Po negativním září, které bylo plné všemožných ekonomických katastrof, říjen přinesl traderům a investorům potřebný oddych. Makroekonomická situace je samozřejmě stále nejistá, avšak sentiment je mnohem lepší než v předchozím měsíci.
Makroekonomické dění ve světě
Jak jsme již avizovali, dolarový index DXY byl skutečně přehřátý a zažil potřebnou korekci v říjnu. Pokles dolarového indexu vedl k razantnímu odrazu akciových a potažmo i kryptoměnových trhů. Tomu napomohly události předcházející výsledkům meziměsíční inflace, jak je objasněno níže. I přes zvýšení amerických sazeb stále dle našich analýz očekáváme pokračující korekci amerického dolaru. Nejpravděpodobnější hladinu odrazu odhadujeme v rozmezí 106-108 (na obrázku níže). Pokud bychom se však dostali zpět nad hranicí okolo 113, opustili bychom tezi pokračující korekce a očekávali bychom opětovný růst na 115 a případně i 120.
Zvýšená inflace (meziroční dosáhla hodnot 8,2 % oproti očekávaným 8,1 %, a meziměsíční 0,4 % oproti očekávaným 0.2 %), zvýšená zaměstnanost a zvýšené tempo růstu HDP ve Spojených státech opětovně vedlo k razantnímu zvýšení úrokových sazeb Fedu o 75 BPS (setkání se odehrálo druhého listopadu, v říjnu k žádnému setkání rady pro operace na volném trhu nedošlo). To vše znovu utvrdilo účastníky finančních trhů o mylných představách vyvrcholení inflace, jak jsme objasnili v předchozím reportu. Následné vystoupení předsedy Fedu Jeroma Powella bylo poněkud mírnější než v předchozím setkání. I přestože se několikrát vyjádřil k zachování restriktivní měnové politiky, dokud nebude dosaženo cílové inflace 2 %, částečně svojí rétorikou naznačil pravděpodobné snížení tempa růstu úrokových sazeb (i přestože uvedené tvrzení nevyslovil formálně). Opětovně upozorňujeme, že v případě změny postoje americké federální rezervy budeme ihned reagovat i změnou naší strategie.
Co se geopolitické situace ve světě týče, došlo v průběhu října k hned několika významným událostem. Svět se zájmem a lehkým údivem sledoval znovuzvolení hlavy Číny. Tou se již potřetí v řadě, navzdory sílící nespokojenosti obyvatel země, stal Si Ťin-pching a prodloužil tak své úřadující období způsobem, který Čína naposledy zažila v období Mao Ce-tunga. Toto znovuzvolení vnímají trhy jako veskrze negativní signál. S prodloužením mandátu lze totiž očekávat pokračující demontáž protržních reforem, zvyšující se tlak na firmy obchodované na burzách, další omezování soukromého vlastnictví a pokračující nulovou toleranci v otázce pandemie Covid-19, což může mít za následek omezení výroby a dodávek. Čína tímto krokem zkrátka pokračuje ve svém oddalování se od západního světa. To se ostatně projevuje i na postavení západních turistů v Číně. Zatímco před pěti lety tam byli evropští návštěvníci vítání a s lehkou nadsázkou lze říct obdivováni, dnes tam platí za přenašeče Covidu a narušitele. Izolace Číny tak bohužel pokračuje.
Pro turbulentní politický vývoj ale nemusíme chodit až do Číny. Velká Británie si v říjnu připsala nový rekord. Čerstvě zvolená premiérka Liz Trussová vydržela pouze 45 dní, než pod vlivem situace na finančních trzích, kterou její zvolení vyvolalo, oznámila svojí rezignaci. S neudržitelnou rostoucí cenovou hladinou se potýká Turecko, rekordní inflace trápí i Austrálii a Japonsko. Poslední jmenovaná země, jejíž možný krach jsme podrobněji komentovali v newsletteru a na našich sociálních sítích, se s rostoucí inflací snaží bojovat pomocí stimulačního balíčku ve výši 490 miliard dolarů, čímž pravděpodobně naskakuje na stejnou trať, po které jelo několik let zpátky Řecko či dnes Turecko.
Akciové trhy
Akciové trhy minulý měsíc mile překvapily většinu účastníků trhů. V předešlém reportu jsme se odkazovali na významnost hranice okolo 3700. V říjnu jsme uvedenou hranici razantním způsobem prolomili nahoru, a vývoj ceny pod uvedenou hranicí se nyní jeví jako tzv. „deviace“.
I přestože se stále nacházíme v týdenním downtrendu, denní trend byl prolomen a očekáváme pohyb směrem ke hranici 4000-4200. To vesměs odpovídá i našim předpokladům ohledně vývoje dolarového indexu (přičemž akciové indexy se zpravidla pohybují inverzně k dolarovému indexu). Zmiňovali jsme v předchozím reportu ochotu měnit pohled, pokud nám trh dodá dostatečné impulzy. Trh je dodal, a nyní očekáváme potenciální růst. Samozřejmě jsme si stále vědomi i potenciálního negativního scénáře, ke kterému bychom se uchýlili v případě opětovné konsolidace pod hranicí 3600-3700, s pokračováním do nových hladin na úrovni 3200-3400.
NASDAQ se v porovnání s SPX a DJI zdá být mnohem slabší. Pravděpodobně se v indexu mj. projevuje negativní vývoj cen akcií společnosti META. Index nedokázal překročit nad prolomenou hranicí okolo 11500, která podobně jako u SPX byla testována zdola (SPX však na rozdíl od indexu se nad svou hranici dostala). I přestože oba indexy jsou stále v týdenním downtrendu, NASDAQ na rozdíl od SPX nedokázal překročit ani denní downtrend. Stejně jako v předchozím reportu, další významné supporty se nachází okolo 9000 (což značí dalších -22 %) a 7700-7500. Pokud se dostaneme zpět nad 11 500, jsme ochotni přistoupit k více pozitivním vizím.
Je však nutné upozornit na zajímavý poznatek vzhledem k relativní slabosti technologického indexu, přičemž se zdá, že trhy přehodnocují svá předešlá přesvědčení o hodnotě technologického sektoru. Navíc i v bullrunu byl NASDAQ jedním z nejsilnějších indexů směrem nahoru, a tudíž lze svým způsobem chápat i jeho relativní slabost směrem dolu.
Pojďme si na závěr objasnit důvody pozorovaného růstu indexů. Na základě našich analýz můžeme usoudit, že před výsledky CPI se nahromadilo markantní množství hedgů (jak pomocí finančních derivátů, tak hlavně i kupováním „put“ opcí). Poněvadž se indexy po vyhlášení výsledků CPI nepropadly, put opce měly tendenci expirovat bezcenně. Účastníci trhu se tedy začali postupně zbavovat nakoupených put opcí. Zbavování se hedgů vede k tlaku na růst cen. To v důsledku donutí ostatní short účastníky taktéž uzavřít své pozice a znásobuje se tak tlak na růst ceny. Na případu BTC lze potvrdit tuto skutečnost s ohledem na existenci velkého množství dat z jednotlivých burz. Graf níže zobrazuje zmíněné skutečnosti. V horní části grafu lze pozorovat cenu, a v nižší části pak Open interest (počet otevřených pozic) a agregovaná kumulativní objemová delta (jednoduše řečeno, pokles značí růst objemů prodejů vůči nákupům a obráceně). Lze tedy pozorovat že většina traderů shortovala CPI (razantní nárůst OI spolu s klesající CVD), jakmile se začala cena posouvat nahoru (korelace s akciemi), shorteři začali uzavírat pozice (ať již dobrovolně či v důsledku likvidace), a tím byl vyvinut další tlak pro růst ceny.
Kryptoměny
Již minulý měsíc jsme zmínili významnost předchozího ATH (okolo 20 000), nad němž se stále pohybujeme. Významnost range byla opět potvrzena, a po udržení range low na 19 000 jsme vystřelili k midrange (u kterého se zhruba nyní nacházíme). Pokud se dostaneme přes překážku nad námi, další zastávkou bude range high okolo 22 500. Nad 22 500 lze pak uvažovat o 25 000 a případně i 30 000. Nicméně stále máme určité překážky k překročení, a tudíž je třeba zůstávat nohama na zemi. Je pozoruhodné, že i přes určitou konsolidaci, ve které se nyní ocitáme, BTC prolomil denní downtrend. Je tedy vhodné se spíše soustředit na longy nežli nutně shortovat kterýkoliv minipump. Samozřejmě, pokud cena začne vykazovat určité slabosti a usoudíme pokles na základě našich analýz, přistoupíme k shortování.
Jak jsme psali v předchozím reportu, hlavními shorty byly APECOIN a ATOM. Jakmile však BTC prolomilo denní downtrend, ihned jsme se shortů zbavili se. Bylo tedy nutné přenastavit náhled na trh a snažit se hledat příležitosti k longování. Snažíme se vždy zjistit určité pozitivní fundamentální aspekty (v případě BTC downtrendu hledáme negativní aspekty), které většina účastníků ještě nevidí, a za účelem obchodování se správným risk managementem zjištěné fundamenty doprovázíme technickou analýzou. Jde tedy o jednu z klíčových synergií naší strategie.
Prvním z fundamentů v návaznosti na očekávané události je mistrovství světa ve fotbale. Jedná se o jednu z nejvíce sledovaných akcí, a zároveň existují v kryptu možnosti, jak se částečně do mistrovství zapojit. Dvě základní platformy jsou Chiliz (obchodování fan tokenů) a Algorand (FIFA NFT partnerství). Proto jsme strategicky již nakoupili CHZ, a sledujeme vhodnou příležitost k nákupu ALGO. Navíc se i snažíme zapojit do obchodování samotných fan tokenů národních týmů. Nejpravděpodobněji se pokusíme zajistit nákup POR (portugalský fan token).
Dalším obchodem byl DOGE. Tento nákup byl proveden v souvislosti s převzetím kontroly Elona Muska nad Twitterem. Známe Elona a jeho manévry. Stačí pár psích obrázků a DOGE letí 100 % nahoru. Je tedy určitě vhodné, abychom byli alespoň částečně exponovaní vůči zmíněným skutečnostem. Existují dokonce i fámy o využití DOGE k placení za modrou značku „verified“ na Twitteru atp. Buy the rumours, sell the news.
Již v minulém reportu jsme zmiňovali EGLD ve vztahu k Pařížské konferenci, která se uskuteční od 3. do 5. listopadu.
Další z tokenů, které jsme zakoupili nedávno je BNB. Binance zavedlo nový launchpad, na který lze získat přístup pomocí stakování tokenu BNB. To vypovídá o zvýšené poptávce po BNB a zároveň snížení nabídky pomocí lock-upů. Dalším důležitým aspektem našeho rozhodnutí bylo, že majitel Binance (CZ) financoval převzetí Twitter Elonem Muskem. Je tedy jasné, že BNB bude nějakým způsobem z tohoto rozhodnutí těžit, avšak ještě nevíme přesně jak.
Spíše technicky jsme se rozhodli longovat INJ, který má velmi bullish graf.
V poslední řadě jsme longovali velmi úspěšně Render token (RNDR), na který je dokonce i aplikace na Apple storu (OTOY). Navíc i v reklamě na nový Ipad se objevuje logo RNDR tokenu. Usoudili jsme tedy, že dochází k nějaké spolupráci IOS a RNDR tokenů (jedná se o aplikaci, která má usnadňovat renderování grafiky). Oficiálně žádná spolupráce ještě ohlášena nebyla, avšak jsou určitě náznaky.
Na horizontu ještě máme token MASK, který byl kupodivu přiřazen k indexu Binance obsahující DOGE a BNB. Jedná se o open-source extenzi browseru, která přináší web3 výhody Twitteru. Může tedy token dost těžit z nového web3 Twitter narativu, který se částečně dostává na povrh pomocí Elona, DOGE atp.