Máme za sebou duben, který byl definován nejprve strmým pádem ceny bitcoinu, od druhé třetiny měsíce pak pohybem ceny do strany až dolů. Nejistota a absence událostí vedly k tomu, že už nedošlo k výraznějším cenovým pohybům. Šok z probíhající války na Ukrajině už trhy zjevně vstřebaly a zdá se, že krypto tuto první vlnu geopolitické krize ustálo bez větších výkyvů. Zároveň to posledních několik měsíců vypadá, že bitcoin si vybudoval určitou imunitu vůči fundamentům, což činí kryptoměnový trh značně nečitelným. To se ostatně odrazilo i na velmi negativních výsledcích světových kryptofondů, pro většinu z nichž se duben nesl ve znamení červených čísel. Sentiment se naklonil výrazně do strachu. Překvapivě krvavý byl duben i pro akcie. Americké akcie zažily nejhorší čtyři měsíce od roku 1939. Zároveň se v dubnu poplatky za užívání bitcoinu díky vyšší míře adopce SegWitu a rozšíření Lighting Network dostaly na desetileté minimum a setrvale dochází k odlivu bitcoinů z burz (což indikuje dlouhodobou důvěru v kryptoměnu). Co tedy čekat od nadcházejícího léta?

Jednání v EU a Panama coby nový kryptostát

Krásnou ukázkou netečnosti bitcoinu vůči globálnímu dění je vývoj situace na Ukrajině. Zatímco velké kryptoměnové společnosti pokračují ve zpřísňování sankcí proti uživatelům z Ruska, Rusko samotné míchá kartami globální ekonomiky prostřednictvím rušení dodávek plynu do vybraných členských států EU. Z chování trhu lze ale usuzovat, že tyto turbulence jsou již nyní takzvaně „priced in“, tedy že s nimi trh při určení ceny bitcoinu „počítá“. Počáteční obavy z využití kryptoměn pro obcházení sankcí a vyvážení kapitálu za hranice Ruska se zatím – jak ostatně tvrdíme od začátku konfliktu – ukazují jako liché, což nově potvrzuje i MMF.

Co se Spojených států týče, šanci zahýbat trhem a cenou kryptoměn by mohlo mít potenciální rýsující se spuštění prvního bitcoinového ETF fondu. O možnost tak učinit požádaly americkou SEC burzy Tercrium a NYSE Arca a přes počáteční skepsi se zdá, že by jejich žádosti mohlo být vyhověno. ETF fondy obecně zažívají v posledních letech boom a institucionalizace takového subjektu založeného na kryptu by mohlo značně přiblížit blockchainové technologie retailovým investorům-spořitelům. O stále lepšícím se vztahu úřadů Spojených států ke kryptoměnám svědčí mimochodem i nedávné vyjádření americké ministryně financí, která v bitcoinu vidí budoucnost finančního systému.

Naopak s obavami sleduje kryptoměnová komunita dění na půdě Evropského parlamentu, který se v průběhu dubna zabýval regulacemi MiCA a AML. První zmíněná se týká institucionalizace a uzákonění některých pojmů z každodenního krypto-života, druhá zpřísnění direktiv ohledně praní špinavých peněz (a v nejhorším možném konečném důsledku také eliminace server-less peněženek typu MetaMask). Více toto téma rozvádí v podcastu Krypto Insider Petr Lukáč s europoslancem Ondřejem Kovaříkem. Otázkou legalizace stablecoinů a kryptoměn obecně se pak zabývá Velká Británie, z níž chce její ministr financí podle svých slov udělat „globální centrum pro technologii kryptoaktiv“. Poslední významnější dobrou zprávou pro krypto z prostředí Evropy je pak výsledek francouzských voleb.

Cestou vyšlapanou El Salvadorem se s různými alternacemi vydávají některé další chudší státy střední a jižní Ameriky a Afriky. Bitcoin jako legální platidlo byl v dubnu zaveden ve Středoafrické republice. Zda je to pro kryptoměny dobrá zpráva, je ovšem otázkou. Kromě toho, že tento stát má HDP asi jako Bratislava, je také znám vysokou mírou korupce a poutem tamní vlády k Rusku (asi jako Bratislava). O něco slibněji se situace vyvíjí v Panamě, která svým občanům od dubna umožňuje legálně využívat bitcoin jako platební prostředek. Model je o to přitažlivější, že z příjmů v kryptoměně neplatíte daně. To je pochopitelně bohužel hlavní překážkou pro implementaci podobného vzorce v některém z evropských států. Největším krokem mimo Evropu a Spojené státy by mohlo být finální schválení nové kryptoměnové regulace v Brazílii, která podle některých výzkumů vede co do procentuálního zastoupení lidí, kteří mají zkušenosti s kryptem, v populaci.

Čerstvý vítr do českého kryptoprostředí přináší nová vláda, z jejíž strany prosakují spekulace o 0% dani pro kryptoHODLery. Myslíme si sice, že taková změna je v dohledné době nereálná, nicméně debaty samotné naznačují, že vládě nejsou kryptoměny ukradené. Což je oproti vládě minulé příjemná změna. To je dobře, neboť kryptoměny v České republice stále silněji prostupují do „běžné populace“ – ostatně, naše země kraluje v žebříčku výnosů z kryptoměn na hlavu. Je velmi potěšující vidět, že Česko zase jednou technologicky udává směr – teď už jen zbavit se projektů, které nám pověst ve světě podkopávají.

Výnosy z krypta podle země

Přehled zemí podle podílu kryptoinvestorů. Zdroj: Seznam Zprávy

Konference v Miami a Elon si kupuje sociální síť

Překvapení pro většinu soukromých investorů představovalo dubnové jednání Elona Muska. To je sice ve světě kryptoměn již poměrně zvykem, tentokrát se ale nejednalo o psí tweety, i když na této platformě svým způsobem zůstaneme. Musk totiž v průběhu dubna koupil nejprve významnou část této sociální sítě (což mělo za následek prudký růst nejen ceny akcií společnosti, ale také kryptoměny Doge), později pak celý Twitter. Zvrátit tento prodej a přeplatit Elona se pokoušel otec projektu TRON Justin Sun, na v současné době nejbohatšího člověka na světě byl ale jeho rozpočet krátký. Co bude tato akvizice znamenat pro fungování oblíbené sociální sítě je otázkou, vzhledem k Muskově maximalismu v oblasti svobody slova se ale diskutuje například o návratu amerického ex-prezidenta Donalda Trumpa na platformu. V souvislosti s Twitterem ještě jedna zajímavost – jako extrémně špatná investice se ukazuje NFT vůbec prvního tweetu na světě, který zveřejnil jeho zakladatel Jack Dorsey v roce 2006. Ten jeho majitel vydražil minulý rok za téměř 3 miliony dolarů, při pokusu o jeho prodej letos mu ale bylo v přepočtu nabídnuto jen něco málo přes 7 tisíc korun. Další z mnoha příběhu, které potvrzují důležitost fundamentu nejen kryptoměn, ale i v případě NFTs.

Kroky směřující k „zmainstreamovatění“ kryptoměn činí Binance, která z tohoto důvodu najala nového CTO. Ten má za sebou kromě jiného úspěšnou historii v Microsoftu a je jedním z představitelů sílícího trendu, který lze u kryptoměnových společností v posledních měsících pozorovat. Najímání matadorů s historií ve velkých FinTech a IT korporátech na výkonné pozice by mělo sloužit k přiblížení blockchainových a Web3 služeb standardu, na který jsou uživatelé zvyklí z prostředí Web 2.0. Představitel největší takové služby, CEO Amazonu Andy Jassy, mimochodem v dubnu naznačil ambice tohoto retailového hegemona do budoucna sloužit jako NFT tržiště – další z případů prolínání non-krypto a krypto světa.

Velké mediální pozornosti se v dubnu dostalo konferenci Bitcoin 2022 v Miami. Na té byla minulý rok oznámena adopce bitcoinu prezidentem El Salvadoru Nayibem Bukelem, který navzdory původním příslibům svou účast na letošním ročníku nakonec odvolal. Kryptoměnová komunita tak s napětím čekala, který z možných adeptů bude kroky tohoto středoamerického státu následovat. Slibné se na první poslech zdály zprávy ohledně možné legalizace Bitcoinu coby zákonného platidla na Madeiře, tamní vláda ale podobné zvěsti poměrně rychle dementovala. V rámci miamské konference byl tak bitcoinu nejnakloněnější pravděpodobně starosta tohoto města Francis Suarez, který je dlouhodobým zastáncem kryptoměn a klade si za cíl protlačení kryptoměn do „každodenního fungování společnosti“.

Vzrůstající popularitě se těší námi velmi oblíbené odvětví NFT gamingu, jehož valuace v prvním kvartálu letošního roku vzrostla o 2,5 miliard dolarů. Rostoucí oblíbenosti blockchainových her, kterým je na konec roku 2022 predikována valuace 10 miliard dolarů, napomáhá především stále se zlepšující UX a silná jména z prostředí „tradičního“ gamingu, která za některými konkrétními projekty stojí. NFT hry už se ze zábavy pro kryptonadšence postupně stávají masovější záležitostí, velký potenciál v tomto smyslu vidíme například v první NFT závodní hře postavené na Solaně RaceFi. Svou počáteční nabídku již ukončila také jedna z námi testovaných her postavených na principu koňských závodů, na Solaně postavené DarleyGo. A radost nám dělá také projekt NFT tenisek STEPN, představitel trendu move-to-earn (uživatelé vydělávají výměnou za vlastní pohyb v reálném světě), který v průběhu dubna zažil růst v řádu stovek procent. Právě sneakers, tedy sběratelské tenisky, představují pro svou sběratelskou povahu zajímavý prostor pro vstup technologie NFT. To ostatně potvrzuje i Nike, který v dubnu představil svůj první oficiální pár NFT bot. Postupně zkoumáme také další odvětví, které mohou ze implementace technologie NFT dlouhodobě benefitovat. Pokusy jako digitální forma marihuany představená umělcem Snoop Doggem sice zatím bůhvíjakou utilitu nepředstavují, podstatné ale je, že se technologií jako takovou zabývají podobní vlivní lidé napříč nejen uměleckými obory.