Máme za sebou duben, který byl definován nejprve strmým pádem ceny bitcoinu, od druhé třetiny měsíce pak pohybem ceny do strany až dolů. Nejistota a absence událostí vedly k tomu, že už nedošlo k výraznějším cenovým pohybům. Šok z probíhající války na Ukrajině už trhy zjevně vstřebaly a zdá se, že krypto tuto první vlnu geopolitické krize ustálo bez větších výkyvů. Zároveň to posledních několik měsíců vypadá, že bitcoin si vybudoval určitou imunitu vůči fundamentům, což činí kryptoměnový trh značně nečitelným. To se ostatně odrazilo i na velmi negativních výsledcích světových kryptofondů, pro většinu z nichž se duben nesl ve znamení červených čísel. Sentiment se naklonil výrazně do strachu. Překvapivě krvavý byl duben i pro akcie. Americké akcie zažily nejhorší čtyři měsíce od roku 1939. Zároveň se v dubnu poplatky za užívání bitcoinu díky vyšší míře adopce SegWitu a rozšíření Lighting Network dostaly na desetileté minimum a setrvale dochází k odlivu bitcoinů z burz (což indikuje dlouhodobou důvěru v kryptoměnu). Co tedy čekat od nadcházejícího léta?

Jednání v EU a Panama coby nový kryptostát

Krásnou ukázkou netečnosti bitcoinu vůči globálnímu dění je vývoj situace na Ukrajině. Zatímco velké kryptoměnové společnosti pokračují ve zpřísňování sankcí proti uživatelům z Ruska, Rusko samotné míchá kartami globální ekonomiky prostřednictvím rušení dodávek plynu do vybraných členských států EU. Z chování trhu lze ale usuzovat, že tyto turbulence jsou již nyní takzvaně „priced in“, tedy že s nimi trh při určení ceny bitcoinu „počítá“. Počáteční obavy z využití kryptoměn pro obcházení sankcí a vyvážení kapitálu za hranice Ruska se zatím – jak ostatně tvrdíme od začátku konfliktu – ukazují jako liché, což nově potvrzuje i MMF.

Co se Spojených států týče, šanci zahýbat trhem a cenou kryptoměn by mohlo mít potenciální rýsující se spuštění prvního bitcoinového ETF fondu. O možnost tak učinit požádaly americkou SEC burzy Tercrium a NYSE Arca a přes počáteční skepsi se zdá, že by jejich žádosti mohlo být vyhověno. ETF fondy obecně zažívají v posledních letech boom a institucionalizace takového subjektu založeného na kryptu by mohlo značně přiblížit blockchainové technologie retailovým investorům-spořitelům. O stále lepšícím se vztahu úřadů Spojených států ke kryptoměnám svědčí mimochodem i nedávné vyjádření americké ministryně financí, která v bitcoinu vidí budoucnost finančního systému.

Naopak s obavami sleduje kryptoměnová komunita dění na půdě Evropského parlamentu, který se v průběhu dubna zabýval regulacemi MiCA a AML. První zmíněná se týká institucionalizace a uzákonění některých pojmů z každodenního krypto-života, druhá zpřísnění direktiv ohledně praní špinavých peněz (a v nejhorším možném konečném důsledku také eliminace server-less peněženek typu MetaMask). Více toto téma rozvádí v podcastu Krypto Insider Petr Lukáč s europoslancem Ondřejem Kovaříkem. Otázkou legalizace stablecoinů a kryptoměn obecně se pak zabývá Velká Británie, z níž chce její ministr financí podle svých slov udělat „globální centrum pro technologii kryptoaktiv“. Poslední významnější dobrou zprávou pro krypto z prostředí Evropy je pak výsledek francouzských voleb.

Cestou vyšlapanou El Salvadorem se s různými alternacemi vydávají některé další chudší státy střední a jižní Ameriky a Afriky. Bitcoin jako legální platidlo byl v dubnu zaveden ve Středoafrické republice. Zda je to pro kryptoměny dobrá zpráva, je ovšem otázkou. Kromě toho, že tento stát má HDP asi jako Bratislava, je také znám vysokou mírou korupce a poutem tamní vlády k Rusku (asi jako Bratislava). O něco slibněji se situace vyvíjí v Panamě, která svým občanům od dubna umožňuje legálně využívat bitcoin jako platební prostředek. Model je o to přitažlivější, že z příjmů v kryptoměně neplatíte daně. To je pochopitelně bohužel hlavní překážkou pro implementaci podobného vzorce v některém z evropských států. Největším krokem mimo Evropu a Spojené státy by mohlo být finální schválení nové kryptoměnové regulace v Brazílii, která podle některých výzkumů vede co do procentuálního zastoupení lidí, kteří mají zkušenosti s kryptem, v populaci.

Čerstvý vítr do českého kryptoprostředí přináší nová vláda, z jejíž strany prosakují spekulace o 0% dani pro kryptoHODLery. Myslíme si sice, že taková změna je v dohledné době nereálná, nicméně debaty samotné naznačují, že vládě nejsou kryptoměny ukradené. Což je oproti vládě minulé příjemná změna. To je dobře, neboť kryptoměny v České republice stále silněji prostupují do „běžné populace“ – ostatně, naše země kraluje v žebříčku výnosů z kryptoměn na hlavu. Je velmi potěšující vidět, že Česko zase jednou technologicky udává směr – teď už jen zbavit se projektů, které nám pověst ve světě podkopávají.

Výnosy z krypta podle země

Přehled zemí podle podílu kryptoinvestorů. Zdroj: Seznam Zprávy

Konference v Miami a Elon si kupuje sociální síť

Překvapení pro většinu soukromých investorů představovalo dubnové jednání Elona Muska. To je sice ve světě kryptoměn již poměrně zvykem, tentokrát se ale nejednalo o psí tweety, i když na této platformě svým způsobem zůstaneme. Musk totiž v průběhu dubna koupil nejprve významnou část této sociální sítě (což mělo za následek prudký růst nejen ceny akcií společnosti, ale také kryptoměny Doge), později pak celý Twitter. Zvrátit tento prodej a přeplatit Elona se pokoušel otec projektu TRON Justin Sun, na v současné době nejbohatšího člověka na světě byl ale jeho rozpočet krátký. Co bude tato akvizice znamenat pro fungování oblíbené sociální sítě je otázkou, vzhledem k Muskově maximalismu v oblasti svobody slova se ale diskutuje například o návratu amerického ex-prezidenta Donalda Trumpa na platformu. V souvislosti s Twitterem ještě jedna zajímavost – jako extrémně špatná investice se ukazuje NFT vůbec prvního tweetu na světě, který zveřejnil jeho zakladatel Jack Dorsey v roce 2006. Ten jeho majitel vydražil minulý rok za téměř 3 miliony dolarů, při pokusu o jeho prodej letos mu ale bylo v přepočtu nabídnuto jen něco málo přes 7 tisíc korun. Další z mnoha příběhu, které potvrzují důležitost fundamentu nejen kryptoměn, ale i v případě NFTs.

Kroky směřující k „zmainstreamovatění“ kryptoměn činí Binance, která z tohoto důvodu najala nového CTO. Ten má za sebou kromě jiného úspěšnou historii v Microsoftu a je jedním z představitelů sílícího trendu, který lze u kryptoměnových společností v posledních měsících pozorovat. Najímání matadorů s historií ve velkých FinTech a IT korporátech na výkonné pozice by mělo sloužit k přiblížení blockchainových a Web3 služeb standardu, na který jsou uživatelé zvyklí z prostředí Web 2.0. Představitel největší takové služby, CEO Amazonu Andy Jassy, mimochodem v dubnu naznačil ambice tohoto retailového hegemona do budoucna sloužit jako NFT tržiště – další z případů prolínání non-krypto a krypto světa.

Velké mediální pozornosti se v dubnu dostalo konferenci Bitcoin 2022 v Miami. Na té byla minulý rok oznámena adopce bitcoinu prezidentem El Salvadoru Nayibem Bukelem, který navzdory původním příslibům svou účast na letošním ročníku nakonec odvolal. Kryptoměnová komunita tak s napětím čekala, který z možných adeptů bude kroky tohoto středoamerického státu následovat. Slibné se na první poslech zdály zprávy ohledně možné legalizace Bitcoinu coby zákonného platidla na Madeiře, tamní vláda ale podobné zvěsti poměrně rychle dementovala. V rámci miamské konference byl tak bitcoinu nejnakloněnější pravděpodobně starosta tohoto města Francis Suarez, který je dlouhodobým zastáncem kryptoměn a klade si za cíl protlačení kryptoměn do „každodenního fungování společnosti“.

Vzrůstající popularitě se těší námi velmi oblíbené odvětví NFT gamingu, jehož valuace v prvním kvartálu letošního roku vzrostla o 2,5 miliard dolarů. Rostoucí oblíbenosti blockchainových her, kterým je na konec roku 2022 predikována valuace 10 miliard dolarů, napomáhá především stále se zlepšující UX a silná jména z prostředí „tradičního“ gamingu, která za některými konkrétními projekty stojí. NFT hry už se ze zábavy pro kryptonadšence postupně stávají masovější záležitostí, velký potenciál v tomto smyslu vidíme například v první NFT závodní hře postavené na Solaně RaceFi. Svou počáteční nabídku již ukončila také jedna z námi testovaných her postavených na principu koňských závodů, na Solaně postavené DarleyGo. A radost nám dělá také projekt NFT tenisek STEPN, představitel trendu move-to-earn (uživatelé vydělávají výměnou za vlastní pohyb v reálném světě), který v průběhu dubna zažil růst v řádu stovek procent. Právě sneakers, tedy sběratelské tenisky, představují pro svou sběratelskou povahu zajímavý prostor pro vstup technologie NFT. To ostatně potvrzuje i Nike, který v dubnu představil svůj první oficiální pár NFT bot. Postupně zkoumáme také další odvětví, které mohou ze implementace technologie NFT dlouhodobě benefitovat. Pokusy jako digitální forma marihuany představená umělcem Snoop Doggem sice zatím bůhvíjakou utilitu nepředstavují, podstatné ale je, že se technologií jako takovou zabývají podobní vlivní lidé napříč nejen uměleckými obory.

Nová tradingová strategie a výsledky jednotlivých pozic

Březen jsme uzavírali s úlevnou myšlenkou, že graf na týdenních svíčkách ukazuje návrat do bullrunu. Ve skutečnosti jsme zažili jeden z nejhorších měsíců v historii akciových trhů a poměrně drastický byl i pro krypto. Bitcoin spadl ze 46 tisíc dolarů na 38 tisíc, tedy o více než 17 %. Altcoiny dopadly v průměru ještě o něco hůře. Vykázali jsme ztrátu proti české koruně, proti bitcoinu jsme skončili v plusu. Pomohly nám k tomu shorty a oproti předchozímu měsíci také oslabení české koruny.

Řešili jsme jeden zásadní problém. Naší dlouhodobou bezpečnostní strategií je držet podstatnou část portfolia mimo burzy. Část všech peněz držíme na hardwarových peněženkách v bitcoinu, další část v Ethereu. Proti Ethereu jsme byli navíc dočasně exponovaní více, k čemuž se ještě vyjádříme později. Otázka zní: Jak můžeme držet tuto strategii a zároveň netrpět poklesem trhu? Několik měsíců jsme se bránili shortům bitcoinu a etherea a nahrazovali ji pákovými shorty vybraných altcoinů. Nevýhoda tohoto postupu je, že musíme v bear marketu vždy dohánět masivní ztrátu způsobenou poklesem hlavních kryptoměn, přitom relevantně silný short altcoinů je rizikový. Když z libovolného důvodu (typicky fundamentálního) vybraný altcoin posílí, tak proděláváme hned dvakrát. Opatrné stoplossy pak snadno způsobí uzavření pozice a tím jsme zase exponovaní vůči poklesu bitcoinu.

Rozhodli jsme se tedy neutralizovat tyto long pozice otevřením shortů stejných coinů. Což by nicméně bez dalšího znamenalo, že podstatná část portfolia nedělá zhola nic. Lze to obejít pákou na shorty, což ovšem není tak banální, jak to zní. Aby šlo takové obchodování řídit, potřebovali jsme doprogramovat rozsáhlý nový účetní aparát a významně rozšířit napojení API na burzy. Začali jsme s tím v únoru, dokončili jsme to ke konci dubna. Nyní konečně můžeme říct, že stále nejsme nadměrně exponovaní vůči burzám a přitom jsme odstínily hodl na hardwarových peněženkách. Správné řešení jsme hledali dlouhou dobu, teď ho máme a můžeme se soustředit na vyhledávání ziskových příležitostí při zachování risk managementu. Budeme schopni obchodovat pouze pozice s vyšší pravděpodobností zisku místo toho, abychom se vystavovali ztrátě, když je na trhu zvýšená nejistota.

První týden byl ještě s cenami jako na houpačce a výkyvy jsme připisovali aprílovému efektu. Jelikož dvě týdenní svíčky uzavřely nad předešlou rezistencí 46 000 USD/BTC, tak jsme potřebovali vyčkat do nedělní noci, než bude teze o opuštění medvědího trhu vyvrácena. Když k tomu došlo, byl to silný signál pro přechod do shortů. Ještě předtím jsme snížili expozici vůči Ethereu. Expozici jsme předtím dočasně zvýšili v očekávání sloučení Etherea, které se mělo uskutečnit do června 2022. Chtěli jsme se svést na vlně očekávání a prodat několik dní před sloučením (buy the rumours, sell the news). Podíl jsme snížili, protože bylo sloučení odloženo. To se u Etherea i jiných kryptoměnových projektů stává vcelku pravidelně.

Ethereum bylo objemově druhou nejhorší pozicí hned za bitcoinem, ačkoli oba coiny padaly pomaleji než altcoiny. Významně ztrátová byla také naše pozice ve fantasy fotbalu Sorare, v němž nadále kvůli přechodu na novou sezónu klesaly hodnoty NFT hráčů a na výsledku se podepsal rovněž pád hodnoty etheru. Vyšší ztráty způsobil také staking FTT coinu, který držíme kvůli levnějším poplatkům na naší nejpoužívanější burze FTX.

Čtvrtá nejhorší pozice byla hra DeFi Kingdoms. Zde jsme kvůli značné komplikovanosti nedokázali prodat token JEWEL včas na vrcholu. Jedná se o promarněnou příležitost. Právě kvůli vysoké náročnosti správy herních projektů zakládáme herní DAO a tyto jinak vysoce perspektivní záležitosti postupně převádíme na specialisty v našem týmu, kteří jim mohou věnovat plnou pozornost. Pro kontrast uvádíme, že naopak nejziskovější pozice v dubnu byl fantasy basketbal VBA na Solaně. Vydělali jsme na ní navzdory tomu, že token Solany padal zhruba ze 135 USD za minci na 80. Jiný herní token STEPN jsme longovali a vyhodnotili jej z počátku měsíce jako top pozici excelující navzdory propadu ostatních coinů. Když se trh obrátil a všechno šlo nahoru, padal naopak STEPN. Jde o coin, u kterého jsme postupně přepínali mezi longem a shortem. Na konci dubna byl ve ztrátě, nyní ho shortujeme. Opět se jedná o projekt silně ovlivňovaný fundamenty, proto mu konkrétní člen týmu věnuje zvýšenou pozornost. Sledujeme ho rovněž proto, že se momentálně podílíme na designu tokenomiky jiné tzv. move2earn hry, projektu Altaria, který Vám brzy představíme.

Ziskové pozice byly kromě VBA naše shorty na Uni, Enjin a Doge. Z longů se dařilo fundamentem hnanému Moneru a FXS. FXS je produkt sledující zisky ze stakingu čtyř stable coinů. Podařilo se nám dobře načasovat otevření i uzavření obchodu. Příležitost pro velmi pěkné výsledky tedy na trhu je, jenom je potřeba pojmout medvědí trh chytřeji, k čemuž máme nyní dokonalejší nástroje.

Konference v Brně, data od Baserank a gaming v přímém přenosu

Největší zprávou pro Altlift v průběhu dubna bylo oficiální spuštění regulovaného kryptofondu Altlift Digital Asset Fund registrovaného v Nizozemsku. Úpisy do něj byly umožněny již od prosince minulého roku, až letošní duben byl ale prvním aktivně obchodovaným obdobím. To, že hned první měsíc skončil v zelených číslech (tím, že byl spuštěný až 8. dubna, se vyhnul propadu z prvního týdne, který jsme na Portfoliu doháněli), nám dělá radost a potvrzuje správnost rozhodnutí pustit se do tohoto unikátního projektu, o kterém Vám v případě zájmu rádi sdělíme více.

Jarní a letní měsíce jsou typicky nejen ve světě kryptoměn obdobím konferencí a summitů, a i my jsme na několik takových zavítali. Na brněnské konferenci Fitntech Roadmap 2022 se Jakub Jedlinský účastnil coby zastánce altcoinů mezi maximalisty panelové diskuze na téma budoucnost kryptoměn, která uzavírala celkově velmi povedenou akci. Nový pohled na kryptoměny coby disrupci stávajících pořádků ve světě gamingu získali někteří z členů týmu Altlift návštěvou konference Esport summit 2022 v Praze. Ta byla, jak již název napovídá, primárně věnována počítačovým hrám, jejichž zastánci se na krypto dívají často s obavami a pochybami. Tento vhled tak bude velmi užitečný pro budoucí fungování Altliftu na poli blockchainových her. Na téma budoucnosti blockchain gamingu hovořil v dubnu také Jakub Jedlinský při hraní Gods Unchained v rámci rozhovoru pro kanál Kryptoherna Tomáše Kalabise. A pokud Vám nevyšlo Brno, ale rádi byste nás potkali na některé z konferencí osobně, v následujících dnech se chystáme také na Cryptobyte v Liberci (jehož jsme hrdým sponzorem), nebo na začátku června na UTXO v Praze.

Nově jsme navázali spolupráci s firmou Baserank Ondřeje Pilného, kterého dlouhodobě považujeme za jednoho z předních odborníků české kryptoscény. Data této společnosti budeme využívat jako jeden ze zdrojů při naší analytické činnosti. Zatím využití testujeme, vybrané tokeny patřily v dubnu k těm lepším, přesto skončily v mírné ztrátě v nižších jednotkách procent. Plný potenciál této metody by se měl projevit v bullrunu. Další z našich partnerů, vývojářská společnost Blockczech, pořádá v online prostoru 12.5. konferenci Blocktalk, na níž promluví kromě jiného zakladatel Somnium Space Artur Sychov. A prohlubujeme též další partnerství na akademické půdě – v květnu se odehraje Altliftem organizovaná panelová diskuze na půdě Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Poslední měsíce ukazují, že krypto už dávno není (navzdory některým výzkumům) pouze zábavou pro IT specialisty, digitální nadšence a psychopaty. Jeho prostupování do každodenního fungování společnosti je pozorovatelné v nespočtu různých oborů a způsobů využití. Pokud nás tedy čekají měsíce stagnace ceny a zdánlivého „ticha po pěšině“, neznamená to kapitulaci kryptoměn. Pouze jejich nádech. Stále platí teze, že Bitcoin má solidní šanci stát se po válce alternativním rezervním aktivem centrálních bank. Ti tuto možnost již opatrně diskutují.