První podzimní měsíc nepřinesl příliš pozitivních zpráv. Zhoršující se ekonomickou situaci lze pozorovat napříč celým světem – od Japonska, které se řítí do recese navzdory snahám své centrální banky, přes Velkou Británii, jejíž libra se v průběhu měsíce propadla téměř až na paritu s americkým dolarem, až po nečitelnou situaci v Číně (domníváme se, že prezident Xi před volbami vylákal svou politickou konkurenci k pokusu o puč, aby mohl provést masivní čistku – podobně jako turecký president Erdogan v roce 2016). Nejen Evropa je navíc na špičkách kvůli probíhající válce na Ukrajině. Její strůjce – ruský prezident Vladimir Putin – v posledních dnech přiostřuje jak na rétorické úrovni, tak co se týče přijatých opatření. Celosvětové makroekonomické fundamenty mají v probíhajících měsících na cenu kryptoměn, které lze vzhledem k turbulentní době čím dál více považovat za spíše konzervativní aktivum, zkrátka zásadnější vliv než specifika kryptoměnových trhů.

Situace, ve které by se krypto „utrhlo“ a navzdory globální recesi začalo významněji nabývat na ceně, je však možná blíže, než si většina z nás myslí. Nejdůležitějším jevem je, že všechny měny padají a rychle posiluje dolar. Pokud by měl ale dolar korigovat nebo pokud by se otřásla i americká ekonomika, pak těžko hledat v dnešním světě jinou fiat měnu, která by posloužila jako bezpečný přístav. Zde je příležitost pro nestátní měnu. Nezapomínejme, že na burzách se celý roku obchoduje pouze málo bitcoinů, většina jich naopak leží jako úspora na peněženkách hodlerů. Pokud trh vyhodnotí situaci tak, že bitcoin nakonec JE smysluplná alternativa pro udržení hodnoty, pak se právě kvůli nízké likviditě střelka otočí rychle a rally může začít.

Globální pád, Velká Británie v problémech

Většina tržních signálů skutečně napovídá, že globální recese a pády trhů jsou nevyhnutelné. Globální dluhopisový benchmark Bloomberg Global Aggregate Total Return Index klesl ze svých maxim v roce 2021 o více jak 20 %, čímž naplnil technickou definici medvědího trhu – jeho úroveň je vůbec nejnižší od roku 1990. Před hrozící recesí velkých ekonomik varuje i OECD a řada významných světových investorů. Na jejich odhady se, alespoň co se týče burzovních pohybů, sice statisticky nelze tak úplně spoléhat, ale například velmi pesimistické předpovědi Michaela Burryho, známého i díky filmu The Big Short pro úspěšnou předpověď krachu realitního trhu v Americe, investory po právu znervózňují. O to více, že data zveřejněná americkou Bureau of Labor Statistics o vývoji (kromě jiného) amerického CPI a inflace v negativním slova smyslu poměrně významně předčila očekávání, což způsobilo pád trhů napříč segmenty.

Co se bitcoinu obecně týče, jejich postavení je v prostředí hroutících se trhů v současné době poměrně dobré. Celková kapitalizace kryptoměn sice v průběhu září klesla pod úroveň 1 trilionu dolarů, bitcoin se ale v kontextu současného dění na finančních trzích jeví jako relativně stabilní alternativa, na což upozorňují i významná světová média. Důkazem přesvědčení o stabilitě sektoru kryptoměn jsou také sílící debaty o jejich možné roli v rámci americké důchodové strategie. O to možná překvapivější může pro některé být diskuze na půdě amerického Kongresu, který zvažuje zákaz „crypto assets mining“. Podle dosavadních zpráv by se mělo jednat pouze o PoW coiny. USA jsou přitom nyní největším těžařem bitcoinů. Znatelné ochlazení pak zažívá trh s NFTs, jeho objem klesl oproti lednovým hodnotám o 97 %. Zde je ovšem nutné podotknout, že pročištění trhu s NFTs a eliminaci scamových projektů je spíše pozitivní zprávou.

S významnými potížemi ekonomického charakteru se potýká také Anglie, kterou na začátku měsíce otřásla smutná zpráva o smrti historicky vůbec nejdéle vládnoucí panovnice Alžběty II. Její místo zaujme její nejstarší potomek Karel III., který tím získá jiné „nej“ – stane se nejstarším nastoupivším panovníkem v historii britské monarchie. Není jisté, nakolik se mu podaří udržet v britském společenství další země, jejichž je králem. Paralelně se změnou hlavy státu dochází v Anglii ještě k jedné mocenské změně, totiž nástupu Liz Trussové do funkce premiérky země. A právě následovnice Borise Johnsona a ekonomický plán nové britské vlády patří mezi důvody, které budí v investorech obavy a motivují je k prodeji britské libry, která se tak v průběhu října dostala na své historické minimum vůči americkému dolaru. Zde je nicméně dobré dodat, že v době psaní tohoto reportu to vypadá, že britská měna má období svého nejhoršího pádu za sebou. Trussová není mimochodem jedinou novopečenou evropskou premiérkou. Část liberální společnosti v průběhu září znervóznila volba Italů, kteří do premiérského křesla – v období, kdy se Itálie opět potýká s rostoucí sílou epidemie Covid-19 – dosadili Giorgiu Meloniovou, známou pro svou náklonnost k pravicovým hnutím. My zatím v Itálii výraznější politická rizika nevidíme.

Rusko v září potvrdilo, že dodávky plynu do Evropy neplánuje v plné míře do doby zrušení sankcí proti němu uvalených zrušit. Kromě plynu je diskutována i situace kolem ropy – společně s organizací OPEC oznámilo Rusko v září snížení objemu její těžby, což mělo rázový vliv na cenu této suroviny. Otazník zůstává také nad plynovodem Nord Stream 2, na jehož částech došlo v průběhu měsíce k několika výbuchům. Z jejich zavinění se západní svět s Ruskem obviňují navzájem. Situace na východě navíc dále eskaluje a zprávy o částečné mobilizaci a nyní i nedávném „referendu“ o připojení okupovaných částí Ukrajiny k Rusku (které lze z pohledu ruského narativu o obraně vlastní země vnímat tak trochu jako referendum o užití nukleární bomby) nenaznačují, že by se situace měla v zimních měsících zlepšit. Pokud by k užití jaderné bomby došlo, tak budeme reagovat nákupy. Očekáváme totiž, že reakce trhů by byla přehnaná. Desítky let se o takové události mluví jako o konci světa. A když je obrazně “krev v ulicích”, je nejlepší příležitost nakupovat.

Podporu Rusku v jeho vojenském tažení v polovině měsíce poprvé zcela jasně vyjádřila Čína, jejíž motivy nejsou v tomto ohledu zřejmé. Východní gigant se v průběhu měsíce kromě sílících ekonomických problémů potýkal také s chaotickou situací ohledně domnělého puče a uvěznění současné hlavy státu Xi Jinpinga, který by měl být v následujících týdnech s největší pravděpodobností znovuzvolen a bezprecedentně tak pokračovat v držení moci. Čína svůj rezolutní postoj nicméně nepotvrdila na posledním hlasování rady OSN, kde se nevyslovila výslovně proti rezoluci odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu. Narozdíl od Ruska, které tuto rezoluci pochopitelně vetovalo, se Čína společně s Indií pouze zdržela.

Na našem území lze pozorovat odliv těžařů, kteří se z důvodu zvyšujících se cen energií odsouvají směrem do Spojených států, případně postsovětských republik s levnější cenou elektřiny. Ani České republice se pochopitelně nevyhýbají dopady globální recese – mezi obdobím od dubna do června letošního roku docházelo v naší populaci k nejintenzivnějšímu chudnutí od roku 1993.

Úspěšný Merge

Co se prostředí kryptoměn týče, největší událostí září byl jednoznačně zejména altcoinovou komunitou očekávaný The Merge. O co se jedná, jsme detailněji popisovali v našem newsletteru – jedná se o souhrnné označení balíku změn, které měly původně znamenat přenastavení fundamentů, na kterých je Ethereum postaveno, a představit takzvané Ethereum 2.0. Skrze technické komplikace bylo ale postupně od jednotlivých inovací upouštěno, až nakonec zbyla v podstatě pouze jedna, o které se zároveň v kontextu The Merge mluvilo nejvíce, totiž přechod Etherea z mechanismu Proof of work na Proof of stake. Navzdory skepticismu, který tuto událost provázel (k přechodu Etherea na PoS mělo dojít již několikrát a mnozí nevěřili tomu, že bude zářijový avizovaný termín dodržen) se zdá, že The Merge proběhl bez jakýchkoliv technických zádrhelů. S nadsázkou to lze přirovnat k hladkému přistání na Měsíci. Celý přechod se totiž připravoval cca 7 let a musela na něm spolupracovat řada stakeholderů.

Globální krizi navzdory dochází stále k ohlášení nových projektů a vzniklých partnerství. Kryptobankovní projekt Kelvin, který pochází z dílny tvůrců nedávno zkrachovalého Celsiu, může budit spíše úsměv na tváři než reálný zájem, oznámené partnerství mezi Google Cloud a BNB Smart Chain v rámci aktivit kolem Web3, může ale být předzvěstí reálně velmi zajímavé spolupráce. Činí se i čeští vývojáři, kteří slaví úspěch s nově spuštěnou P2P obchodovací platformou Vexl.

Makroekonomická situace

Minulý měsíc jsme avizovali, jak trh ještě pořád pochopitelně vnímá situaci spíše pod tíhou negativních zpráv. Září si zřejmě kladlo za cíl překonat dosavadní rekord negativních zpráv, a nestabilita na finančních trzích dosáhla poněkud neočekávaných rozměrů. Evropské měny postupně začaly částečně kolabovat díky posilujícímu dolaru (GBP dosáhlo hodnot z roku 1985 a EUR vyklesalo až na hodnoty z roku 2002). Centrální banka Anglie byla nucena postupně intervenovat na finančních trzích za účelem záchrany penzijních fondů (téměř nejméně riskantní investice dle dosavadních předpokladů) exponovaných vůči britským dluhopisům (jejichž hodnoty razantně klesaly). Obdobným způsobem reagovala i japonská centrální banka, přičemž JPY klesl až na hodnoty z roku 1998. Intervence japonské centrální banky způsobily snížení jejích dolarových rezerv o 15 % za jeden den. Měsíční grafy uvedených měn jsou ilustrovány níže.

Intervence centrálních bank na nás nepůsobí příliš přesvědčivě, a spíše se nám jeví jako dočasné řešení k dlouhodobějším problémům, kterými postižené ekonomiky trpí (nízká produktivita britské a japonské ekonomiky, dlouhodobě trvající problémy na pracovních trzích evropské unie atp.) Je však nutné podotknout, že dolarový index DXY na nás působí přehřátě, a očekáváme alespoň částečnou korekci. Uvažovali jsme tedy i o konvertování dolarového kolaterálu do jiné perspektivní měny. Doposud se však po delší diskuzi nejeví lepší příležitost, která by dávala i smysl z hlediska likvidity a dodatečných nákladů.

Dne 13. září se ukázalo, že cenová hladina v Americe meziměsíčně vzrostla (oproti srpnovému poklesu), i přestože již týden před tím cena ropy klesla k hodnotám z ledna (jedná se o relativně logický efekt recese, přičemž klesá poptávka spotřebitelů, podniky tolik nevyrábí, a tudíž nepoptávají tak velké množství surovin). Je tedy pozoruhodný přesun od inflace způsobenou energiemi (v oranžovém) k inflaci způsobené sektorem služeb (modré), jak je zobrazeno na obrázku níže. V konečném důsledku se zdá, že energetická krize pro tuto chvíli není tak hrozná, jak jsme očekávali. Níže jsou uvedeny měsíční grafy např. plynu (měsíční pokles o 26 %) a ropy (pokles zhruba o 10 %) pro představu.

Zvýšená inflace ve Spojených státech vedla k razantnímu zvýšení úrokových sazeb Fedu dne 21. září o 75 BPS, a eliminovala naději účastníků finančních trhů o vyvrcholení inflace (na základě pozitivních srpnových výsledků se očekávalo, že inflace již dosáhla svého vrcholu v červenci, a tudíž že bude postupně klesat. Tuto představu však výsledky ze září vyvrátily, což se i samozřejmě projevilo na akciových indexech, jak bude uvedeno v dalších částech reportu). Vystoupení předsedy Fedu Jeroma Powella taktéž potvrdilo nekompromisní přístup americké centrální banky ke snížení inflace. Několikrát se vyjádřil k zachování restriktivní měnové politiky, dokud nebude dosaženo cílové inflace 2 %.

Po celou dobu bull runu jsme se drželi teze „do not fight the Fed“. Jinými slovy, dokud se udržovaly nízké úrokové sazby a politika levných peněz spolu s kvantitativním uvolňováním (expanzivní měnová politika), nebyl důvod k „bearish“ postoji. To stejné tedy platí i v současné situaci, kde opak je pravdou. Fed neustále komunikuje restriktivní měnovou politiku ve formě pokračujícího zvyšování úrokových sazeb a stahování likvidity z finančních trhů. Není tedy logické být příliš „bullish“ (až na občasné short squeezy či bear market rallies), dokud Fed nezmění svůj postoj. Je možné, že pod tíhou komplikací finančních institucí dojde k přehodnocení současné politiky. V tom případě jsme flexibilní a ochotni razantně změnit náš přístup a náhled na trh.

Akciové trhy

Korelace kryptoměnového trhu s tradičními akciovými trhy nás nutí pozorovat i samotné akciové indexy. Při pohledu na dlouhodobé grafy nelze v současnosti spatřit nic pozitivního. SPX a NQ prolomily významné support hranice, na základě čehož lze usoudit pokračující pokles.

Na grafu níže je možné spatřit významný support na hodnotách 3700, od kterého jsme se dokonce v červenci odrazili směrem nahoru. Po negativních zprávách, které nám přineslo září (jak bylo uvedeno v předchozí části), SPX neustálo prodejní tlak, a prolomilo významnou hranici, kterou nyní testuje zdola. Další významný support se pak nachází v rozmezí 3400-3200. Pokud bychom se dostali zpět nad prolomenou hranici, naznačilo by nám to relativní sílu nakupujících a eventuálně i pokračující růst. Je však brzy polemizovat nad možnými situacemi, a s daty které nyní máme k dispozici se hranice na hodnotách 3400-3200 jeví jako nejpravděpodobnější scénář. Opět jsme však ochotni změnit náhled, pokud nám trh dodá jiné informace.

Co se týče více „technologického“ NASDAQ indexu můžeme na základě naší technické analýzy usoudit pokračující pokles. Byla prolomena hranice okolo 11500, která podobně jako u SPX je nyní testována zdola. Navíc byla však v případě NQ prolomena dlouhodobá trendová linie, jak je zobrazeno na grafu níže. Další významné supporty se pak nachází okolo 9000 (což značí dalších -22 %) a 7700-7500. Pokud se dostaneme zpět nad 11500, jsme ochotni přistoupit k více pozitivním vizím.

Je nutné upozornit, že korelace v posledních dvou týdnech razantně klesla (na obrázku níže – Bitcoin ve fialové a SPX v oranžové barvě). Akciové trhy klesaly, zatímco kryptoměny držely svoje supporty (významný support má Bitcoin okolo hranice 18500 USD). Vystává tedy otázka, zda pozorujeme relativní sílu Bitcoinu, či zda se pouze jedná o opožděný efekt.

Jsme si vědomi, že se může ve skutečnosti jednat o relativní sílu Bitcoinu vzhledem ke zmíněným makroekonomickým problémům vlád a jejich fiat měn. Některá data (např. Messari poukazuje na objem transakcí GBP/BTC a EUR/BTC zobchodovaných v posledních dvou týdnech) potvrzují náš pohled na relativní sílu. Je však zapotřebí se nenechat unést různými narativy, a spíše objektivně přejímat cenové signály a informace z trhu.

Než se přesuneme k analýze kryptoměnového trhu, je pro představu nutné uvést do kontextu, jak si vlastně jako Altlift vedeme oproti mnohem méně rizikovým fondům (méně rizikové v porovnání s obchodováním s kryptoměnami) po světě. Jako příklad již byly uvedeny penzijní fondy na pokraji bankrotu v Anglii. Je však pozoruhodné, že podobné problémy má i např. dánský penzijní fond ATP, který za první pololetí roku 2022 dosáhl -36 %. Jako třetí příklad uvádíme ARK innovation ETF (inovační fond) pod vedením známé investorky Cathie Wood (která se však nedávno vzdala své pozice), jenž od počátku roku dosahuje výsledku -55 %. Během finančního armageddonu držíme risk management a dokupujeme BTC. Jako všichni investoři do krypta si od nadcházejícího kolapsu fiat měn slibujeme přeliv prostředků do bitcoinu a upevnění jeho pozice jako nestátní rezervní měny.

Kryptoměny

Bitcoin jako král kryptoměnového trhu si zaslouží samostatnou analýzu. Podívejme se nejprve na dlouhodobé grafy a poté se zaměřme na krátkodobější trendy a jiné altcoiny.

Bitcoin je již třetím měsícem stále u svého přechozího vrcholu z roku 2017. To nám v první řadě naznačuje, že zde existuje poptávka, ale na druhou stranu i že nejsou účastníci trhu již ochotni tolik prodávat (jinými slovy neexistuje dostatečně silný tlak prodejců na to, aby prorazili cenu níže). Pokud bychom však měli prorazit nynější support okolo 18500, budeme reagovat vhodnými shorty. Další významné hranice pod námi se totiž nachází relativně daleko, a tudíž příležitostí k shortování se zřejmě vyskytne mnoho (případně i ke koupi kapitulace).

Co se týče denního grafu, nacházíme se již třetím měsícem v intervalu mezi 19000 a 22500. Konsolidace v této oblasti značí relativní vyváženost kupujících a prodávajících, poněvadž se jedná o nejdelší konsolidaci od listopadu předešlého roku. Ani jedna ze stran nebyla dosud schopna prolomit konkrétní hranici s důraznou setrvačností. I přestože jsme se v srpnu na chvilku ocitli nad uvedenou hranicí, nebyla evidentní žádná snaha kupujících vytlačit cenu výše, a o dva týdny později jsme se opět ocitli v již zmíněném pásmu konsolidace.

Jak jsme již avizovali v makroekonomické části, v první polovině září panovala naděje nízkých inflačních čísel. Navíc Bitcoin byl jedním z mála tokenů zažívajících impulzivní zelené svíčky.

To nám dodalo poněkud mylnou představu o relevanci inflačních očekávání a naději v pokračujícím růstu. Longovali jsme tedy altcoiny a konkrétně ETH (s tezí, že zisky z Bitcoinu se většinou přelijí do altcoinů, které zažívají vyšší procentuální nárůst vzhledem k jejich nižší tržní kapitalizaci). Naše rozhodnutí se projevilo jako mylné vzhledem k eventuálnímu poklesu.

Po negativních zprávách v předchozích dvou týdnech a uzavření Bitcoinu pod hranicí 19000, jsme se rozhodli o víkendu přejít do relativně rizikovějších short pozic (konkrétněji BTC a ETH). Očekávali jsme propad z několika důvodů. V první řadě se jednalo o obecně negativní sentiment vzhledem k makroekonomickým událostem. Za druhé, jak již bylo zmíněno, Bitcoin uzavřel denní svíčku pod pásmem konsolidace na 19000. Za třetí, v posledním týdnu rostly altcoiny jako je XRP, DOGECOIN, SHIBA INU, ALGORAND a ATOM. Tyto Altcoiny jsme vypozorovali, že většinou pumpují před propadem Bitcoinu. Z našeho hlediska se jedná o takzvaný „exit pump“, kde se účastníci snaží ještě z trhu vytáhnout co se dá, než přijde očekávaný propad. Posledním důvodem shortů byla očekávaná kapitulace minerů, která stále může pravděpodobně nastat při dalším poklesu ceny. Mineři jsou totiž částečně i investoři, a pokud se jim nevyplatí se zapojit do sítě, jinými slovy, pokud jejich náklady začnou převyšovat jejich zisky (náklady ve formě cen energií při zvyšujícím se hashratu, a zisky ve formě prodaných Bitcoinů), zřejmě síť opustí.

Naše očekávání se však nenaplnilo, a Bitcoin další den ihned vystřelil na významnou hranici 20 000 USD. Nyní nám nezbývá nic jiného, než být trpěliví a vyčkávat na další vhodnou příležitost, ať již směrem nahoru, či dolu. Jsme schopni ihned reagovat na jakýkoliv ze scénářů. Je zapotřebí mít stále na mysli, že jsme v konsolidaci. To ale neznamená, že neprovádíme kroky, které jsou v souladu s naší dlouhodobou vizí a strategií. Na současných hladinách jsme opět dokoupili Bitcoin a Ethereum (avšak zahedgovali pomocí finančních derivátů) na hardwarové peněženky, a dokonce i hledáme způsoby ke stakování Etherea. Nejvýhodnější možností se nyní jeví Rocketpool, avšak za účelem zachování našich bezpečnostních standardů provádíme detailnější analýzy daného protokolu.

Kromě Bitcoinu jsme samozřejmě měli na obzoru i dlouhodobě očekávaný Merge. Strategicky jsme se rozhodli před Mergem nic nedělat, a po vyhlášení úspěšnosti Merge, i přes paradoxní situaci, jsme zashortovali ETH. Důvodem bylo naše přesvědčení o „Buy the rumour, sell the news“. Navíc i samotná cena ETH začala slábnout s blížící se událostí, renomovaná zpravodajství začala psát o Mergi, a to bylo pro nás dostatečným signálem k shortování.

Mezi další fundamentální pozice byl short na LUNC, který nám však o pět dní později pokazila Binance s představením nového mechanismu taxace a spalování tokenů (tudíž snižování cirkulující zásoby). I přestože bude na základě tohoto kroku Binance čistým vítězem, konečná trajektorie ceny LUNC dle našeho hlediska zůstává stejná. Poplatky, které Binance spálí, nejsou nic v porovnání s tržní kapitalizací LUNC ve výši 2 mld. USD, chainu duchů bez organické ekonomické aktivity. I když se komunita LUNC může cítit jako vítězná, oznámení Binance bude pravděpodobně nakonec připomínat uvedení XRP na Coinbase – hlavní event je nyní za námi, už je málo na co se těšit a nad čím komunitu shromáždit. Tudíž stále hledáme vhodné příležitosti pomocí technické analýzy k zashortování LUNC. Nyní jsme však mimo pozici.

Jako další perspektivní short je APECOIN, který kupodivu v hlubinách bear marketu představil staking tokenu s ročním zhodnocením 300 %. Jeví se nám to jako poslední záchrana zbytečného governance tokenu, která však nebude dle našeho uvážení úspěšná. Nyní máme otevřenou short pozici APECOIN.

Posledním z fundamentálních shortů je COSMOS. K našemu rozhodnutí vedly dvě skutečnosti. Prvním z nich byla konference připomínající konferenci nechvalně proslulého scamu Bitconnectu, která většinou u všech projektů značí vrchol předchozího růstu. Navíc na konferenci uvedli změnu tokenomiky, která se nyní stává více inflační. Změna tokenomiky samozřejmě znamená vyšší nabídkový tlak, který pokud nebude doprovázen dostatečnými nákupy, způsobí pokles hodnoty daných tokenů. Nyní máme otevřenou i dlouhodobou short pozici na ATOM.

Shrnutí

Makroekonomická situace je nejistá a spíše negativní. Očekáváme, že problémy se ještě objeví nejspíše v Číně a v Japonsku. Akciové indexy nevypadají příliš nadějně, avšak jsme připraveni reagovat na jakýkoliv ze scénářů a přehodnotit dosavadní strategii. Dlouhodobě stále akumulujeme Bitcoin a Ethereum, které však hedgujeme vhodnými shorty pomocí finančních derivátů. Ztrátové výsledky byly tento měsíc způsobeny zejména chybným reagováním na inflační data a riskantním zashortováním BTC a ETH při uzavření pod 19000 (jak již bylo avizováno). Mezi fundamentální short pozice nyní máme otevřené shorty na APECOIN a ATOM.