Srpen nám na první pohled nepřinesl mnoho událostí, které by měly zásadnější dopad na situaci na trzích. Evropské země dále zažívají rostoucí inflaci a s ní související postupující recesi, což se odráží na sílícím skepticismu hlav jednotlivých států. Číně se čím dál více vymyká z rukou covidová situace i rostoucí nezaměstnanost a reálně hrozí celkový kolaps tamního realitního trhu. Asijský kolos se ale místo zaměření na vlastní problémy zabývá demonstracemi síly spojenými zejména s návštěvou americké předsedkyně parlamentu Nancy Pelosi na Tchajwanu. Spojené státy se potýkají s vnitřními problémy. Bezprecedentní zásah v sídle Donalda Trumpa odhalil řadu dokumentů, které si bývalý americký prezident po konci svého funkčního období odnesl z Bílého domu, aniž by na to měl jakýkoliv právní nárok. A ČNB při svém prvním jednání s novým guvernérem v čele ve snaze zabránit větším výkyvům koruny zarazila zvyšování úrokových sazeb, které se tak – alespoň na nějakou dobu – ustálily na úrovni 7 %. Snahy o stabilizaci koruny však ČNB sama sobě kazí komunikačními minelami.

Cena bitcoinu, ignorujíc výše zmíněné události, v průběhu srpna nejprve vystoupala k 24 500 USD za minci, v druhé polovině pak postupně vyklesávala až pod hranici 20 000 USD. O něco zajímavější bylo dění kolem některých altcoinů. Začátek srpna překvapil trh kryptoměn masivní exploit Solany, což mělo za následek také pokles hodnoty NFT kolekcí postavených na této síti. Nastalá situace opět potvrdila námi často opakovanou důležitost správného a bezpečného nakládání s kryptoměnami, konkrétně například hardwarových peněženek. Nejočekávanějším událostí následujících dní je pak jednoznačně The Merge, tedy spojení Ethereum mainnetu s Beacon Chainem, separátním blockchainem vzniklým v roce 2020. Hlavní změnou očekávanou i obávanou fanoušky této sítě je s mergem spojený přechod Etherea ze systému proof of work na proof of stake

Je otázkou, co očekávat od nadcházejících měsíců – ať už v kontextu zimy a hrozícího nedostatku energií, nebo s ohledem na bearish sentiment na kryptoměnových trzích. O těchto otázkách debatoval Jakub Jedlinský v posledním díle kanálu Investocka provozovaného Liborem Flösslerem, který bychom Vám rádi nabídli k poslechu. Pro doplnění pak doporučujeme rozsáhlý tweet hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila. V něm shrnuje a překládá hlavní myšlenky Agustína Carstense, šéfa Banky pro mezinárodní platby, který dění posledních měsíců analyzuje v kontextu makroekonomické teorie. Podle našeho názoru vidí pan Carstens situaci věcně a rozumně.

Náš trading v srpnu

Makro:

Začátkem měsíce jsme očekávali dvě důležité informace i pro BTC. První byl ISM Manufacturing Index (tj. klíčový ukazatel toho, jak se vyvíjí americká ekonomika). Ceny poukázaly na rychle zpomalující ekonomiku USA. Druhou očekávanou zprávou byly výsledky zaměstnanosti v USA za červenec. Důležitosti nabývá zejména s ohledem na reakci Fedu (pokud jsou čísla vyšší než očekávaná, Fed může zpřísnit boj s inflací a obráceně). Údaje o zaměstnanosti z 1. srpna potvrdily názory politiků Fedu, že trh práce je silný a je schopen vydržet některá zvýšení sazeb. Velkým překvapením byl pokračující růst mezd a pokles nezaměstnanosti o desetinu bodu na 3,5 %.

I nadále rostla výnosnost desetiletých dluhopisů (US10Y), rostl dolarový index (DXY – dokonce se dotkl psychologické hranice 110) a s tím klesala riziková aktiva, jako jsou akcie a kryptoměny. Září je navíc statisticky velmi negativní měsíc pro riziková aktiva, a proto stále inklinujeme k shortování (i přestože si uvědomujeme psychologickou hranici Bitcoinu okolo 20 000 USD – pro zajímavost: v cenách roku 2022 je ATH z roku 2017 okolo 24 000 USD).

Zajímavá makroekonomická data v posledním týdnu srpna byly opět NFP (ne-farmářské platy; jde o ekonomickou činnost mimo soukromé zemědělce, zaměstnance v domácnostech a neziskovky). I přestože čísla vyšla nad očekávání (315 000 oproti očekávaným 295 000), nezaměstnanost se oproti červenci zvýšila, a tudíž bude klíčové následující vystoupení předsedy Fedu Powella a jeho vyjádření k inflaci a současnému stavu americké ekonomiky (poslední proslov z Jackson Hole byl relativně negativní pro riziková aktiva, přičemž Powell zdůraznil pokračování boje s inflací, dokud nebude dosaženo 2% cíle). Po proslovu předsedy Fedu se pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů v září (21. bude rozhodnutí o zvýšení sazeb) zvýšila na 74 % (26% pravděpodobnost zvýšení o 50 bps).

Z hlediska americké ekonomiky a jejího vlivu na globální trhy je taktéž nutné mít na paměti, že se od září zvyšuje tempo taperingu (opak kvantitativního uvolňování) na dvojnásobek (z předchozích 45 mld. měsíčně na 95 mld.). Stahování likvidity se projevuje zejména prodejem MBS (mortgage backed securities) a státních pokladničních poukázek (prodejem dluhopisů se snižují jejich ceny a zvyšuje výnosnost, což vede k substitučním efektům mezi rizikovými a bezrizikovými aktivy). Očekáváme tedy negativní vliv taperingu na riziková aktiva jako jsou akcie a kryptoměny.

Krypto: 

Srpen jsme odstartovali úspěšnou ale nepříliš velkou pozicí shortu na FIL. Jak jsme se již zmiňovali v předešlém reportu, Filecoin v důsledku short squeezu vyletěl na dvojnásobek své ceny, z 5 na 11 USD. Zhruba dva týdny se držel mezi cenou 8 a 9 USD, aby se opět vrátil do starých kolejí (nyní je zpět na 6 USD).

Celkově nebylo a není vůbec jednoduché v bear marketu tradovat (pohyb cen bývá neobvykle predatorní vzhledem k nízké likviditě a malé participaci účastníků). Například když 2. 8. šel BTC do strany, alty vesměs klesaly a do toho rostly, jak s oblibou říkáme, shitcoiny typu CRO + 6 %, CEL + 12 % apod. Dělo se tak zejména v důsledku short squeezu. Celsius je zbankrotovaná společnost, neexistuje jiný důvod aby cena šla nahoru, než aby získala likviditu a mohla zase dolu. 3. 8. proběhl útok zaměřený na ekosystém Solana. Postiženo bylo více než 7 000 peněženek. Útok se konal v noci našeho času a trochu před druhou ráno Solana dumpla. Solanu jsme se pokusili ještě ráno zashortovat, avšak neúspěšně. Naše pozice v herních tokenech na Solaně nebyly ohroženy, protože je držíme na ledgerech. Jak rádi říkáme, paranoia je součástí firemní kultury, hardwarové peněženky používáme všude tam, kde to jde. 

Navzdory červencovému zvýšení cen BTC i ETH, Glassnode postoval, že neexistují žádné jasné známky zvratu medvědího trhu. Cena BTC se dva týdny držela okolo 24k. Co je zajímavé, tak v srpnu se BTC dvakrát více proletěl a pokaždé se tak stalo v pátek (19. a 26.).

Když trh vypadal pozitivně (první polovina měsíce), otevřeli jsme longy na BNB, SNX, CRV, LRC, RUNE, OP a UNI. Avšak i přes rozšířený optimismus na trhu v první půlce měsíce jsme zůstali nohama na zemi. Domnívali jsme se totiž, že jsme spíše u konce pumpy (bear market rally) než na jejím samotném začátku. Stejně se na to díváme i zpětně.

I přestože BTC prorazil důležitou hranici 22 500 USD, nebyla evidentní žádná síla k pokračování v růstu. Dokonce jsme se za necelé tři týdny ocitli opět pod rezistencí. Proto jsme se rozhodli posílit hedge na BTC.

Jak jsme již avizovali, hlavním tahounem růstu (resp. hlavní narativ) bylo ETH vzhledem k Mergi a vyplývajícím fundamentálním aspektům. Nicméně při hlubší analýze šlo evidentně shledat spíše pozitivní vliv akciových indexů nežli samotných fundamentů kryptoměn.

Navíc samotné ETH se propadlo skrze významnou support hranici (1 700 – 1 800 USD), a tudíž jsme se rozhodli navýšit hedge i v případě Etherea.

I přesto, že jsme brali v potaz výhody Merge pro Ethereum a kryptoměnový trh, chování Bitcoinu a Etherea je doposud neodráželo. Zůstali jsme tedy objektivní a na základě chování cen jsme odhadovali, že lze očekávat spíše pokles v budoucích týdnech.

Z technického hlediska jsme ve druhé polovině měsíce úspěšně shortovali MATIC a RUNE. Posílení hedgů se nám vyplatilo. Co se naopak nezdařilo byly shorty na XMR (shortováno s očekáváním větší regulace privacy tokenů, zapříčiněno hlavně kauzou Tornado cash) a znovu na MATIC (tezí byl neorganický pokles spojený s růstem ETH kvůli Mergi). Z technického hlediska jsme navíc shortovali ATOM, NEAR, SOL A SUSHI, avšak v důsledku pondělní neočekávané pumpy neúspěšně (XMR však jako jediné nebylo uzavřeno ve ztrátě). Mezi úspěšně uzavřené shorty lze navíc zařadit ENS a KNC. V současnosti již pouze držíme posílené hedge.

Koncem měsíce jsme po delším rozhodování začali akumulovat TONCOIN (decentralizovaná platforma od Telegramu se 700 miliony uživatelů). Před 20 lety zažila nebývalou popularitu čínská virtuální (centralizovaná) měna QQ, jež byla integrovaná do Tencent messengeru (předchůdce WeChatu) podobně jako dnes TON do Telegramu. QQ v čase její největší slávy používalo podle některých údajů přes miliardu lidí a dodnes je tak nejužívanější nestátní měnou. TON se tržní kapitalizací řadí mezi top 50 kryptoměn, na coinmarketcapu je však až na přehlédnutelném 206. místem. Algoritmus CMC totiž na místa 201 a dále řadí coiny s nedůvěryhodným volume nebo kapitalizací. To je sice redflag, ale nepodařilo se nám zjistit fundamentální důvod jiný, než že Pavel Durov (provozovatel Telegramu, autor Vkontakte) musel kvůli rozhodnutí SEC vracet miliardy dolarů vyraisované během privátního ICO. Zároveň byla ze stejného důvodu zřízena nadace TON, která formálně coiny a L1 blockchain zaštiťuje. Podle našeho názoru zde upside převažuje rizika (která jsou ošetřena vhodnými stop lossy), proto jsme TONCOIN na dlouhodobou investici nakoupili. Výši expozice plánujeme upravovat pomocí krátkodobějších obchodů.

Mezi perspektivními tokeny sledujeme navíc Illuvium. Jedná se o první velkou blockchainovou hru s AAA herním titulem. Podařilo se nám získat vstup do uzavřené bety a jsme mile překvapeni, hra by neměla nikoho zklamat. Bez ohledu na situaci na trzích čekáme masivní marketingovou kampaň při spuštění otevřené bety a podle toho budeme časovat vstup do long pozice.