Březen byl neskoupý nejen na růst trhu, ale také na revoluční novinky. Svět se mění před očima a máme tu čest být při tom. Bitcoin pokořil další metu, překonal cenu 60 000 USD. Důležité je, že je zřejmě stále vzdálen desítky tisíc od „překoupené“ zóny, alespoň podle studie burzy Kraken. Dvě metriky ukazují, že dosud nejsme na vrcholu bitcoinového cyklu. Na historické minimum poklesl počet tzv. velryb, tedy velkých držitelů bitcoinu, kteří dokáží manipulovat trhy. Navzdory nedávnému dosažení nového ročního maxima je metrika oběžné rychlosti Bitcoinu daleko za předchozími bull runy. To znamená, že investoři považují primární kryptoměnu hlavně za uchovatele hodnoty namísto prostředku směny, což naznačuje, že probíhající býčí cyklus není ani zdaleka na vrcholu. To souvisí také s Greshamovým zákonem, ekonomickým pravidlem, podle kterého se lidé zbavují měny, které dlouhodobě nedůvěřují. Tou platí. V kvalitnější měně spoří, a proto se tolik nehýbe. Tržní kapitalizace Bitcoinu překonala hodnotu 3 největších bank na světě dohromady, stejně jako kombinovanou hodnotu Visa a Mastercard.

Tyto fundamentální informace je důležité vnímat, proto investujeme do rozšiřování kapacit naší firmy. Získali jsme plný přístup do Glassnode, který zpoplatnil některé důležité indikátory jako např. příliv a odliv kryptoměn na burzy, resp. z burz. Přesun coinů na burzy je prodejní signál. Obnovili jsme předplatné Messari. Rozšiřujeme náš expertní tým o pečlivě vybrané kolegy. Navázali jsme spolupráci s fundamentálními analytiky Thomasem Dyem z Michiganu a Oliverem Michelem ze Švýcarska a také s traderem Kareemem Abdallahem z Liberce. Do měsíce by měl naše řady rozšířit ještě analytik Zoltán Schieder z Maďarska. Trh kryptoměn se dynamicky vyvíjí, proto plánujeme další růst.

Propad Bitcoinu v první třetině měsíce a vliv Tesly

V první třetině měsíce se zdálo, že se někdo pokouší srazit trhy dolů. Bitcoin se propadl zhruba k 55 000 USD po zprávě, že americké úřady vyšetřují Binance. Jasně však převládly pozitivní fundamenty. Tesla naprosto změnila pravidla hry. Jedna věc je zařadit bitcoin do svých aktiv jako pojistku proti inflaci. Další věc je přijímat platby v Bitcoinech při prodeji aut. To dělá i např. Alza. Tesla ale na rozdíl od Alzy deklarovala, že bitcoiny nebude směňovat na fiat, bude je držet. A především: bude provozovat vlastní node. Tesla, výrobní a softwarová firma, nikoli burza nebo těžební pool, se bude přímo podílet na udržování bitcoinového blockchainu v chodu. Toto vnímáme nejen jako jasné vyjádření dlouhodobé pozice v kryptu, ale především jako první krok v přechodu z Bitcoinu jako investičního aktiva odstřiženého od tradiční ekonomiky do Bitcoinu jako soukromých peněz udržovaných samotnými firmami.

Bidenův stimulační balíček

Dalším růstovým impulzem bylo schválení Bidenova stimulačního balíčku pro rodiny. Z toho 380 miliard USD přichází jako přímé bankovní vklady Američanům. Ti velkou část obdržené podpory neutrácí, ale investují. Svá maxima posouvali jak akcie, tak i kryptoměny. Akciové trhy se topí v likviditě a kryptoměny se zdají být dobrou pojistkou před inflací a bobtnajícím dluhem Spojených států i dalších zemí na celém světě. Téměř 40 milard dolarů z podpůrných šeků v rámci bylo údajně investováno do bitcoinu. Jeho nákup opět doporučil i kritik levných peněz Robert Kiyosaki. Opakujeme, že Bitcoin je pro mileniály totéž, co bylo zlato pro silent generation.

Pozitivně se vyjadřují instituce, včetně největší bank. „Bitcoin je příliš důležitý, než aby se mohl ignorovat“, tvrdí Deutsche Bank. Bitcoin by se mohl stát „měnou volby pro mezinárodní obchod“, říká Citi. Společnost Grayscale koupila 80% všech LTC vytěžených v únoru. V současné době drží přes 1,44 milionu LTC. Ještě větší majetek vlastní Grayscale v Ethereu a samozřejmě v bitcoinu. Zařazení altcoinů je pozitivní. Pokud nastane megacyklus, např. kvůli investicím vlád do bitcoinu, je otázka, nakolik se s největší kryptoměnou svezou i alty. Jedna z největších a nejznámějších burz, Coinbase, plánuje vstoupit na americkou burzu cenných papírů. O akcie Coinbase je abnormální zájem. Al Kelly, generální ředitel společnosti Visa, v nedávném rozhovoru prozradil, že společnost pracuje na přizpůsobení a vývoji služeb pro bitcoiny, která umožní konverzi BTC na fiat měnu na 70 milionech míst po celém světě. Průzkum ukazuje, že 40 % klientů společnosti Goldman Sachs již používá kryptoměny. Investiční banka jim plánuje umožnit svým prostřednictvím investice do bitcoinu v druhém kvartálu letošního roku. S novým investičním produktem, který obsahuje akcie společností zaměřených na krypto, přichází také konkurenční JP Morgan. Teoreticky to podpoří firmy a ty budou nakupovat víc krypta.  Obě ovšem reagují na rozhodnutí Morgan Stanley. Ti nově poskytují možnost investování do bitcoinu pro své bohaté klienty.

Spencer Schiff, syn zastánce zlata a největšího kritika Bitcoinu (BTC) Petera Schiffa, se rozhodl přesunout všechny své investice do jediného aktiva, Bitcoinu. Elon Musk na Twitteru informoval, že chce, aby Coinbase zalistovala na své platformě Dogecoin. Zdá se tedy, že vyšetřování Muska dopadlo dobře, takže lze očekávat, že bude opět pumpovat nejenom Doge, ale také bitcoin. Proč by všechny společnosti měly nakupovat Bitcoin, vysvětluje finanční ředitelka společnosti Square. „Vlk z Wall Street“ Jordan Belfort mění svůj postoj k Bitcoinu, očekává 100 000 dolarů za BTC. Informace o vstupu do krypta poodhalil také mocný a démonizovaný George Soros. Ray Dalio předpovídá šokující daňové změny mohou čekat investory do BTC a zlata. Státy zadlužené kvůli krizi podle něj mohou uvažovat tak, že extenzivně zdaní ty, kteří dokázali na krizi profitovat. V USA se něco podobného stalo před 90 lety. Hledáme cesty, jak se na podobný hypotetický scénář připravit. Zatím chce Biden zvýšit firemní daně.

Kryptoměny v Indii

Hodně bylo napsáno o strachu z vládního zákazu kryptoměn v Indii. Právě tam navzdory tomu expanduje Crypto Bank. Nezapomínejme, že Indie je demokracie a zákaz by musel schválit parlament. Svůj boj s regulátory mezitím prohrává Korea. Burza OKEx Korea končí kvůli novým regulacím. Opakuje se tak situace z roku 2018. Tehdy ovšem korejské burzy pohrozily vládě, že pokud nezruší přísné zákazy, odejdou z trhu, načež vláda couvla. Americký Fed chce v roce 2021 zapojit veřejnost do koncepce digitálního dolaru. Nyní to všem vypadá, že všem pilotním projektům CBDCs vypálilo rybník dosud nenápadné Německo. Bundesbank hovoří o úspěšném testu nákupu cenných papírů obchodovaných na DLT za peníze centrální banky. Nejde ale o technologickou změnu. Je třeba číst mezi řádky.

Podstatné na tom je, že to umožní nebankovním subjektům držet peníze u centrální banky. Cenné papíry a blockchain jsou jen omáčka. Je to z našeho úhlu pohledu dobře, protože podobné iniciativy odeberou v důsledku komerčním bankám moc nad tvorbou peněz, banky si budou muset najít jinou činnost, takže budou víc poskytovat služby v kryptu. Potřebu blockchainu demonstruje další příběh selhání státu z České republiky. Hrozí kolaps základních registrů, varuje ministerstvo vnitra. Jinými slovy, většina důležitých věcí je na centralizovaných, čili zranitelných, serverech ministerstva vnitra, které jsou evidentně dlouho za svou životností. A ještě jednou Coinbase. Burza zaplatí pokutu 6,5 milionu dolarů za obvinění z wash tradingu ze strany CFTC. Tohle je zajímavé. Pokud máme správné informace, wash trading neboli současný manipulativní nákup a prodej aktiva stejným investorem, spolu s jinými trestnými činy na tradičních trzích (např. insider trading) dosud v kryptu trestný nebyl.

Podle zprávy zveřejněné Crypto.com je nyní po celém světě již 106 milionů uživatelů kryptoměn, adopce je na vzestupu. Tento odhad pokládáme spíše za konzervativní. V dřívějších reportech jsme uváděli studie odhadující několikanásobně větší množství uživatelů. 100 milionů se týká pouze registrovaných uživatelů, kteří prošli KYC. Nebude do toho tak spadat například většina kryptopopulace v silné Nigérii. Podle studie The Financial Times of Korea jihokorejské matky, které investují stále více do Bitcoinu, již předstihly mileniály. Jižní Korea zaznamenává zvláštní rostoucí trend ve specifickém profilu kryptoměnových investorů. Je to podobný vývoj jako ve světě počítačových her, kde nejsilnější skupinu dnes tvoří ženy po padesátce.

Zhodnocení investic v březnu

Zhodnocení investic v březnu