Únor začal velmi poklidně, první tři týdny hodnota našeho portfolia plynule rostla s výjimkou jedné drobnější nedělní korekce na Svatého Valentýna. Zajímavé to začalo být až v posledním týdnu, kdy došlo k prudkému propadu. Ten se nám podařilo zkorigovat a zakončit měsíc s průměrným ziskem 60 % proti koruně a 13 % proti BTC. Celková tržní kapitalizace všech kryptoměn dosáhla 1,5 bilionu dolarů, z toho celý bilion připadl na bitcoin. Pojďme ale popořadě.

Kauza GameStop

V prvním týdnu doznívala kauza GameStop. Po poučení s XRP jsme se svezli na spekulaci na token NPXS, který jsme úspěšně zobchodovali už v létě. Připsali jsme si zisky a potom jsme pozici opustili. NPXS sice dále rostlo, ale to v únoru prakticky všechno. Trh se skutečně pomalu dostával do iracionální fáze, o čemž svědčí například skutečnost, že největší kryptoměnový kanál je BitBoy Crypto, což je v podstatě shitcoinová show. Retail je nicméně iracionální vždycky. Nemyslíme si, že by to zatím znamenalo nějaké ohrožení trhu, protože retail nyní není hnací silou trhu.

Bez dramatičtějších výkyvů jsme si až do 21. února vystačili s rebalancingem. V důsledku jsme pak vděčni za korekci, protože přinesla potřebné zklidnění, vypuštění páry pod přehřátým kotlem. Kdyby k ní bylo nedošlo, tak bychom mohli očekávat bolestivější korekci v březnu. Nyní naopak vypadá střízlivý pohled do budoucnosti opět pozitivně.

Krypto pohledem Gatese a Muska

K Bitcoinu se nutně museli vyjadřovat důležité osobnosti. Nečekaný obrat prodělal Ray Dalio, který doposud kryptoměnám nemohl přijít na jméno. Nyní tvrdí, že Bitcoin je úžasnou investicí. Generální ředitel burzy Binance, Changpeng Zhao, tvrdí, že kryptoměna směřuje k ceně 400 000 USD za minci. Mexický miliardář Ricardo Salinas Pliego aktualizoval po vzoru Elona Muska své twitterové bio na #Bitcoin. Pohled Billa Gatese na Bitcoin je stále neutrální, spíše opatrný. V článku navrhuje zajímavou myšlenku, že by kryptoměnu mohlo těžit naše tělo. Dubajský podnikatel Khurram Shroff slibuje největší investici do Bitcoinu v historii. A ještě jedna zpráva z Dubaje. Místní fond se rozhodl prodat BTC a rozšířit portfolio o Cardano a Polkadot. Jde o jednu z prvních institucionálních vlaštovek pro altcoiny.

Nejvýznamnějšími osobami v kryptu byli nicméně Michael Saylor a opět Elon Musk. Šéf institucionálního investora MicroStrategy Saylor uspořádal 4. 2. konferenci pro ředitele korporací, kde jim vysvětloval přínosy Bitcoinu. O akci byl obrovský zájem. Firma samotná dokoupila za další miliardu. Seznam firem s pozicemi v kryptu můžete vidět např. na Bitcoin Treasuries. Společnost Square investovala dalších 170 milionů dolarů do Bitcoinu. Do kryptoměny investoval už i BlackRock, což je možná největší investiční firma na světě. Elon Musk potom nadále testoval, jak dokáže pomocí svých prohlášení a tweetů ovlivňovat trh.

Nákup Bitcoinu Teslou

Opravdovou revoluci spustila jeho Tesla, když oznámila regulátorovi SEC, že nakoupila bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Už tak rostoucí trh zareagoval výstřelem a spanilou jízdou téměř k 60 000 USD. Elon Musk se tak dostal na tenký led. Jednak investoři do automobilky nakupovali akcie výrobní firmy, nikoli kryptoměnového fondu. Nyní jsou prakticky všichni větší konzervativnější investoři na světě exponovaní vůči bitcoinu, neboť mají úspory i ve fondech indexujících S&P 500 a hlavní tituly na newyorské burze, včetně Tesly. Především ale i na nedostatečně regulovaném trhu, jako je ten kryptoměnový, působí dosti zvláštně, když společnost nejdříve tajně nakoupí velké množství aktiva, aby pak zmanipulovala jeho cenu veřejným oznámením ex post. Kdyby totéž udělal někdo jiný než nejpopulárnější člověk na světě, pravděpodobně by to vyvolalo silnou vlnu nevole. Kontroverzní to ovšem bylo i od Muska. Nezapomínejme, že za manipulaci cen akcií pomocí svých tweetů byl už jednou vyšetřován v roce 2018. Je možné, že SEC jej vyšetřuje i teď ať už v souvislosti s Bitcoinem nebo Dogecoinem. V minulém reportu jsme psali, že 80 % Doge možná vlastní jediný člověk. Který člověk by to mohl být?

Snad i z toho důvodu Elon o víkendu předcházejícím korekci zveřejnil svůj názor, že cena bitcoinu je již příliš vysoko. S kritikou se přidala také americká ministryně financí. Zareagovali jsme nastavením dost vysokých stop lossů a trh skutečně po několika hodinách výrazně propadl. Větší pád napovídaly i whale alerts a indikátor Glassnode zobrazující přesuny bitcoinů na burzy v pondělí 22.2. ráno. Po několik dní jsme drželi zhruba třetinu portfolia ve fiatu a při náznacích oživení jsme dokupovali postupně a opět s nastavenými stop lossy. Existují i alternativní vysvětlení propadu trhu. Došlo k velkému výprodej na dluhopisech, výnos amerického desetiročního dluhopisu vyrostl na hodnoty před pandemií. To mívá za následek splasknutí trhu. Padalo i S&P 500.

Přemýšlíme, co může Elona Muska motivovat k takto nebezpečné hře. Kdyby šlo o někoho jiného, nabízela by se možnost velikášství. Hodnota Muskova jmění činí zhruba třetinu odhadované dnešní hodnoty bohatství nejzámožnějšího člověka v historii, Mansy Musy, středověkého vládce Mali. Díky kryptu by ho mohl v dohledné době překonat. Šéfa Tesly a SpaceX pohání podle dostupných informací spíše touha nabídnout světu velkolepé projekty. Třeba chce skutečně vybudovat kryptoměnovou centrální banku na Marsu.

Další investice velkých firem

Zásadní otázka ovšem zní, která další firma Teslu napodobí? Vstup Tesly do Bitcoinu je revoluční v tom smyslu, že jde o prvního institucionálního investora, který není finanční nebo přímo kryptoměnovou firmou. Je to technologická firma. Za nejpravděpodobnější považujeme buď Oracle nebo Twitter. Oracle postupně vyklízí pozice na svých tradičních trzích a hledá novou příležitost, jak se vyprofilovat. Její šéf Larry Ellison navíc sedí v boardu Tesly a nákup bitcoinu schválil. Twitter má zase stejného CEO jako Square, Jack Dorsey už nějaký čas do Bitcoinu investuje. 6. 2. oznámil na své sociální síti, že začal provozovat vlastní node. A veřejně přemýšlí i o zařazení bitcoinu do rozvahy Twitteru. Uber zvažuje přijímat platby v BTC, ale do rozvahy ho nepřidá. Hovoří se samozřejmě také o Applu. V neposlední řadě jsou vůči kryptoměnám čím dál otevřenější světové banky. Investiční pobočka společnosti Morgan Stanley zvažuje velkou investici do Bitcoinu. JPMorgan nabídne obchodování s bitcoiny, pokud existuje poptávka klientů, říká její COO. 177 let stará švýcarská banka Bordier přidává obchodování s BTC, ETH, BCash a Tezos. Výběr posledních dvou nás zaráží. O Tezosu se sice začalo opět trochu více mluvit, ale spíše to působí, že banka zvažovala tento krok někdy od roku 2017, konečně se k němu odhodlala, ale nepřizpůsobila výběr coinů vývoji na trhu.

Brněnský blockchainový startup Tatum byl vybrán do akcelerátoru od Berkeley. Mastercard letos umožní obchodníkům přijímat platby v krypto. Amazon se připravuje na zahájení projektu své digitální měny. Integrace BitPay přináší platby v kryptoměnách 380 milionům uživatelů Apple Pay. V posledních týdnech se hodně mluví o spotřebě elektrické energie při těžbě. Wozniakova kryptoměna může sloužit jako prostředek k efektivní energetické spotřebě. Švýcarský kanton Zug nyní přijímá daně z bitcoinu a etheru. Starosta Miami na Floridě Francis Suarez plánuje „bitcoinizovat“ své město.

Agentura Moody’s potvrdila rating Česka. Ekonomická odolnost země je podle agentury výhledově silná. Nakupujte české koruny, radí svým klientům Bank of America, druhá největší banka v USA. Hrozí totiž citelná inflace a ní spojený růst úroků, přičemž koruna rapidně posiluje už nyní. Aktuální politickou a zdravotní situaci v Česku ovšem pokládáme za naprosto bezprecedentní a máme obavy, že to může mít dopad na stabilitu české koruny. Proto držíme větší část fiatu raději v eurech. Na trzích v Eurozóně panuje pozitivní sentiment.

Zhodnocení investic Altlift

Chcete se o některé z událostí dozvědět více, nebo probrat Vaše momentální portfolio? Dejte nám vědět!