Smutný den pro krypto, který však svým způsobem opět potvrdil významnost decentralizace s ohledem na osobní finance. Logická otázka, která vyžaduje vhodnou odpověď je, jak jsme se v téhle situaci vůbec ocitli?

Kteroukoliv krizi (ať již finanční či bankovní atp.) je potřeba rozdělit do tří fází: build-up, trigger a samotná krize. Podívejme se na první z nich.

Build up

V roce 2019 vznikla nová ambiciózní směnárna FTX, do níž investovalo mnoho známých institucí (např. i největší investiční firma Blackrock) mezi něž patřila i směnárna Binance. Jak však FTX významně rostla, začínala se stávat hrozbou pro Binance. FTX představitel SBF (Sam Bankman Fried) si navíc uvědomoval, že k dosažení svých ambicí maximalizace potenciálu FTX je zapotřebí vyhrát regulatorní orgány na svou stranu. SBF se tudíž stal jedním z největších investorů nejen v kryptosvětě, ale i v americké politice (byl druhým největším sponzorem kampaně amerického prezidenta Bidena).

Zhoršující se vztahy mezi USA a Čínou mu hrálo do karet. SBF začal naznačovat na sociálních sítích o částečném zapojení čínské vlády do Binance atp. Představitel Binance CZ (Changpeng Zhao) přistoupil na protiútoky ve dvou rovinách. První z nich bylo učinit z SBF nepřítele krypta a jeho účastníků poukazováním na jeho návrhy (návrhy SBF americkým regulatorním orgánům) na regulaci kryptoměnového trhu. Druhá a zřejmě významnější se týkala nedávného článku, který vyšel na Coindesk, ve kterém se uváděla rozvaha společnosti Alameda research (investiční partner FTX. Jedná se o algo-trading společnost, kterou založili SBF spolu s Sam Trabucco – kolega SBF z americké MIT univerzity). Alameda navíc činí market makera pro FTX pro různé tokeny. Po vzniku FTX však SBF opustil Alameda research a zaměřil se pouze na budoucnost FTX, přičemž v aktivech (v celkové výši 14,6mld USD) měla společnost okolo 5,8mld USD v FTT tokenu (token směnárny FTX, podobný BNB). Tlaky na pokles ceny FTT by způsobily problémy jak společnosti Alameda, tak i potažmo částečně společnosti FTX (skrze její vztahy a napojení na Alameda research jako strategického partnera).

CZ využil této situace, a oznámil dezinvestici z FTX ve formě prodeje FTT tokenů (které získala směnárna Binance v rámci své investice do FTX. Zhruba 2,1mld USD v FTT). Token samozřejmě začal reagovat poklesem hodnoty, a na sociálních sítích se začal poněkud šířit FUD ohledně solventnosti Alameda research. Představitelé Alameda research však tweetli o odkoupení tokenů FTT OTC za 22 USD, a poněkud situaci uklidnili (nová CEO Alameda research Caroline navíc tweetla o nevýznamnosti FTT vzhledem k ostatním on-chain aktivům společnosti). SBF navíc poukazoval na nevýznamnost konfliktu mezi dvěma největšími hráči a vyzíval CZ k uklidnění situace. CZ však pokračoval v útocích, a začal se FTT tokenů zbavovat (různé on-chain transakce poukazovaly na velké odlivy FTT tokenů z Binance). Navíc i začal veřejně porovnávat FTX s LUNA debaklem, a že neudělají stejnou chybu dvakrát (přičemž Binance byla investorem v LUNA tokenu).

Vzhledem ke stavu trhu (po bankrotu Luny, 3AC, makro prostředí atp.) lidé začali panikařit a postupně stahovat své peněžní prostředky z FTX a zbavovat se tokenu FTT. Token FTT držel hladinu 22 USD celé pondělí, avšak docházelo k razantnímu poklesu dalšího z významných aktiv společnosti Alameda – SOL tokenu. Zřejmě tedy významnost tokenu FTT nebyla tak malá, jak představitelka naznačovala, poněvadž jsme usoudili, že se Alameda research zbavuje svých SOL tokenů k udržení FTT nad 22 USD. V pondělí v noci FTT token prolomil hranici 22 a směřoval níže.

Vzhledem k této situaci jsme ihned svolali urgentní poradu v pondělí v 7 ráno. Cílem bylo vymyslet odpovědnou reakci, aniž bychom utrpěli zbytečné transakční náklady. Po provedení pár zkušebních transakcí, které prošly s krátkou prodlevou (zhruba 1 hodina vzhledem zatížení sítě), jsme společně usoudili, že se jedná o taktický FUD ze strany CZ, který se snaží porazit konkurenci použitím nekalých praktik. CZ věděl, že mu teče do bot. První z problémů Binance byl Binance chain hack minulý měsíc, ve kterém Binance ztratila zhruba 500mil. USD (o něm jsme psali v předchozích reportech). Další skutečností je, že FTX vyhrála souboj o zbankrotovaný Voyager, který chtěla Binance taktéž odkoupit. Poslední a nejvýznamnější problém se vztahuje k americké regulaci, kterou měl SBF na své straně. CZ si navíc byl vědom pochybností USA a EU týkajících se zapojení čínské vlády do fungování Binance i s ohledem na soukromí osobních dat klientů Binance atp. (to bylo i součástí diskuze týkající se regulace v kryptoměn v EU s panelem zahrnující představitele Evropské komise, které se v pátek zúčastnil Jakub Jedlinský – hlavní hrozbou dle panelu byla spíše Binance, naopak FTX vnímali pozitivně). Navíc i přestože by byl FUD oprávněný vzhledem ke společnosti Alameda research, nebyly evidentní žádné velké konsekvence pro FTX samotné. Strategicky jsme tedy usoudili, že není třeba panikařit, a že v takových situacích je nutné zachovat klidnou hlavu.

To vše se však o pár hodin později změnilo.

Trigger

Během 72 hodin se z FTX odlilo zhruba 7mld. USD. FTX zažívala svůj první run na banku. Přehodnotili jsme ranní rozhodnutí, a přistoupili k vytažení finančních prostředků FTX (kterou jsme doposud vnímali jako relativně nejbezpečnější možnost v nepředvídatelném kryptosvětě, alespoň ve vztahu ke konkurenci FTX, Binance). Nicméně transakcím se nezdařilo projít a zůstali jsme v čekací linii. Hodinu po našem rozhodnutí vyšel najevo šokující tweet: Binance se nezávazně rozhodla odkoupit FTX po tom, co SBF zavolal CZ a žádal o pomoc se zachráněním FTX.

Problém byl tedy mnohonásobně větší, než mohl kdokoliv očekávat. Vše tedy záviselo na rozhodnutí CZ. Zda postoupí se smlouvou, či ne. Pokoušeli jsme se v noci vybírat EUR, USD přes AVAX chain, přes BEP20, a i dokonce přes Tron chain. Žádná z možností nezafungovala. Včera jsme opět s týmem svolali další schůzi a rozhodli, že budeme pokračovat v naši trading strategii tak jak je nastavena. Nic jiného nám nezbývalo a polemizovat nad rozhodnutím Binance, bailoutem atp. by akorát omezovaly naše rozhodovací schopnosti.

Bohužel, v pozdních hodinách vyšlo najevo oficiální prohlášení směnarny Binance, že s odkupem pokračovat nebude.

Krize

Kolaps směnárny FTX nečekal téměř nikdo. Strategicky jsme vsadili na špatného koně. Svěřené peníze dále tradujeme na směnárně a pokračujeme v naši trading strategii. Samozřejmě se jedná o velkou ránu do naší operativy, ale i do našich osobních financí. Stále vyčkáváme na jakékoliv zprávy ohledně vývoje, snažíme se hledat alternativní využití spotových nákupů, kterými bychom mohli obchodovat na decentralizovaných směnárnách, jako je DYDX (nicméně jsme se již dříve nevydaly touto cestou s ohledem na různé hacky protokolů, na které jsme dokonce upozorňovali v předchozích reportech). Částečně jsme doplatili na naši averzi vůči riziku, avšak hindsight je vždy jednoduchý.

Jistota v kryptoměnový svět byla dnes testována tak, jak nikdy dříve. Skutečně se jedná o rozhodující moment přežití ostatních centralizovaných jednotek v kryptu, a poněkud i celého krypto světa. Krize FTX se teprve začne projevovat v důsledku návaznosti FTX na všechny ostatní hráče. Alameda research byla investorem v mnoha kryptoměnách, a FTX byla věřitelem a investorem v mnoho významných odvětví a institucí. Co vůbec nastalo se neví. SBF ani FTX se oficiálně k ničemu nevyjádřili. Zřejmě se jedná o nesprávné nakládání s klientskými vklady, avšak nikdo neví, jak může směnárna generující denně zhruba 50mil. USD v příjmech zbankrotovat.

Pozitivem je, že události poukázali na významnost decentralizace, a navíc i na extrémně rychlém zbavení se toxických hráčů v kryptoměnovém trhu. Neexistuje centrální autorita, která by maskovala a kryla negativní skutečnosti. Neexistuje centrálně vedené a řízené klamání a falešné uklidňování klientů a investorů. I přestože dnes mnoho investorů, traderů a klientů trpí, a přestože to bude vést k silné regulaci kryptoměn v budoucnu, medvědí trh nás postupně zbavuje všech scammerů a pochybných hráčů, kteří chtějí svobodné a decentralizované finance využít pouze pro svůj vlastní sobecký prospěch. Navíc nám dnešní události potvrzují významnost „not your keys, not your coins“. Věříme, že Bitcoin přežije, ETH přežije, a celkově krypto přežije, avšak samozřejmě v jiné formě, než jsme ji doposud znali.

Vážíme si veškeré Vaší důvěry a můžeme Vás ujistit, že skutečně děláme, co je v našich silách, a jsme v tom s Vámi až do konce.

Like the Phoenix, we rise from the ashes.