSu než moderní, uživatelsky přívětivé prostředí. I mezi NFT hrami už se ale vyskytují projekty, která kromě zajímavých výdělků přinášejí také příslib dobré zábavy. Mezi takové projekty se v poslední době řadí například Illuvium nebo Heroes of Mavia. Druhý jmenovaný projekt v lednu oznámil investici několika investorů v celkové hodnotě pěti milionů dolarů. Mezi investory je možné najít jména jako Binance Labs and Alameda Research.