Důležitým momentem ve finančním světě bylo 13.12. zveřejnění indexu spotřebitelských cen, který klesá třetí měsíc v řadě. Zveřejněné číslo bylo zároveň navzdory očekáváním nižší v meziročním srovnání, což je pozitivní. Inflace v USA evidentně klesá a potřeba zvyšování úrokových sazeb tak slábne. Nasvědčovalo tomu několik faktorů, například nižší cena benzínu v USA za listopad. Ve spotřebním koši došlo k poklesu nejen pohonných hmot, ale i nákladů za bydlení, které dříve vzbuzovaly obavy. O den později Fed dle očekávání zvýšil úrokovou sazbu o 50 bps (do pásma 4,25 až 4,5 %). Co se následného prohlášení předsedy Fedu a jeho odpovědi na dotazy novinářů týče, zaznělo, že se dostaneme do blízkosti dostatečně restriktivní úrovně sazeb. O dalším zvýšení sazeb se bude rozhodovat v únoru. Americké trhy závěrem roku výrazně posílily, ale jinak se zatím jednalo o negativní bilanci týdne a s největší pravděpodobností i předešlého měsíce. Lze také možná říci, že šlo z obchodního hlediska o rok plný utrpení. Nikdo nemůže garantovat, že se trend skutečně obrací a blýská se na lepší časy, ale analytici jednoznačně věří, že tento rok bude pro americké trhy (a technologie obzvlášť) výrazně ziskovější.

Další pozitivní zpráva přišla z Banky pro mezinárodní vypořádání (banka pro centrální banky), kdy ve zkratce oznámili, že dovolují centrálním bankám alokovat až 2 % na krypto jejich výběru od roku 2025. To má však dvojí rozměr. Pokud by centrální banky začaly hromadit velké množství kryptoměn, mohly by začít mít významný vliv na budoucí platební sítě – své přímé konkurenty. Obzvlášť, pokud by na jejich straně docházelo ke koordinovanému postupu.

Pokud se podíváme na kryptosvět, tak konec minulého roku přinesl téměř nulovou volatilitu bitcoinu, který zůstal na stejné úrovni kolem 16 500 USD. V půlce měsíce se sice pokusil zdolat horní rezistenci, která se nachází zhruba na úrovni 18 000 USD, avšak neúspěšně. Jinak tomu nebylo ani u altcoinů, přičemž většina z nich neprodukovala žádné výrazné pohyby. To však lze většinou očekávat po velkém šoku na trhu, přičemž větším aktérům trvá až několik týdnů promyslet a zavést nové strategie a realokovat své prostředky. To vede k utlumení volatility, jak bylo možné spatřit i např. po krachu Terraluny.

Panika související s krachem druhé největší kryptoměnové burzy finančních derivátů FTX způsobila run na největší směnárnu – Binance. Za 24 hodin bylo zákazníky vybráno více než 1,9 mld. USD. Za týden se částka vyšplhala až na 8,7 mld. USD. V důsledku toho zrušila Binance spotové půjčky BNB a zároveň zrušila výběry ERC20 USDC (avšak pouze na pár hodin). Připravili jsme návrh řešení, jak by mohly burzy bezpečněji řešit rezervy a prokazovat jejich výši i výši vkladů klientů. Tento návrh je součástí delšího článku napsané ve spolupráci s naším partnerem Baserank, který by měl publikovat CoinMarketCap. CoinMarketCap je vlastněný Binance.

Auditor důkazu o rezervách Mazars Group pozastavil veškerou spolupráci s krypto klienty, včetně Binance, Crypto.com, s odvoláním na obavy z veřejného vnímání důkazů o rezervách. To však neznamená, že by uvedené směnárny měly problémy s rezervami. Spíše se jedná o skutečnost, že všichni raději dávají od krypta ruce pryč (jak je obvyklé v bear marketech).

Krach FTX odhalil i problémy se zpravodajstvím v kryptu. Např. The Block, mediální společnost, která tvrdí, že pokrývá zprávy o kryptoměnách nezávisle, byla tajně financována více než rok z peněz, které generálnímu řediteli McCaffreymu poskytla FTX. Společnost The Block nikdy neprozradila finanční podporu od Alameda Research. Neprozradila ani to, že společnosti kontrolované McCaffreym obdržely půjčky od společnosti Alameda. Nečekaně generální ředitel odstoupil z funkce bez jakéhokoliv vyjádření.

Jak jsme již několikrát upozorňovali, klesající ceny kryptoměn samozřejmě způsobují negativní tlaky na samotné těžaře kryptoměn. Hromadná většina buďto již zkrachovala, nebo je na pokraji. Poslední zprávou ze světa těžařů je insolvence jedné z největších veřejně obchodovatelných společností těžící Bitcoin – Core Scientific. Je jasné, že těžaři nejsou jedinými, který poslední rok negativního vývoje zasáhl. Hedgový fond Orthogonal trading taktéž vystoupil do insolvenčního řízení minulý měsíc.

Největším problémem nyní se však zdá být společnost DCG (společnost Barryho Silberta). Jedná se o mateřskou společnost několika firem, jako jsou Genesis, Grayscale, Coindesk atp. Problémy jsou zejména na straně společnosti Genesis, ale do určité míry i Grayscale. Genesis je pravděpodobně na pokraji bankrotu, nic zatím však nevyplynulo napovrch.

I přes všechny tyto negativní zprávy prosinec sebou přinesl i něco hezkého a pozitivního k povzbuzení trpících traderů a investorů. Bývalý prezident Donald Trump uvedl novou NFT kolekci (obsahující jeho figurku s různými motivy). Floor price je nyní okolo 0.165 ETH, nebo 4 600 CZK v době psaní.

Shrnutí dění ohledně FTX

U FTX došlo k výraznému pokroku. Konkrétně pozorujeme kroky společnosti Kroll, která začala řešit pohledávky vůči FTX. Na samotné stránce FTX půjde již za nedlouho podávat žádosti o vypořádání.

Dobrou zprávou je, že byl konečně zatčen SBF bahamskými autoritami na žádost americké vlády. Obviněn je z finančních podvodů, podvodů s cennými papíry, praní peněz atp. Uvězněn byl na deset dní, a následně vydán americkým autoritám. Rodiče zaplatili kauci ve výši 250 milionů USD. Alameda CEO Caroline Ellison se obrátila proti SBF na základě dohody o vině a trestu. Caroline svědčila o rozsáhlých podvodech vedených a spáchaných SBF. Nyní je držena v péči FBI. To stejné platí i pro spoluzakladatele Alameda research Gary Wang.

Sam již stojí sám na zhrouceném domu z karet. Těšíme se, až na toto téma někdo natočí seriál.