Oči ekonomické i laické veřejnosti byly v průběhu března upřeny zejména směrem do východní části Evropy, kde od druhé poloviny měsíce února zuří ozbrojený konflikt. Právě ruská agrese a jí vyvolané sankce roztočily v průběhu března dosud neviděný makroekonomický kolotoč, jehož dopady budeme moci na trzích pozorovat ještě dlouhé měsíce. Navzdory děsivému dění na Ukrajině jsou ale výhledy dalších měsíců na kryptoměnových trzích veskrze pozitivní a my věříme, že nadcházející duben se ponese v takovém – zeleném – duchu, na jaký jsme u něj zvyklí.

Odliv společností z Ruska a hlasování v EU

Informace o válce na Ukrajině v posledním měsíci rezonují v médiích po celém světě. Vyjma lidskoprávní stránky je třeba vnímat také ekonomické a geopolitické skutečnosti, o kterých už teď můžeme s jistotou říci, že budou mít drastický efekt nejen na ruskou ekonomiku, ale i na tržní situaci napříč odvětvími. Kryptoměny v tomto nebudou žádnou výjimkou – Ukrajina a Rusko jsou nakonec státy s největším procentuálním zastoupením držitelů kryptoměn v populaci na světě.

Dopady ruské agrese na tamní ekonomiku bylo možné pozorovat nejen na úrovni sankcí uvalených společenstvími národů, ale i v rámci akcí jednotlivých firem. Z Ruska v reakci na započatou válku odešly nadnárodní firmy poskytující služby každodenního života jako Coca Cola a McDonald’s (k druhému jmenovanému přitom již byla založena místní alternativa v podobě fastfoodu Strýčka Váni) i technologičtí giganti typu Avast. Zásadního omezení služeb se Rusko dočkalo také ze strany Googlu nebo Facebooku – a těm internetovým hráčům, kteří ze země neodešli, byla jejich činnost často omezena nebo úplně zakázána v rámci cenzorské činnosti ruské propagandistické mašinérie. A podstatný „zářez“ udělal také odchod Visy a MasterCardu a jím způsobené paralyzování zahraničních plateb, což chce Rusko vyřešit pomocí čínské UnionPay.

Logo „nového ruského McDonaldu“. Zdroj: Travel Tomorrow

Do boje s agresorem se pustily i kryptoměnové burzy – firma Coinbase zablokovala 25 tisíc kryptoměnových adres spojených s Ruskem, Kraken pak rozdělí ukrajinským klientům kryptoměny v celkové hodnotě téměř 100 milionů USD. Hrozící utahující se regulatorní smyčka pak ruské oligarchy motivuje k rychlému zbavování se svých investic v bitcoinu, který mimochodem v průběhu března v celkové kapitalizaci důsledkem masivní depreciace ruské měny předstihl rubl. V tomto kontextu byla v mediálním prostoru často zvedána otázka, zda kryptoměny mohou sloužit jako způsob, kterým se oni oligarchové budou schopni postihům efektivně vyhnout. Proč tomu tak není vysvětloval Jakub Jedlinský pro Hospodářské noviny.

Kromě jiného i kryptoměn se týká nový sankční balíček, který v první řadě zásadně limituje možnosti ruských a běloruských obyvatel pohybovat se na světových finančních trzích a nakládat se svými prostředky. Rusko si hrozící rizika uvědomuje a snaží se přicházet s alternativními možnostmi, jak finance svých nejbohatších obyvatel ochránit. Ruská centrální banka udělila své Sberbank licenci na vydávání a výměnu digitálních aktiv, spekuluje se také o možnosti využít bitcoin jako platební prostředek za ruské energie. Na tomto poli došlo ale ze strany Putina již k tolika „blafům“ a postojovým veletočům, že jen budoucnost ukáže, do jaké míry se tyto spekulace zakládají na realitě. Význam kryptoměn v rychle se měnícím světě držícím investory v nejistotě je každopádně nezpochybnitelný, což potvrzují i slova představitelů švýcarské Credit Suisse. Podle těch to bude právě Bitcoin, který z turbulentní doby vyjde jako pomyslný vítěz. Pokud Vás toto téma zajímá více, můžeme doporučit obsáhlou diskuzi na téma Kryptoměny a válka, které se účastnil i Jakub Jedlinský, spolu s Martinem Gregorem ze Zaujalo ma a Jurajem Bednárem.

Kryptoměny v březnu neřešila Evropská unie pouze na úrovni sankcí uvalených na Rusko. Ve druhé polovině měsíce se Evropský parlament vyjádřil odmítavě k součásti regulatorního balíčku Markets in Crypto Assets (MiCA), která by de facto znamenala zákaz PoW kryptoměn (do kterých se řadí i Bitcoin). Zajímavé bylo, že dopady této zdánlivě pozitivní zprávy nebylo možné pozorovat na trzích – na ceny bitcoinu neměl vývoj rozhodnutí žádný vliv. Tento fakt jen potvrzuje to, o čem píšeme už delší dobu – fundamenty podobného charakteru už přestávají hrát v dlouhodobém měřítku roli, neboť Bitcoin dozrává a „získává sebevědomí“. Absenci jakékoliv hysterické reakce lze přirovnat ke stoickému klidu, se kterém Evropská unie vyignorovala před zhruba měsícem výhrůžky ze strany Mety, která vyhrožovala opuštěním evropského prostoru. Méně pozitivní zprávy pak přinesl samotný závěr měsíce, ve kterém se Evropský parlament vyslovil pro zavedení procedury KYC na soukromé krypto peněženky. Toto rozhodnutí je v posledních dnech předmětem kritiky ze strany poskytovatelů hardwarových peněženek i burz. U těch se s rostoucím zájmem veřejnosti také (konečně) postupně zlepšuje uživatelská přívětivost, dobrým příkladem je například krok Metamasku integrovat možnost nákupy pomocí Apple Pay.

Jinak ale z Evropy proudí především dobré zprávy, ať už se jedná o posilující adopci kryptoměn ze strany retailových investorů v Německu, nebo nově oznámené půjčky založené na tokenizované pšenici a kukuřici, které představila španělská banka Santander. Celkově je zajímavé pozorovat měnící se postoj největších bank, které ke kryptu přistupují s čím dál menší skepsí. Jedním příkladem za všechny může být britská HSBC, dříve zapřísáhlý odpůrce krypta, dnes partnerská instituce Sandboxu. Kromě pozitivní motivace může přitom hrát svou roli i výše hrozících pokut v případě přehnané striktnosti v rámci regulací – své o tom ví UniCredit, která za neopodstatněné zavření účtů zaplatila těžařské společnosti BitMiner Factory bezmála 150 milionů dolarů. Ať už je to jakkoliv, stále rostoucí zájem o krypto ze strany institucí je jednoznačně pozitivním signálem.

Koncem měsíce také představil americký prezident Joe Biden svou vizi státního rozpočtu pro rok 2023. Kryptoměny jsou v něm zmiňovány hned na několika místech – Biden s nimi počítá jako s poměrně významným zdrojem státního rozpočtu a navrhuje způsoby jejich zdanění. Děje se tak v době, kdy se americký Fed snaží bojovat s rostoucí inflací a zvyšuje úrokové sazby. Předseda této vrcholné americké finanční instituce Jerome Powell to oznámil ve svém projevu, ve kterém komentoval i postup ve snahách o digitální dolar a situaci na Ukrajině.

Radost kryptoměnové komunitě udělaly výsledky prezidentských voleb v Jižní Koreji, jejichž vítěz Yoon Suk-yeol je známý svým pozitivním přístupem ke kryptu. Dlouhodobě negativní postoj naopak potvrzují kroky indické centrální banky a nové restrikce se kryptoměn týkají v Thajsku, které zakázalo jejich používání pro běžné platby. Tento krok je prapodivný. Regulace plateb spíše než investic naznačuje, že bitcoin se v zemi stává populární platební alternativou.

Messi v Kryptu a Binance jako sponzor Grammy

Pokračující integrace kryptosvěta do prostředí (nejen) gamingu se projevuje i ve složení vrcholného managementu největších velkých kryptohráčů – FTX najímá Steva Sadina z WB Games jako vedoucího Gaming Partnerships. WB Games přitom stojí například za posledními několika díly série Mortal Kombat nebo herních ság LEGO a právě angažováním lidí z největších herních kruhů dává FTX najevo, že sektor her bere velmi vážně. Rozvoj kryptoherního průmyslu lze kromě velkých partnerství nejlépe pozorovat na částkách, které v posledních měsících do tohoto odvětví přitékají, ať už se jedná o velkou investici do tvůrců hry Gods Unchained ze strany asijského giganta Tencent, nebo tři čtvrtě miliardy dolarů, kterou na podporu blockchain gamingu vyčlenili Griffin Gaming Partners.

Kromě her začíná FTX „strkat nohu do dveří“ dalšího populárního odvětví – hudby. Nově oznámené partnerství s proslulým americkým hudebním festivalem Coachella má kromě vzájemné propagace spočívat také ve vytvoření unikátních NFT tokenů pro účastníky akce. Co se hudebního byznysu týče hraje ale FTX druhé housle – podle březnových zpráv se totiž největší kryptoměnová burza Binance rozhodla stát oficiálním sponzorem každoročního hudebního svátku Grammy. Nové cesty ke zvýšení popularity se burze hodí, v posledních měsících čelí totiž kritice ze strany uživatelů spojené s mrazením účtů a sáhodlouhlou procedurou dokládání příjmů. Obě výše jmenované burzy kromě hudebních ambicí spojuje také otevření nových regionálních centrál v Dubaji.

Světem sportu začíná čím dál více rezonovat myšlenka fanouškovských tokenů, díky kterým by příznivci konkrétního týmu měli šanci ovlivňovat podstatná rozhodnutí mužstva. Novým ambasadorem této idey se v březnu stal Lionel Messi, který tento způsob podpory bude následující tři roky propagovat na základě smlouvy s burzou Socios. Propojení fotbalu a kryptoměn je vidět i na nově oznámeném partnerovi Mistrovství světa 2022 v Kataru, kterým je gigant Crypto.com. Fotbal ale není jediný sport, kterého se kryptoměny čím dál úžeji týkají. Důležitost amerického trhu, na kterém evropský fotbal ani zdaleka nehraje prim, si uvědomuje například francouzský startup Sorare, který v blízké budoucnosti plánuje spustit NFT basketbalovou fantasy ligu. Trochu jiný, avšak podobný koncept na konci března představili Fast Break Labs v podobě aukce prvních balíčků NFT kartiček hráčů virtuální basketbalové ligy VBA. Té jsme se jako Altlift účastnili a o vývoji tohoto projektu Vás budeme informovat. Kromě projektů samotných bude samozřejmě v následujících měsících třeba pozorně sledovat i kryptoměny, na kterých jsou jednotlivé herní projekty postaveny. V případě VBA se jedná například o Solanu. Zajímavostí mimochodem je, že právě na projekty, které nejčastěji tvoří infrastrukturní páteře blockchainových her a které představují ve své podstatě konkurenci Ethereu, sází v rámci svého nového investičního fondu Grayscale. V portfoliu této novinky od matadora v oboru, Grayscale Investments, najdete kromě Solany také Cardano, Avalanche, Polkadot nebo Algorand.

Jak a proč jsme obchodovali konkrétní coiny?

Březen jsme započali myšlenkou posílit Monero a držet ho mimo burzu. Monero skončilo na pátém místě našich nejúspěšnějších pozic. Ohledně stejnojmenné peněženky (Monero GUI wallet) příliš spokojeni nejsme.  Mizerná uživatelská zkušenost se s Monerem pojí již roky, a proto expozici vůči němu limitujeme. Nedokážeme si představit, že se stane běžným nástrojem. Je prostě krabičkou poslední záchrany, když “lejno narazí do větráku”. Kvůli kombinaci lepší uživatelské přívětivosti a zároveň bezpečí mimo burzy jsme menší část Monera drželi na softwarové peněžence Waves. Jenže Waves peněženka v březnu oznámila, že Monero delistuje. Zareagovali jsme včas a pozici přesunuli a prodali. Experimentovali jsme i s malou pozicí konkurenční anonymní měny DUSK.

Index chamtivosti a strachu se nám z počátku měsíce na krátkou dobu přehoupl z extrémního strachu do neutrálního stavu. Na následující tři týdny se však vrátil a opět svítil nelichotivou barvou. Vše se změnilo až během několika posledních březnových dní. Index se totiž začal pohybovat okolo 50 nebo mírně nad, což je optimální stav nálady na trhu, pryč z údolí šeré smrti, zároveň daleko od přehřátí.

V březnu některé coiny přestávaly navzájem korelovat, a tak jsme shorty (např. Maker, Tulip, Polkadot, Fantom, Rook, Arweave, FTX nebo Chilliz) doplňovali postupně long pozicemi. Klíčovým momentem pro trading nebyla kupodivu válka, jejíž fundamenty bitcoin prakticky neovlivňovaly (ovlivňovaly daleko menší ruský Waves, jenž letěl vzhůru). Bylo jím čekání na rozhodnutí Fedu, o kolik zvýší sazby. Původní plán bylo zvýšit sazby o půl procentního bodu, většina investorů však očekávala zvýšení pouze o čtvrt bodu. Mírnější zvýšení se vnímá jako pozitivní signál pro trh.

Od 7. března podle on-chain dat začalo docházet k pravidelným odlivům bitcoinu z burz. Za druhý týden odteklo neuvěřitelných 1,9 billionů USD a v dalších týdnech se jednalo o stovky milionů USD. U Etherea to bylo ještě více. Během třetího týdne došlo k odlivu z burz v hodnotě 1,5 bilionu USD a další týden 1,1 bilionu USD.

Vedle Monera se nám velmi vyplatila také pozice v Luna. Právě tyto dva coiny se staly už během první poloviny měsíce našimi oblíbenci. LUNA dosáhla 9. března All Time High a koncem měsíce následovaly další. Poslední nejvyšší dosaženou hodnotu jsme zaznamenali 30. března a činila 111 USD.

Co nám ale radost neudělalo a nedělá, je silná volatilita koruny. Několikrát se tento měsíc stalo, že se hodnota všech pozic propadla rázem o 1 % nebo až 2,5 % proti koruně, jejíž centrální kurz vůči dolaru poskočil. Jinými slovy koruna posílila a portfolio šlo dolů, ačkoli zhodnocení proti bitcoinu se nijak nezměnilo.  Jednou z výhod nového fondu ADAF bude, že účtuje v euru a tento stupeň volnosti tak odpadne (volatilita eura vůči dolaru není až tak silná).

Strategicky jsme přesunuli prostředky z Cronos (dříve Crypto.com Coin) do Luna. CRO jsme se chtěli původně zbavit kvůli regulacím úplně, abychom byli méně exponovaní vůči burzovním tokenům. CRO také ukázalo, že má burza problémy v bear marketu, kdy opadá hype. Nakonec jsme si však coin nechali a od poloviny měsíce se mu hezky dařilo. Především proto, že to vypadalo, že se býčí trh vrátí dříve, než jsme doufali.

Stále častěji jsme se pouštěli do debat o bull runu. Trhy oplývaly samou pozitivitou. Bohužel nadšení nemělo dlouhé trvání. Většina coinů začala před druhým březnovým víkendem padat. Občas sice některý vypumpoval, ale vzápětí zase spadl, např. OMG Network 17 % up, další den Elrond 20 % up. K tomu opět posílila koruna. Se shorty jsme byli odvážní, a to se nám v první polovině měsíce vyplatilo. Jako nejúspěšnější jsme vyhodnotili short na UNI, PUNDIX a TULIP.

Navzdory válce vypadalo BTC volume v zásadě konstantně, což nadále popíralo paranoidní představu, že ruští oligarchové ve velkém měřítku pomocí kryptoměn obcházejí sankce. Jak koncem prvního, tak i koncem druhého týdne Bitcoin relativně dost spadl, a to až pod cenu 38 tisíc USD. Takto nízko hrozil průraz na nižší level. Naštěstí k takovému scénáři nedošlo a BTC pozvolna vyrazil vzhůru.

Mohli jsme si přitom užívat levných transakcí. Poplatky v síti Ethereum klesly na nejnižší úrovně od srpna 2021 – Jak se aktivita DeFi a NFT začala ochlazovat, poplatky výrazně poklesly a pohybovaly se kolem 20-24 Gwei v závislosti na době potřebné k potvrzení. Za poslední tři měsíce se poplatky srazily téměř o 90 %. Zájem o tyto služby nezmizí do vzduchoprázdna. Předpokládáme, že se přesune do nového trendu a dlouhodobě tvrdíme, že tímto trendem budou hry. Proto také dost intenzivně rozšiřujeme náš tým herních specialistů. Skvěle se zadařilo našemu traderovi Edvardovi Meliksetyanovi na dostizích DarleyGo. Čtyři členové našeho týmu se také zúčastnili basketbalové aukce karet VBA, o které jsme psali v první části reportu. Hodnota zatím nerozbalených balíčků vzrostla hned druhý den po aukci o vyšší desítky procent.

Den před rozhodnutím o úrokových sazbách lidé uzavírali poměrně hodně pozic. Bitfinex uzavíral shorty a prodával spot. Trh se zazelenal. Rebalancovali jsme BTC a vyčkávali, co se bude dít. Zhruba k polovině března stále nesly nejlepší zhodnocení shorty. Nejhorší výsledky měl náš fotbalový tým Sorare. Zde je třeba dát informaci do kontextu. Náš trader Jan Polák avizoval dopředu, že v ligové a sezónní pauze bude hodnota NFT karet klesat. Strategicky jsme ale nerozbíjeli důmyslně sestavený tým, který nám naopak v posledních měsících vydělával nejlépe. Odhadujeme, že ztrátu by mohl vykompenzovat už nástup nové sezóny v dubnu. Hodnota Sorare karet navíc částečně vyrovnává pokles hodnoty etheru, ve kterém se účtuje. V březnu ETH stabilně posilovalo.

Dalšímu hernímu projektu DeFi Kingdoms se moc nedařilo a my stále čekali na airdrop, tou dobou odložený už o dva měsíce. Ovšem od začátku posledního týdne JEWEL nabral podstatně na síle. Jen od 23.3. do 31.3. dokázal svou cenu zdvojnásobit, a nakonec tak skončil s velmi přívětivým výsledkem. Tokeny burz FTT a BNB se držely solidně. ENJ, herní token, vypadal špatně. Gala měla naopak pěkný výsledek.

Vybírali jsme zisky ze stakingu Cosmos i Secret a získali airdrop Shade Protocol. Jeho výše nesplnila naše očekávání a celkově se tedy staking nevyplatil. Secret jsme později prodali. Všechny Pay To Earn hry padaly v čele s Axie Infinity. AXS jsme se též zbavili. Coin se nám dokonce podařilo prodat dva dny před propadem ceny, když v síti Ronin došlo k narušení bezpečnosti. Na problémy s Ronin jsme upozorňovali už nějakou dobu a na rizikovost investice do Axie taky, ale nechceme se tvářit, že nám tady v timingu nepomohlo i štěstí.

Trh zachvátila novinka ApeCoin, který hned po zalistování na burzu extra vyletěl a který jsme se rozhodli shortovat. Pokus o vyvaření dalších peněz distribucí tokenů milionářům vlastnícím předražená NFT obrázků Bored Ape Yach Club, je fundamentálně nesmysl a na pozici bychom solidně vydělali asi v každém případě. I zde se na nás nicméně navíc usmálo štěstí. Během dvou dnů, kdy jsme coin shortovali, došlo ke krádeži asi 1,5 milionu USD v tokenech APE. Původně byly tokeny distribuovány držitelům BAYC NFT, než byly k dispozici pro obchodování na volném trhu. Hlavní zranitelnost spočívala v tom, že společnost BAYC nezkontrolovala, jak dlouho držitelé NFT aktiva vlastnili. Útočník jako takový musel vlastnit BAYC NFT jen na krátkou chvíli, aby mohl získat token, a právě v tom byl ten problém.

Začala se obracet nálada a postupně jsme opouštěli shorty. Spustil se částečný stoploss na UNI a stopnul se Maker. Nakoupili jsme na long LRC, Waves atd. Waves jsme roky drželi v softwarové peněžence a ten coin pokládáme za kvalitní. Během války nicméně jakožto ruský projekt letí rychle nahoru, patrně na základě fundamentů, které jsou mlhou války zatemněné a těžko čitelné. Proto jsme přímou expozici bez stoplossů opustili. Podobně se neexponujeme od léta vůči čínským projektům a po zralé úvaze jsme do portfolia nezařadili ani nadějný český projekt PussyCoin, který je z hlediska utility a tokenomiky nadstandardně dobře nastavený, avšak jeho zacílení na porno průmysl je přeci jen příliš kontroverzní, i na české poměry.

Jestliže jsme dvakrát zmínili, že se na nás usmála štěstěna, tak nyní se na nás pro změnu zamračila smůla. Luxusní módní značka Amiri vydala prohlášení, že uzavřela partnerství s kryptoprojektem Tulip. Kryptoprojektů jsou doslova tisíce. Jedná se o jiný Tulip, než nesmysl, který jsme dva měsíce úspěšně shortovali. Avšak po zveřejnění zprávy “náš” Tulip vystřelil, očividně omylem nebo to byl prostě pokus o short squeeze. Kryptoměna vyletěla během 24 hod o necelých 20 %.

Prodali jsme zisky z Monera a dokoupili Ethereum. Hezky vyletělo LRC, které jsme longovali, a zavřeli jsme pozici v STX. Dál vydělávala Terra Luna. Luna foundation poslala dalších 125 milionů na Binance. Současný růst ceny Bitcoinu dokonce mnozí připisují nákupům BTC ze strany tvůrců Terra. Do Kwon, zakladatel tohoto protokolu, který stojí za logaritmickým stablecoinem UST, 14. března oznámil, že postupně plánují nakoupit do rezerv bitcoiny za astronomických 10 miliard USD. Kwon zároveň potvrdil, že celý projekt přechází na jakýsi bitcoinový standard. Zhruba měsíc jsme vážně uvažovali (a částečně stále uvažujeme), že část portfolia alokujeme do stakingu stablecoinu, což by mohlo vynést až 40 % zhodnocení ročně. To je výrazně pod naším průměrným ročním zhodnocením (přes 60 %) a hluboko pod naším loňským zhodnocením (115 %), avšak jde o zdánlivě bezrizikovou investici. Slovo zdánlivě je důležité. Probírali jsme nastavení Luny a souvisejícího Anchor protocolu s naším obchodním partnerem a přítelem Ondřejem Pilným, zakladatelem služby Baserank, a došli jsme k přesvědčení, že projekt je v zásadě letadlo. Od Ondřeje jsme získali relevantní data, která budeme dále modelovat, abychom mohli odhadnout, za jakých okolností může dojít ke kolapsu systému. Výsledek budeme publikovat. Od Baseranku navíc nakupujeme unikátní data, podle nichž chceme od dubna obchodovat část portfolia. Podrobnosti nabídneme v příštím reportu.

Fed nakonec nepřekvapil a sazby zvýšil pouze mírně, navíc s poměrně srozumitelnou cestovní mapou dalšího zvyšování. To byl balzám pro trhy. Strategická týdenní svíčka v noci z neděle na pondělí 28. března zavřela nad cenou 46 000 USD, čímž jsme se podle technické analýzy vymanili z čtyři měsíce dlouhého bear marketu. Vypnuli jsme zbytek shortů. V jejich obsluze vidíme prostor pro zlepšení, a proto jsme druhou půlku měsíce intenzivně programovali nové nástroje, které nám umožňují lépe vyhodnocovat pozice a lépe je zajišťovat. Především v této činnosti vidíme nesmírný přínos a jsme přesvědčení, že se pokroky projeví na našich výsledcích obchodování. Tyto věci v krypto nejsou běžné, neexistují komerční nástroje a musíme si tak většinou poradit vlastními silami. Máme další slibné nápady na rozvoj našich systémů, těšíme se na jejich otestování a spuštění.

Spolu s vypnutím shortů jsme v brzkých ranních hodinách posilovali long pozice na hlavní kryptoměny Bitcoin a Ethereum a v ideální čas jsme opětovně nastoupili do STEPN, který jsme otevřeli cvičně již o týden dříve, aby se během víkendu zavřel. Projekt STEPN se nám značně líbí. Od onoho pondělního rána měl raketový vzestup. Jde o trackovací “Move to Earn” aplikaci, se kterou uživatel může vydělávat, pokud má zakoupené tenisky NFT a pohybuje se venku s GPS. Aplikaci jsme testovali bez nákupu bot. Zkusili jsme jaký má signál a jaká je uživatelská zkušenost. Pokud jsme byli venku, aplikace fungovala ok. Do obuvi jsme se z důvodu bezpečnosti rozhodli neinvestovat, jelikož do appky zatím nelze připojit externí peněženku. Přesněji řečeno tokeny se přesouvat dají, ale NFT zůstává v aplikaci. Pro zajímavost, v době testování stály nejlevnější boty necelých 20 tisíc korun a ty nejdražší přes 17 milionů korun. I tak jsme z nápadu byli nadšeni. S přicházejícím jarem jsme usoudili, že se bude venku lépe chodit a běhat, tudíž by poptávka po STEPN coinu mohla růst. Pozici jsme otevřeli začátkem posledního týdne. Celkově šlo o výrazně nejlépe zhodnocenou investici v celém měsíci. Počátkem dubna jsme vybrali zisky a pozici uzavřeli. Čekáme přitom na potvrzení partnerství s velkými módními značkami. Chceme se vést s cenou nahoru, ne dolů.

Během posledního březnového dne se toho událo víc než hodně, díky čemuž krypto začalo krvácet. Navíc se tak stalo před víkendem, tudíž jsme očekávali, že budeme v poklesu pokračovat. Mezi negativní fundamenty patřilo kupříkladu Rusko a jeho požadavek placení rubly za plyn. Co se týká Česka, ČNB zvýšila úrokové sazby na 5 % a hypotéky údajně zdraží o třetinu. Odpoledne však zavál svěží vítr, došlo k obratu v pravém duchu aprílového počasí a měsíc jsme zakončili solidně.

Oficiální spuštění fondu a nový e-mail reporting

S probíhající válkou se z pochopitelných důvodů množily otázky ohledně dopadu makroekonomické situace na trh kryptoměn, a tak jste v médiích mohli o Altliftu číst poměrně často. Nově jsme také navázali užší spolupráci s firmou SimpleTax&Law, jedněmi z předních odborníků na problematiku daní v kryptoměnách v České republice. Naší dlouhodobou snahou je obklopit se kryptoprofesionály napříč obory a být tak schopni Vám poskytnout či zprostředkovat služby maximální možné kvality a SimpleTax&Law do tohoto modelu nepochybně zapadají. Ve spolupráci s nimi jsme v březnu také s blížícím se termínem pro odevzdání daňového přiznání vydali k této problematice na webu Roklen24 článek, ve kterém kromě jiného srovnáváme daňovou legislativu vztahující se na krypto u nás a v sousedních zemích.

Blíží se také sezóna konferencí. Na některé z nich jsme rádi přijali pozvání. Vidět Jakuba Jedlinského, Jana Poláka a další členy týmu tak můžete třeba na panelu blížících se FinTech Roadmap 2022 v Brně a CryptoByte v Liberci.

Největší událostí posledních dní v rámci firmy Altlift je ale jednoznačně start avizovaného investičního kryptoměnového fondu ADAF, které jsme oznamovali v posledních měsících, ve kterých zároveň již probíhalo upisování. Ten bude oficiálně spuštěn první týden v dubnu. S touto událostí se pojí i další novinka – rozhodli jsme se vyslyšet žádosti našich partnerů a dát k dispozici náš pravidelný reporting o něco širšímu kruhu čtenářů, než bylo doposud zvykem. Dostávat tak informace o činnosti firmy Altlift můžete po přihlášení se k odběru našich pravidelných mailů.

Jsme rádi, že s námi v tak turbulentním období, jako je toto, zůstáváte, a Vaší důvěry si velmi vážíme. Přejme si, aby válka co nejdříve skončila a aby se nám všem dařilo lépe nejen po ekonomické, ale hlavně lidské stránce.

Klidný začátek jara přeje Altlift