Leden přinesl na trhy vítanou vzpruhu. Americká ekonomika nadále kupodivu roste silným tempem, které je taženo rostoucími spotřebitelskými výdaji (v prosinci 2022 dosáhly nejvyšších hodnot od roku 1950) a obchodními investicemi (i přes zvýšené sazby). Hrubý domácí produkt (HDP) se ve čtvrtém čtvrtletí 2022 meziročně zvýšil o 2,9 %. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech zůstává nízká (i přes značně nižší čísla nefarmářské zaměstnanosti oproti očekávání – 106k vs 176k). Nejnovější údaje ukazují míru 4,0 %. To představuje pokles z vrcholu 14,8 % z dubna 2020 během pandemie COVID-19. Inflace v posledních měsících zrychlila, přičemž index spotřebitelských cen (CPI) se v lednu 2023 zvýšil o 2,3 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Avšak středeční proslov J. Powella naznačoval přechod americké ekonomiky do dezinflačního fáze. Federální rezervní systém zvýšil svou základní úrokovou sazbu na 4,75 % (z předchozích 4,5 %), což samozřejmě značí relativní uvolnění americké měnové politiky (oproti předchozím zvýšení o 50 a 75 bazických bodů). Celkově zůstává americká ekonomika silná, s pokračujícím růstem a klesající nezaměstnaností. Rostoucí inflace a narušení dodavatelských řetězců jsou však stále potenciálními riziky, na které je třeba v kontextu přehnané euforie na trzích brát zvláštní zřetel. Na toto téma mluvil Jakub Jedlinský v rozhovoru u Martina Gregora.

Federální rezervní systém bude pravděpodobně pokračovat v provádění opatření na snížení inflace, podporu ekonomiky a zajištění trvalého oživení bez příliš negativních dopadů.

Stav kryptoměnového trhu od nového roku

Kryptoměnový trh je velmi specifický tím, že oproti jiným trhům se zde měsíce odehrávají v rámci týdnů. Během ledna 2023 se sentiment otočil o téměř 180 stupňů a trh se zdá být velmi bullish (alespoň z hlediska cenového vývoje). Je však zajímavé se dočítat o nejrůznějších býčích pastech a podobných výkřicích o nižších cenách v budoucnu. Tyto záležitosti se snažíme přenechávat jiným. My pracujeme s tím, co pozorujeme, a jsme přikloněni vnímat trh pozitivně. Důvody pro to být bearish byly před rokem. Domníváme se, že jsme se nyní nejspíše dostali z fáze kapitulace (krach FTX) a nacházíme se ve fázi „denial“ – popírání. Retail se zdá být vypláchnutý, pokladní v Lidlu se již neptá na cenu Shiba Inu, a my nakupujeme, abychom mohli za rok retailu prodat naše tokeny.