Květen dle očekávání nepřinesl žádnou událost, která by významněji zahýbala s dlouhodobě negativním sentimentem na trhu kryptoměn. Nedá se ale říci, že by nedocházelo k více či méně zásadním posunům ve smyslu adopce kryptoměn ve společnosti. Spíše se potvrzuje, že trh jako celek již delší dobu na fundamenty podobného typu nereaguje. Cena bitcoinu se po poměrně strmém pádu na začátku května, který byl mimo jiné zapříčiněn také mediálně hojně probíraným krachem projektu Luna, pohybovala ve zbytku měsíce v rozmezí 28.000 a 32.000 USD. Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by se situace měla v nejbližších dnech a týdnech otočit. Lze tedy nejspíš předpokládat, že letošní léto dostojí své typicky okurkové pověsti – to ovšem neznamená, že by nestálo za to aktuální dění sledovat.
UK stále více krypto-friendly, EU přešlapuje
O krachu projektu Terra, jehož governance coin LUNA se ještě koncem dubna 2022 řadil mezi 10 největších kryptoměn co do celkové tržní kapitalizace, toho bylo v médiích napsáno a řečeno už poměrně dost. Tedy pouze ve zkratce. Celá kauza se týkala kryptoměny TerraUSD (UST), algoritmického stablecoinu běžícího na vlastním blockchainu Terra. Cílem každého stablecoinu je nabídnout investorům alternativu výstupu do fiat měny prostřednictvím kryptoměny, která si drží pevný kurz s danou fiat měnou – v tomto případě s americkým dolarem. Aby toho bylo dosaženo, využíval stablecoin Terra vyrovnávacího algoritmu řídícího nákupy a prodeje, který byl založen na obchodech s governance tokenem LUNA. Celý problém spočíval v tom, že projekt byl namodelován pouze pro prostředí bullmarketu – tedy stablecoin mohl plnit svoji funkci pouze ve chvíli, trh jako celek rostl. O této chybě jsme Vás poprvé informovali v březnovém reportu, kde jsme zmiňovali v podstatě „letadlo model“, který jsme identifikovali společně s Ondřejem Pilným z Baserank. Na základě tohoto podezření jsme také eliminovali jakékoliv finance v projektu a naopak jsme úspěšně shortovali související Anchor Protocol. Ve chvíli, kdy trh začala ovládat panika a držitelé obou tokenů začali překotně prodávat, zhroutil se celý mechanismus držící hodnotu stablecoinu a tím i projekt jako celek. Tento kolaps je demonstrativním příkladem důležitosti správného zpracování tokenomiky a komplexní analýzy projektu – špatné nastavení nemusí být v dobrých časech vidět, ale v těch horších dokáže projektu jistě zlomit vaz.
Blíží se moment schválení finální podoby evropské regulace MiCA, která si klade za cíl chránit malé a nezkušené investory a má ambici zásadním způsobem regulovat dění na kryptoměnoých trzích. Stěžejním problémem je ale nedostatek porozumění kryptoměnám na straně regulátora, což může v důsledku mít negativní dopad zejména na malé a střední podniky, kterým bude „házet klacky pod nohy“ při snahách o inovace. Pro EU, která je v současné době vnímána v kryptosvětě jako progresivní, je to tak trochu střela do vlastní nohy. Negativní narativ na půdě evropských institucí podporuje také ECB, podle jejíž předsedkyně Christine Lagarde jsou kryptoměny bezcenné a měly by být regulovány. Lze nicméně vidět, že mezi jednotlivými orgány EU nepanuje na negativním vztahu ke kryptoměnám shoda. Příkladem toho je report Evropské komise, který navrhuje revidovat oficiální postoj, který EU zastává směrem k De-Fi. Postup pro krypto příznivým směrem lze pozorovat i v Německu, které se chystá pro krypto zavést roční časový test na daně. Dobrým signálem je také míra, do které krypto dokázalo penetrovat domácnosti eurozóny – podle nedávného výzkumu ECB krypto drží již každá desátá domácnost.
Ze států mimo EU jsou zprávy o něco pozitivnější. Předseda Švýcarské národní banky sice oznámil, že bitcoin do rezerv této instituce zahrnout nehodlá, mluví ale o technické i procesní připravenosti toto v případě potřeby v budoucnu udělat. Opačným směrem než v EU se ubírá legislativa Spojeného království, kde je dle slov legislativců kladen důraz na bezpečnou adopci kryptoměn a zařazení technologie blockchain do každodenního fungování. Že je krypto v britské společnosti už poměrně hojně zastoupené, je vidět i na přibývajícím množstvím krádeží, jejichž cíli jsou investoři a jejich kryptopeněženky na mobilních telefonech.
Ve Spojených státech dochází k intenzivnějšímu prolínání kryptoměn s tradičními investičními instrumenty. Společnost 21shares spustila v květnu dva indexové kryptofondy, které jsou vůbec prvními kryptoburzovně obchodovanými produkty (ETP) určenými pro americké zákazníky. Na atraktivitě jim přidává zejména velmi výhodné daňové postavení, které mají fondy tohoto typu v rámci systému amerického důchodového pojištění. Stejným směrem se ubírá také návrh amerického senátora Tommyho Tubervilla z Alabamy, který chce z kryptoměn udělat legitimní součást důchodového spoření amerických občanů. Lze ovšem očekávat, že se tento návrh setká se silným odporem v americkém Kongresu, který je dlouhodobě ke kryptoměnám skeptický. Jako k riziku se ke kryptoměnám staví také předseda FSB, který artikuluje obavy z toho, že by krypto mohlo ohrozit „stabilitu“ amerického měnového systému.
Globálně roste zájem státních institucí o krypto – nejčastěji v podobě CBDCs, jejichž možné zavedení podle Banky pro mezinárodní platby v současné chvíli zkoumá 90 % světových centrálních bank. K o něco progresivnějšímu kroku se rozhodl regulátor Spojených arabských emirátů, který se rozhodl demonstroval svou důvěru nejen v kryptoměny, ale i metaversy stavbou vlastní centrály v prostředí Sandboxu. Podle vlastních slov se jedná o snahu držet krok s dobou a technologiemi. A směrem full crypto se ubírá také El Salvador, který využil květnového dipu k nákupu dalších 500 bitcoinů. Je pochopitelně otázkou, zda to byl vzhledem k aktuálnímu vývoji ceny kryptoměny dobrý krok, nad El Salvadorem se navíc v kontextu bitcoinu stále vznáší otazník týkající se držení privátních klíčů.
Inflace v České republice dosáhla v průběhu května nejvyšší míry od roku 1993, což se ČNB snaží řešit společně s intervencemi na devizovém trhu, které mají za cíl korigovat oslabující kurz koruny. Dobré zprávy přicházejí ze strany české vlády, jejíž personální obměna se zdá být velmi příznivá pro svět kryptoměn. Novým členem Národní ekonomické rady vlády (NERVu) se stal v květnu Dominik Stroukal, neoddělitelná součást jádra české kryptoměnové komunity. Jedna z nejvýznamnějších ekonomických postav vládní ODS – Jan Skopeček – pak otevřeně mluví o možnosti platit v České republice daně prostřednictvím bitcoinu. Ten samý politik také v průběhu května organizoval k problematice kryptoměn „kulatý stůl„, ke kterému byl přizván kromě jiného také Jakub Vejmola, známější jako Kicom.
Nárůst move to earn coinů a Sorare penetruje další sport
Nepříliš pozitivní květen má za sebou směnárna Coinbase, která v dopise svým akcionářům kromě jiného přiznala pokles realizovaných obchodů o 44 %. Výsledky za první kvartál navíc způsobily pád akcií společnosti o 15 % a díky negativnímu světlu vrženému na společnost se v širší veřejnosti začalo znovu diskutovat o tom, do jaké míry jsou prostředky investorů držené na účtě směnárny v bezpečí. Sama Coinbase totiž ve zveřejněné zprávě o výsledcích hospodaření společnosti mimo jiné uvádí, že je povinna zamrazit nebo vydat prostředky individuálního investora na popud státu. Potvrzuje se tedy mantra všech HODLerů, podle které skutečně vlastníte kryptoměny až ve chvíli, kdy je držíte na vlastní peněžence – not your keys, not your coins. Zakladatel Coinbase Brian Armstrong ale zůstává optimistický a kromě slibů o připravovaném NFT tržišti pod hlavičkou Coinbase předpovídá také miliardu uživatelů kryptoměn v horizontu nadcházejících deseti let.
Důležitý milník v květnu překonala konkurenční Binance. Po poměrně dlouhém dialogu s francouzským regulátorem se totiž stala první společností, která může na území tohoto státu provozovat platformu pro obchodování s kryptoměnami. Binance kromě toho také využívá medvědího období na trhu kryptoměn k tomu, aby chystala alokaci poměrně velkého množství prostředků do vývoje v rámci Web3.
Právě konceptu Web3 a metaversům je věnována čím dál větší pozornost ze strany soukromých subjektů i nadnárodních organizací. Algorand, jeden z nejrozšířenějších projektů tohoto druhu, oznámil v květnu partnerství s mezinárodní fotbalovou organizací FIFA. Konkrétně se stane partnerem nadcházejícího Mistrovství světa ve fotbale, které se v roce 2022 odehraje v Kataru, diskuze probíhají také o partnerství v rámci ženského Mistrovství světa pro rok 2023. Vlastní metaverse chystá také NASA – jeho účelem má být umožnění simulace situací, kterým mohou být vědci vystaveni na Marsu. Podobné úspěšné aplikace metaversů, kdy technologie slouží i reálnému účelu a nejedná se o samoúčelnou marketingovou vějičku, mohou značně dopomoci lepšímu vnímání tohoto trendu ze strany odborné veřejnosti. První povedené příklady, kdy konkrétní využití některého z metaversů mělo reálný pozitivní dopad na společnosti, už ostatně existují – například nedávná operace, při které od sebe spolupracující chirurgové byli v reálném světě vzdálení 900 km.
Pokračuje růst popularity propojení sportu a gamingu se světem kryptoměn. Samotná oblast kryptoher narostla za poslední rok o 2 000 %, přičemž největší nárůst je možné pozorovat na území Indie a Spojených arabských emirátů. Tohoto propojení si mohli ostatně všimnout i čeští diváci letošního mistrovství světa v hokeji, ke kterému Škoda Auto připravila edici 30 NFT hokejových puků (které šťastní výherci zároveň dostali také ve fyzické podobě). Jak ale komentoval Jakub Jedlinský pro server iDnes, podobné využití technologie NFT je spíše marketingovou záležitostí a způsobem, jak povědomí o principech jejího fungování dostat mezi širší veřejnost. Ty skutečně zajímavé možnosti využití do běžného života teprve postupně začínají pronikat.
Květnový trading
V květnu jsme aplikovali bearmarketovou strategii představenou v minulém reportu. Měsíc jsme započali otevíráním nových shortů se stoplossy blízko. Během medvědího trhu je pro nás zásadní risk management. ENJ short se držel úspěšně a skončil v zisku. Enjin je infrastrukturní token pro herní projekty. Zvolili jsme ho hlavně jako protiváhu naší sázky na herní NFTs. Jejich hodnota v květnu i díky našemu specializovanému týmu sice rostla, ale jelikož padaly coiny, ve kterých je uváděna, tak jsme skončili ve ztrátě proti české koruně. Na tom nic nemění ani fakt, že jsme byli přes dvacet procent v plusu proti bitcoinu, což je nejlepší výsledek za posledních 12 měsíců. Poučení je, že budeme možná v bear marketu zároveň shortovat tyto coiny, abychom pouze inkasovali výdělky z her a přitom se neexponovali vůči ETH nebo SOL apod. O celkovém vlivu bear marketu nejen na naši investiční strategii mluvil Jakub Jedlinský v rámci UTXO pro podcast Krypto Insider.
Otevřeli jsme shorty například na GMT (Stepn). Hezky klesalo UNI, které jsme shortovali už od ledna. Jeden z našich traderů na základě weekly charts shortoval AXS, DOT a SAND. Sandbox se stopnul relativně brzy kvůli krátkodobému pozvednutí herních tokenů. I ENJ se vypnul. Zbavili jsme se CRO a shortu na DOGE. Burza Crypto.com se dostala pod palbu po svém nejnovějším rozhodnutí snížit své odměny za staking. V blogovém příspěvku odhalila, že od 1. června sníží odměny Cronos za používání karet. Krátce poté, co společnost oznámila aktualizaci, její nativní token prudce klesl. Možná si vzpomínáte, že jsme shortování tokenu Crypto.com plánovali už od podzimu. Retail pomalu opouští trh, čímž této na něj orientované burze klesou příjmy a může se dostat do problémů se splácením obřích smluv na propagaci (sportovní podniky, celebrity, masivní billboardová kampaň). Short na UNI také stopnul. První pondělí v měsíci to vypadalo jako když akcie doslova skáčou z mostu. Otevřeli jsme hedge short na ETH na neutralizaci long pozice, kterou držíme na trezoru. Podobně jako už minulý měsíc proti BTC. Nyní v červnu stejně neutralizujeme shortem i FTT token, který stakujeme na burze FTX kvůli levnějším poplatkům. Jde o další díru, kterou v bear marketu zbytečně odtékají peníze. Mimo jiné short na Ethereum byla naše nejúspěšnější pozice za celý měsíc. Díky tomu, že jsme ji otevřeli, až když cena ETH dočasně povyrostla, tak jsme dokonce vydělali více, než jsme držení ETH ztratili. Naopak nejhůře se dařilo v absolutních číslech totiž právě Ethereu, jehož dlouhodobé držení ekvivalentním shortem kompenzujeme.
3.5. se uskutečnil airdrop pro lidi, kteří historicky stakovali ATOM, což jsme z tohoto důvodu v prvních měsících roku dělali. Stačilo připojit MetaMask peněženku, splnit pár úkolů, aby si člověk mohl “claimnout” odměnu. Podmínkou bylo např. “vote” neboli hlasovat v rámci nového DAO projektu EVM apod. Airdrop nebyl technicky dobře zvládnutý a nebyl připravený pro pozice držené na hardwarové peněžence. Což byl náš případ, držíme bezpečně na trezoru a ledgeru všechno, co jde. Proto jsme ještě claim neprovedli. V červnu bychom tedy měli realizovat nějaké menší zisky.
Znovu jsme otevřeli shorty na ENJ a UNI. Dalším adeptem na short se stal ANC, který se hrdě umístil na druhém místě našich nejúspěšnějších obchodů. K Anchoru se ještě vyjádříme v dalších odstavcích. Před koncem druhé poloviny měsíce jsme shortovali taktéž GMT, XMR, CRO, CHZ a KSM. Přemýšleli jsme o shortu na CEL, ale vzhledem k tomu, že provozovatel centralizovaného lending protocolu, Alex Mashinsky, bezostyšně cenu vlastního tokenu manipuluje, raději jsme se takovému obchodu obloukem vyhnuli. O několik dní později se nám úsudek potvrdil a Celsius v okamžiku vyletěl z 0,55 na 1,17 USD. O potenciálu a zároveň nebezpečnosti shortu CELu mluvíme už dlouho, nyní se začínají objevovat zprávy, které náš úsudek potvrzují. Druhý pátek v květnu jsme se překvapivě probudili do zeleného trhu a většina shortů se stopla, kromě hedgů na BTC a ETH.
Podle nás tady medvědí trh ještě nějakou dobu určitě pobude. Průměrný bear market na akciích trvá 338 dní – a to jsme možná ve třetině. Tenhle navíc může být horší, protože globální makroekonomická situace je kritická. Co se týká sentimentu, tak kromě prvního týdne, kdy extrémní strach občas vystřídal (normální) strach, zbylé tři týdny byl trh kryptoměn permanentně v extrémním strachu. Ve skutečnosti nebyla metrika fear&greed v tak špatném stavu od konce ledna, kdy cena bitcoinu klesla na 33 000 USD. Několikrát byl index na 10 a zhruba v půlce května se dostal dokonce až na 8, což jsou nejnižší hodnoty od covidového března 2020. Domnívali jsme se, že při takto nízké hladině jde buď o kapitulaci, nebo čas na nákup. Nicméně nikdo z nás nedokáže odhadnout, kde je dno a navíc, když vůbec nic na trhu neplatí tak, jak jsme doposud znali. Dlouho jsme si mysleli, že bitcoin půjde už v květnu na 24k USD.
Co se týká odlivů BTC z burz, ty od půlky dubna až do konce prvního týdne v květnu den za dnem klesaly. 6.5. se trend otočil a 10.5. přiteklo na burzy úctyhodných 1,7 miliard USD. V tu chvíli jsme znovu diskutovali o pojmu kapitulace a čekali, že jestli se večer zavře S&P 500 pod 4 000, tak i krypto proletí směrem dolu. O den později následoval další velký příliv na burzy a S&P se stále drželo pod 4 000. Trhy pozitivně nevyhlížely. Zajímali jsme se také o jiné indexy. Například o index Nasdaq 100, ten byl od úvodu roku v mínusu 25 %, kdežto Bitcoin „jenom“ -22 %. Měsíc duben byl vůbec nejhorší za posledních 14 let. V květnu se zvýšily US sazby o 50bb, což se naposledy stalo před 22 lety a v Americe byla nejvyšší inflace za posledních 40 let.
V druhé polovině května jsme odhadovali, že BTC půjde někam k 35k USD, než se sesune dolů. Logika je taková, že i když si už většina trhu uvědomila, že jsme v bear marketu, tak leckdo bude chtít opustit pozice s nižší ztrátou, neboli prodat za víc. Sledovali jsme BTC dominanci, která testovala podporu kolem 42 %. Pokud je Bitcoin nějakou dobu stabilní v určitém rozpětí, pak může dojít k 20-40 % vzestupu altcoinů, historicky se tak dělo. Nicméně dominance bitcoinu nad altcoiny koncem měsíce vzrostla na nejvyšší pozici od října. Nadto Bitcoin zaznamenal svou nejdelší týdenní medvědí sérii, když zaregistroval 8 po sobě jdoucích týdenních svíček v červené barvě. Oslabovala koruna a také dolar vůči euru, což bylo pro náš výsledek pozitivní. Tento trend se bohužel zvrátil, když nový guvernér ČNB Aleš Michl oznámil, že centrální banka bude intervenovat s cílem posílení české měny.
Po incidentu s kryptoměnou LUNA jsme strategické rozložení posunuli směrem od stable coinů, byly přeci jen zranitelnější. 19.5. však Tether potvrdil plně zajištěné rezervy v nejnovější zprávě o zaručení, tzn. USDT je skutečně plně kryt. Otevřeli jsme short pozici i na Maker, vsadili jsme na negativní sentiment složitějších stable coinů. Stoploss jsme nechali hodně nízko pro případ, že náš odhad nebyl správný. Stoploss se rychle spustil, ukázalo se, že Maker drží a přesunuly se do něj prostředky z Luny.
Jak jsme se již zmínili výše ke kryptoměně LUNA, rozhodli jsme se podělit ještě o detailnější popis, jak jsme celý problém identifikovali ještě před jejím koncem. Již 22. března jsme téma řešili s naším partnerem Ondřejem Pilným z Baseranku, o nějž kupujeme unikátní data. Projekt Luna několik let vykazoval ztrátu v miliardách dolarů. Když jste si půjčili přes Anchor protocol stable coin UST, tak Vás to stálo méně, než kolik obdržel ten, kdo ty peníze půjčoval. Rozdíl dotovali z emise ANC tokenu. Něco jako Uber, pořád ve ztrátě, ale rostli. Usoudili jsme, že to není udržitelné v bear marketu. Navíc se o stakingu UST mluvilo jako o bezrizikové investici s 20 % APY, to je red flag. Trojnásobné zhodnocení oproti dluhopisům nemůže být bezrizikové. Pak si DAO Luna odhlasovalo snížení odměn za staking na 18,5 % a začali nakupovat do rezerv jiné krypto (které ale od prosince celé padalo). To si koledovalo o short. Shortovali jsme ale jen Anchor, protože timing je těžký, když manipulují s cenou agresivními nákupy a marketingem. Vydělali jsme a když si tu příležitost k shortu uvědomil retail, tak jsme z pozice vystoupili přes trailling stop loss, abychom neriskovali short squeeze. Tam už bylo moc velké riziko, v jednu chvíli cena ANC během pár minut vystřelila na cca 6násobek.
Shortovali jsme MANA, LTC, KNC a znovu UNI a CRO. Podle technické analýzy jsme u většiny altcoinů viděli konsolidaci. Těžko pak říct kam půjde breakout, většinou je to ve směru předcházejícího trendu, ale není to pravidlem. KNC se nám zavřelo na take profit. Podle 4hodinového grafu na GALA se rýsovala příležitost, a tak jsme otevřeli nadějnou pozici. Short CRO nám stopnul na take profit. Protože jsme ale chtěli pozici na delší dobu s domněnkou, že to půjde mnohem níže (možná na nulu), půlku jsme ještě otevřeli. Shorty na LTC a GMT stoply v zisku přes stoplossy.
U projektu Stepn jsme začali být celkem skeptičtí. Vypracovali jsme fundamentální analýzu, ze které vyplývá, že se používá jen sekundární token GST, zatímco hlavní coin GMT nikdo nepoužívá a pravděpodobně ani nebude. Aby se dal token použít, tak musí být uživatel na hráčském levelu 30, ale všichni viditelně končí na lvl 19, protože je to výhodnější. Jinak jde jen o nesmyslný governance token a vlastně ten projekt ani dva tokeny nepotřebuje. Čili jsme rozhodnuti GMT shortovat i nadále, bez ohledu na to, jestli se projekt vyrovná s problémy, které nyní zažívá v Číně a zda přežije. GST naopak může mít význam, ale při porovnání s AXS a SLP to raději necháváme ladem.
Shrnutí: Po velmi úspěšné první třetině května, kdy se nám vyplatily shorty a zejména ten na ANC, jsme otevírali další shorty jenom opatrně, protože trh konsolidoval a longovat v bear marketu příliš nechceme. Drželi jsme risk management, a proto hodnota portfolia proti koruně vyklesávala relativně pomalu. Čekáme na příležitosti pro zaručenější shorty s lepší vyhlídkou většího zisku. Na přelomu měsíce jsme s většinou portfolia byli mimo pozice. Náš odhad na projekty, které můžou jít na nulu a které zvažujeme shortovat strategicky: Celsius, Klaytn, CRO, GMT, Filecoin.
Procentuálně nejlepší zhodnocení jsme získali na shortu ETH, shortu ANC, shortu Stepn, Shortu Monera a momentum tradingu. Procentuálně nejhorší ztrátu jsme vytvořili (z relevantně velkých pozic) na hře DarleyGo (v polovině června začne obchodování koní, takže jde spíše o dočasnou ztrátu) Gala Games, Cosmos a neúspěšném shortu Chilliz. Objemově největší pokles zapříčinilo Ethereum, které však bylo vyrovnané shortem), FTT a právě short Chilliz.
Jarní konference a herní DAO
S některými z Vás jsme měli možnost se během května potkat na liberecké konferenci CryptoByte, která měla být volným navázáním na ostravský Chaincamp a přinesla celou řadu zajímavých vystoupení a diskuzí. V době vydání tohoto reportu máme už za sebou také konferenci UTXO, na které jste mohli vidět Altlift na osmi různých místech – od přednášek přes panelové diskuze až po lighting talk Martina Boka, který představil nově vzniklý projekt z altliftí dílny – herní Altlift DAO.
Cílem tohoto projektu je koncentrovat hráče her založených na blockchainu, kteří dokáží svou činností generovat zisky a využívat tak mechanismu play-to-earn. Věříme, že právě herní oblast je jednou z těch, u kterých dává využití technologie NFT veliký smysl. Neznamená to nutně, že by blockchainové hry měly „vytlačit“ ty standardní, nicméně jsme přesvědčeni, že spolu tyto dvě platformy mohou existovat v určité symbióze a vzájemně se doplňovat a uspokojovat tak potřeby o to většího množství hráčů. Pro účely tohoto DAO sháníme šikovné profesionály, kteří se hraním play-to-earn her zabývají – pokud takové znáte, budeme velmi rádi za jejich doporučení.
V následujících týdnech nás čeká několik dalších mediálních vystoupení a účastí na konferencích, o kterých Vás budeme průběžně informovat. Usilovně také pracujeme na zdokonalování nových i stávajících služeb, které pro Vás nabízíme – od zefektivnění tvorby tokenomik (v současné době probíhá velmi živý dialog se Stevenem Keenem, autorem softwaru Minsky, a jeho partnery) a růstu týmu přes čím dál lepší fungování procesů ve fondu digitálních aktiv ADAF až po zmíněné herní DAO. Letní měsíce s sebou pravděpodobně nepřinesou žádné významné šoky, které by měly s kryptoměnovým trhem drasticky zahýbat jedním nebo druhým směrem. Očekávejme tedy proto spíše dvouměsíční pohyb do strany, hledejme příležitosti a připravujme se na nadcházející podzim.
Klidné prožití května přeje Altlift.