top of page

Blog

Podvody v kryptu

Pojem „Ponziho schéma“ je často skloňován ve spojení s blockchainovými projekty, jejichž hlavním cílem je pouze generovat zisk svým zakladatelům a tvůrcům bez jakékoliv přidané hodnoty. Co je ale vlastně Ponziho schéma a jak (ne)fungovalo v případě PlusTokenu? 

Co je to Ponziho schéma?

Poměrně často se můžeme setkat s označením „Ponziho schéma“. Co to přesně znamená a jak toto pojmenování vzniklo? Charles Ponzi se narodil v Itálii v roce 1882 jako Carlo, později se přejmenoval. Od mládí měl slabost pro peníze. Co dostal od rodiny na studium propil a prohrál, nedostudoval univerzitu v Římě. Odjel do Ameriky. Za menší krádeže peněz byl vyhozen z práce. Také byl vězněn za padělání šeku. Měl talent na jazyky a čísla, domluvil se 5 jazyky.

Změna nastala v roce 1919, kdy obdržel z Evropy IRC, tzn. poštovní psaní s předplacenou odpovědí. V Evropě, se kterou cloumala inflace, stál IRC kupón několikanásobně méně než v Americe. Plánoval v Itálii a ve Španělsku nakoupit velké množství levných IRC kupónů a následně je v Americe draze prodat. Aby se mu cesta vyplatila, potřeboval velký kapitál. Nabídl za 45 dní zhodnocení investice o 50%. Investory sehnal, otevírá několik poboček, lidé se k němu hrnou, otevírá banku. Je velice výmluvný a věrohodný.

Pád Ponziho schématu

K jeho plánu nákupu IRC kuponů ani nedošlo. Zákazníky, kteří peníze vložili, vyplácel penězi nově příchozích klientů (Ponziho schéma). Po více než roce má přes 30 tisíc zákazníků. To začalo být podezřelé, protože k uspokojení tolika zákazníků by musel prodat v Americe více než 160 miliónů IRC kupónů, ale za rok se jich neprodalo více než 27 tisíc a pošta nevydá za známku zpět hotovost. v srpnu 1920 zatčen, ztráta 20 miliónů dolarů, investorům se vrátilo maximálně 30 centů z každého dolaru. Odsouzen a po odpykání trestu deportován do Itálie. Tak vzniklo „Ponziho schéma“.

Ponziho schéma a kryptoměny

Ponziho schéma v kryptu, které bylo maskované jako investiční program s vysokým výnosem. PlusToken byl založen v roce 2018, nabízeli 100% bonus za nově přivedeného investora a slibované zhodnocení až 18% měsíčně.

Jak fungoval PlusToken?

  • Investice s příslibem vysokých výnosů a nízkých investic

  • Udržovali iluzi podnikání předstíráním, že se finanční prostředky používají na vývoj produktů souvisejících s kryptoměnami, jako jsou Plus Token Wallet a Exchange. Výnosy jsou však generovány rozdělením novějších investic do výplaty starších členů. Oběti skutečně věří, že investují do podniku, který přináší vysoké výnosy.

  • Členové, kteří do systému zapojili přátele a rodinu, dostávají veliké bonusy za doporučení

  • Investoři byli rozděleni do 4 „úrovní“, podle toho, kolik investovali a kolik dalších doporučení mohou „zařídit“. To znamenalo, že čím více člen doporučil, tím měl zaručenou exponenciálně vyšší návratnost.

Proč byl PlusToken tak populární?

  • důraz na konference a schůzky k propagaci tokenu, vše vypadalo věrohodně, aktivní na sítích

Jak Plustoken skončil?

  • Počáteční známky problémů se začaly objevovat v červnu roku 2019, kdy uživatelé začali informovat o zpoždění při výběru prostředků.

  • Investory se jim podařilo ještě uklidnit.

Jakmile se ale fondy začaly pohybovat, jedna z transakcí od PlusToken obsahovala poznámku “sorry we have run“ jako komentář k transakci.

  • Organizátoři podvodů zahájili svou strategii odchodu a uprchli ze země

  • PlusToken měl hlavní zákazníky v Koreji a v Číně – zejména investory, kteří nejsou obeznámeni s kryptoměny

  • Správci platforem ukončili provoz v červnu roku 2019

  • Podvodníci odcizili v kryptoměnách (BTC, ETH a EOS) více než 3 miliardy dolarů

Nastal mezinárodní lov správců platforem a tvůrců platformy Plus Token. Ceny BTC poklesly, protože ukradené prostředky byly prodány prostřednictvím OTC obchodů. Zatčení 6 podvodníků a vydání zpět do Číny proběhlo 29. června 2019 ve Vanatu.

Zatčení autoři projektu PlusToken. Zdroj: AZCoin News

Dopady kauzy PlusToken

Odcizené krypto se nepodařilo získat zpět. Proběhl výzkum se zaměřením na sledování peněženek, o nichž je známo, že jsou spojeny s PlusTokenem. Ten ukázal, že se finanční prostředky přesunuly z velkých peněženek na menší peněženky, a nakonec do kryptoměnových burz. Vzhledem k tomu, že se velké částky kryptoměn přesunuly a aktivně vyprodaly, hrál PlusToken roli při snižování ceny BTC.

Do podvodů je zapojeno až 1% celkové nabídky BTC. V současné době je do seznamu přidáno více peněženek.

Na konci listopadu 2019 uživatel Twitteru Ergo hlásil, že sledoval 187 000 BTC z přibližně 200 000 BTC, připsaných investorům PlusToken. Ergo zjistil, že byly „zamíchány“ (i když špatně, pokud vůbec) a postupně posílány na různé kryptoměnové burzy a OTC, především Huobi, k prodeji na trhu.

PlusToken lze považovat za špičku ledovce, protože existuje mnoho dalších velmi podobných krypto Ponziho schémat a podvodů.

I přes nesčetný počet upozornění na to, že se jedná o netransparentní projekt s nejistou budoucností, do Arboletu lidé posílali své peníze s vidinou jejich zhodnocení, které bylo přinejmenším podezřelé.K této tématice se oficiálně vyjádřila i česká směnárna SimpleCoin, kteří měli s Arboletem jisté problémy. V článku od SimpleCoin zaznělo mj.:

“Dle veřejných informací uložených v bitcoinové síti (blockchain) arbolet.cz nashromážděné bitcoiny od zákazníků, kteří si nakoupili bitcoiny přes naši společnost udržuje ve své peněžence, nijak s nimi nepohybuje a prostředky nezhodnocuje. Proto není možné, aby dlouhodobě dostál svým slibům o zhodnocování. K vyplácení zisků s největší pravděpodobností používá vklady jiných uživatelů, a proto jsme přesvědčeni, že se jedná o podvod podle Ponzi schématu (také nazýváno letadlo). Simplecoin doporučuje všem svým zákazníkům, aby své prostředky do arbolet.cz neposílali a aby své prostředky z arbolet.cz včas vybrali, neboť riziko, že budou odcizeny je velmi vysoké.“.

Svět kryptoměn se bohužel podvodů, jako jsou Arbolet nebo PlusToken, stále ještě nezbavil a riziko investování peněz do zdánlivě výhodně vypadajících scamů je pořád vysoké. Pokud se chcete ujistit, že Vámi sledovaný projekt stojí na silném fundamentu, napište nám nebo zavolejte a podívejme se na vše společně. 

Zároveň doporučujeme k poslechu Jakuba Jedlinského, který v Investičním podcastu Vojty Žižky mluvil o tom, jak „kryptošmejdy“ identifikovat a jak se proti nim bránit.


bottom of page