Duben se nesl jak jinak než v aprílovém duchu. Kdo z Vás sleduje alespoň letmo vývoj kryptoměn nebo samotného bitcoinu, mohli jste si během měsíce povšimnout hlubší korekce, než byla v posledních týdnech zvykem, a to bez významnějších indikátorů. Konkrétně u bitcoinu totiž došlo k propadu o více než 17 000 dolarů! V souvislosti s propadem se hodně debatovalo o velrybách, ale ty nebyly nijak moc vidět. Člověk se stále učí a v kryptoměnách to platí obzvlášť. Jejich poznávání, zkoumání a vůbec obchodování s nimi, totiž přináší občas nemálo stresu, jak jste si jistě vědomi, někdy naopak vzrušení. Důležité je mít strategii a oprostit se v co možná největší míře od emocí.

My jsme korekci předpovědět dokázali a načasovali jsme stoplossy a shorty natolik přesně, že se nám podařilo zhodnotit portfolio o 27 % oproti BTC, což je za čtyři roky operací náš druhý nejlepší výsledek. I přes propad trhu jsme pošesté v řadě skončili se zhodnocením nad 20 % oproti koruně.

Changpeng Zhao, zakladatel a generální ředitel Binance, největší platformy pro kryptoměny na světě, prohlásil, že jsme teprve na začátku příjímání kryptoměn. Na místě je ovšem také obezřetnost.

Falešný trezor a žaloba na Ledger

Co je geniální, tam se bohužel mnohdy lačně ženou i tací, kteří parazitují na lidské nevědomosti či omylnosti. Pomocí falešné mobilní aplikace Trezor byl ukraden 1 milion dolarů v BTC. Údajně byla aplikace oficiálně dostupná v App Store a hodnocena téměř pěti hvězdičkami. Zajisté šlo o podvod. Podobných klamných kryptoměnových aplikací bylo a bude do budoucna patrně více, proto prosíme, vždy se poraďte s někým kvalifikovaným. Na Facebooku se děly neplechy, údajně unikla data půl miliardy lidí. Také Ledger čelil velké hromadné žalobě kvůli masivnímu úniku dat. V Česku pro změnu zabavily stamiliony ve virtuálních měnách, bitcoiny budou vydraženy v aukci. Významný americký řetězec rychlého občerstvení rozdával 100 tisíc dolarů v bitcoinu jako oslavu národního dne burrito. Je možné, že šlo o Apríl? Odpověď necháváme k individuálnímu posouzení. Obecně radíme toto: Nikdy se nenechte zlákat ŽÁDNOU nabídkou bitcoinu zdarma! Pokud Vám někdo bude prostřednictvím e-mailu nebo třeba Twitteru tvrdit, že se rozdávají bitcoiny zdarma, jedná se o podvod.

Na Novém Zélandu vznikl penzijní fond, který umožňuje svým klientům spořit na důchod i prostřednictvím bitcoinu. Fond dokončil nákup na začátku býčího trhu a koupil bitcoiny za průměrnou cenu 10 000 dolarů. BTC tvoří prý 5 % portfolia. Americký časopis pro životní styl a zábavu mužů, Playboy, dnes oznámil spuštění online umělecké galerie založené na NFT. Ve Španělsku v současné chvíli používá minimálně 11 % podniků technologii Blockchain. Oproti tomu Turecko chce zakázat kryptoměny, mluví o tom třeba Jakub Vejmola alias Kicom ve svém youtubovém kanálu.

Golden Sachs přiznává chybu ohledně kryptoměn

Hezky se etablují různí velcí hráči jako Goldman Sachs, světový gigant v oblasti financí, který připustil, že se ohledně bitcoinu mýlil. Grayscale, investiční společnost odpovědná za fond ve výši 38,8 miliard dolarů, chce změnit svůj BTC fond na ETF. Generální ředitel společnosti Visa uvedl, že platební gigant přechází do kryptoměny ve velkém. PayPal umožní platby kryptoměnou bez ohledu na to, zda ji obchodník přijímá. Platforma Bakkt spustila svoji bitcoinovou aplikaci a oznámila partnerství se Starbucks. Kryptoměny jedou na vlně nadšení a investoři hledají nové způsoby, jak na ni včas naskočit. Rockaway Blockchain investující do kryptoměnových start-upů láká kvalifikované investory. V pondělí 3.5. byl naším hostem v pořadu Learn Bitcoin & Blockchain Karel Kyovský a příští pondělí 10.5. se můžete těšit právě na Viktora Fischera z Rockaway Blockchain.

Poletíme? Investoři se v nadcházející době postpandemického světa chystají na přerozdělování svých portfolií. Od technologií by se mohl jejich zájem podle CNN přesunout k výrobním firmám. Poslední dubnový týden se měly ukázat se svými čísly za první čtvrtletí Google, Facebook, Amazon, Microsoft nebo Apple a další. Další očekávaná data byly od společností jako jsou Twitter, Alibaba Group Holding a Berkshire Hathaway. Např. u Twitteru, který založil stejný Jack Dorsey, jež je i generálním ředitelem „kryptoměnové“ společnosti Square byla očekávání vysoko, nakonec ale žádná z firem držení krypta na aktivech nevykázala. To neznamená, že ho nedrží na podrozvahových položkách, kde není vidět. Spekuluje se zejména o Facebooku. V každém případě to není příliš důležité. Potvrzení by mohlo spustit hype, nepotvrzení nevnímáme jako negativní fundament.

Rychlá rekapitulace dlouhodobých fundamentů

Bitcoin je s přehledem nejrychleji rostoucí investiční aktivum za posledních 10 let. Jeho tržní kapitalizace, kdyby byl firma, z něj dělá šestou největší firmu na světě. Zároveň činí 10 % kapitalizace zlata. Oproti zlatu se snáze kupuje, lépe drží a převádí a má předvídatelnější počet, takže jej možná časem překoná. Proto se kryptoměna stala optimálním prostředkem zajištění proti inflaci, což si stále více uvědomují i velké instituce. Tyto instituce přitom zatím drží jen 6,7 % existujících bitcoinů. Prostor pro růst je tam tedy enormní.

Kryptoměnové prasátko a investice Tesly do kryptoměn

Britská společnost Strive uvedla na trh k prodeji první pokladničkové prasátko na světě, které má naučit děti investovat do kryptoměn. Automobilka Tesla, která v únoru nakoupila bitcoin za 1,5 miliardy dolarů, prodala část mincí v hodnotě 272 milionů dolarů. Prodala tak 10 % bitcoinů, které nakoupila v únoru. Cenu to kupodivu nesrazilo. Oproti tomu Elon Musk na Twitteru ujistil komunitu, že neprodal žádný ze svých BTC.

Bývalý generální ředitel hlavní kryptoderivátové burz BitMEX , Arthur Hayes, se 6.4. v USA vzdal vyšetřovatelům a byl propuštěn na kauci 10 milionů dolarů. Hráč amerického fotbalu Sean Culkin z Kansas City Chiefs bude pobírat 100 % svého základního platu, 920 tisíc dolarů, v bitcoinech. „Nejlogičtější je nechat se platit zdravými penězi, které, jak věřím, dlouhodobě udrží svou kupní sílu.“ Svět se mění. Jedna z nejstarších centrálních bank na světě, Bank of England, zkoumá zavedení digitální měny. Bidenova administrativa údajně pracuje na regulačním rámci pro krypto. A Paris Hilton vydala vlastní sérii NFT, prodala je za téměř 1,5 milionu USD.

V posledním týdnu se množily další fundamenty okolo poklesu zapříčiněného rozsáhlými debatami o zdanění krypta jako takového. Tento FUD byl jedním z hlavních spouštěčů prudkého propadu v polovině dubna. Biden mimo jiné navrhuje z kapitálových zisků až 43 % a mnohé další.  Další FUD zapříčinil tweet z 18.4., který nejspíše způsobil prudký propad trhu během hodiny. Podle něj mělo americké ministerstvo financí plánovat obžalovat několik finančních institucí z praní špinavých peněž. Byl zveřejněn pochybným účtem s názvem FXHedge. Tweetu se podařilo vymazat 288 miliard dolarů z trhu kryptoměn v časovém rozpětí 54 minut po zveřejnění na sociálních médiích. Navzdory citování anonymních zdrojů a deaktivaci komentářů získal tisíce lajků. V době psaní tohoto reportu je již smazaný.

Jak podotýká Kicom: “Keep calm and HOLD“.