Skončil kryptoměnový červen, který uzavřel druhý nejhorší kvartál od zrodu tohoto odvětví. V průběhu měsíce zaznamenal jen samotný bitcoin vůbec nejhlubší propad ve své relevantní historii (od roku 2011). Červená čísla a nepřestávající krvácení se ale netýkají pouze kryptoměnových trhů. Akciový index S&P500, který se v České republice těší v posledních měsících vzrůstající popularitě, se podle analytiků řítí k nejhoršímu pololetí za posledních 70 let a v současné době se pohybuje zhruba 30 % pod svým dosavadním maximem. Navzdory těmto zprávám zůstávají velké společnosti optimistické, což je pozorovatelné zejména na investicích a zájmu o nabírání nových talentů. Spíše než o kapitulaci trhu se proto mluví o jeho poměrně razantním pročištění, které by z něj mělo odstranit projekty založené pouze pro období bull marketů, Ponziho schémata a další společnosti bez fundamentu a smyslu.

Bitcoin byl navržený jako uchovatel hodnoty a čekalo se, že poslouží jako bezpečný přístav proti inflaci. Nyní je vidět, že tomu tak, alespoň zatím, není. V kontextu posledních let je ale potřeba si položit otázku, zda lze uchovávat hodnotu, která nikdy nevznikla. Monetární expanze, extrémně levné peníze, během covidu nafukovaly ceny aktiv, zatímco zavřená ekonomika produkovala výrazně méně. A produkuje méně dosud, to je příčina inflace. Na světě je moc peněz a moc málo věcí, které si za ně lze koupit. Hezky je to vidět na čekacích lhůtách pro dodání aut. Tyto levné peníze nyní z ekonomiky mizí. Kdo si chce něco koupit, musí si připlatit. To je zase pěkně vidět u benzínové pumpy. Přesně v těchto chvílích lidé sahají do svých úspor. To znamená, že prodávají kryptoměny, akcie a podobně. Jejich ceny jdou proto dolů. Brzy budou padat také ceny nemovitostí, kam si lidé (zejména Češi) ukládají úspory. Nezapomínejme ale na fakt, že na kryptoměnových burzách je extrémně malý objem peněz. Čili velká většina bitcoinů je pořád na trezorech a nehýbe se. Pouze část lidí je prodává, větší část hodluje. Jenomže cena se určuje na burzách, ne v trezorech. Až se změní nálada, tak možná budeme překvapeni, jak rychle cena bitcoinu vyskočí, protože na burzách bude pořád nízká likvidita. Hodleři, kteří drží dosud, rozhodně nebudou prodávat, až bude bitcoin za 30 nebo 40 tisíc. Myslíme na to a přizpůsobujeme tomu naši strategii.

Schválení MiCA a zátah na Platoncoin

Do cílové rovinky se dostává hon Evropské unie za schválením regulace MiCA, o jejíž obsahu jsme Vás informovali v předchozím reportu. Dosažení finální podoby, které tak o měsíc předběhlo dlouho avizovaný srpnový deadline, avizovali na sociálních sítích někteří členové Evropského parlamentu. Evropa se tím stává první kontinentem s komplexní zákonnou úpravou krypto aktiv. Jaké budou reálné dopady – zejména v kontextu stablecoinů a regulace obchodních platforem a peněženek – ukážou následující měsíce. Faktem každopádně je, že kromě těch kryptoměnových čelí Evropská unie v současné době i jiným makroekonomickým výzvám, které budou udávat tempo nadcházejících týdnů. Kromě otázky přijetí Ukrajiny do EU, v důsledku inflace rostoucích úrokových měr jednotlivých členských států a zhoršujícího se celkového výhledu ekonomiky je to zejména otázka Ruska. To se podle ratingové agentury Moody’s ocitlo na konci června v platební neschopnosti (což bez ohledu na náš názor na zahraniční politiku této země pokládáme za frašku) a čím dál drastičtěji odpovídá na celosvětové sankce utlumováním dodávek plynu do evropských zemí. S ohledem na dodávky plynu Česká republika s nervozitou očekává datum 11.7., kdy by mělo dojít k technické odstávce Nord Stream 1, který slouží jako páteřní kanál kromě jiného právě pro dopravení plynu na území České republiky. Podle některých nepotvrzených zpráv totiž není vyloučené, že plynovod nebude po technickém výpadku znovu uveden do provozu.

Zatímco Evropská unie dle svých slov „upevňuje pozici leadera ve světě kryptoměn“, vývoj legislativy na půdě Spojených států je stále ve fázi „rozbouřené moře“. Předseda SEC Gary Gensler v průběhu června varoval veřejnost před investicemi do segmentu decentralizovaných financí, které podle jeho slov generují „moc dobré výsledky na to, aby to byla pravda“. Reagoval tak zejména na dění kolem projektů Luna a Celsius – druhému jmenovanému se budeme věnovat v pozdější části tohoto reportu. V rámci SEC pak pokračuje diskuze o tom, jak na kryptoměny z právního pohledu nahlížet. V současné době panuje relativně křehká shoda nad tím, že k bitcoinu a ethereu lze přistupovat jako ke komoditám, na ostatní kryptoměny je ale třeba nahlížet jako na cenné papíry. S tímto postojem souhlasí právě i Gensler. Skeptické a ne zrovna pozitivní zprávy proudí i ze soukromého sektoru – „král dluhopisů“ Jeffrey Gundlach očekává pád bitcoinu až k hranici deseti tisíc dolarů za minci, CEO Galary Investment Partners Mike Novogratz pak očekává krach ⅔ kryptoměnových hedge fondů. V Altlift se připravujeme i na ceny bitcoinu kolem třech tisíc dolarů. Je lepší být připravený než překvapený.

Že zprávy z Číny nelze považovat za bernou minci a že se komunistická země – do značné míry vlastní vinou – řítí do ekonomické katastrofy jsme psali už v předchozích reportech. Nově prosakující zprávy o tom, že Čína pravděpodobně zkreslovala informace o svém HDP, toto tvrzení dokládají. Čína se zkrátka rozhodla „jet si to své“, což se projevuje kromě jiného masivními investicemi do sektoru výroby mikročipů v reakci na sankce uvalené ze strany USA. Pro to, aby byl plně využit jejich potenciál, Číně chybí asi půl milionu kvalifikovaných pracovníků, monopolní postavení asijského giganta na poli těžby téměř všech strategických surovin potřebných pro sektor polovodičů ale nelze podceňovat. Náš kolega Martin Bok čerstvě na toto vysoce aktuální téma obhájil diplomovou práci na VŠE v Praze. Co se krypta týče, Čína pokračuje v informačním i faktickém embargu a nově cenzuruje veškerý s kryptem související obsah na místní sociální síti WeChat.

Postupující celosvětová krize dopadá čím dál pozorovatelněji také na Českou republiku. Zatímco ČNB zvyšuje úrokové sazby v podstatě při každé příležitosti (v současné době jsme již na nejvyšší úrovni od devadesátých let), místní průmysl zpomaluje v důsledku růstu cen energií a na realitním trhu, který patří k těm vůbec nejrizikovějším na světě, dochází k postupnému ochlazení a drasticky klesá poptávka. Ekonomy překvapuje i čím dál rychleji rostoucí inflace – a pouze někteří mají dostatek sebereflexe na to přiznat, že se v jejích očekáváních „extrémně mýlili“ a situace je vážnější, než mnozí půl roku nazpět tvrdili. Pozitivní zprávy s sebou nicméně přináší vhled do dění v českém kryptorybníčku. Vzhledem k našemu dlouhodobému boji proti kryptošmejdům nás velmi potěšil červnový zátah na společnost Platoncoin a několik dalších podvodných firem. Dobrou zprávou značící zvyšující se zájem retailu je zařazení možnosti investice do kryptoměn v rámci platformy Portu, za české instituce pak udělalo radost vyjádření šéfa České spořitelny Tomáše Salomona, který přiznal vlastní investice do kryptoměn. Světlé zítřky predikuje také příslib vyšších investic na uzemí České republiky ze strany společnosti Binance.

Celsius následuje Lunu a CR7 vstupuje do krypta

To, že se kryptoměnový trh v současné době nachází v medvědí fázi, je kromě tržního sentimentu pozorovatelné na několika různých konkrétních ukazatelích. Pozvolna, ale konstantně klesající cena bitcoinu způsobuje, že dochází k čím dál aktivnějšímu prodeji této kryptoměny ze strany jejích těžařů, kteří tak činí, aby byli schopni svou – pro chod systému nezbytnou – činnost ufinancovat. Zvyšující se dominance stablecoinů, která navzdory krachu projektu LUNA překročila své ATH, naznačuje značnou nervozitu na straně investorů. Ono vzrůstající zastoupení stablecoinů by v blízké budoucnosti mohl ještě podpořit vznikající projekt stablecoinu vázaného k Britské libře, který připravuje společnost stojící za největším doposud fungujícím stablecoinem Tetherem. Circle Internet Financial, globální internetová finanční společnost a emitent USD Coin (USDC), 16. června oznámila, že se připravuje vydat plně rezervovaný stabilní coin vázaný na euro. V Česku rovněž vzniká projekt korunového stable coinu, který konzultujeme. Alarmující je také snižující se množství kryptoměn držených na účtech směnáren, které v průběhu června v případě bitcoinu dosáhlo svého tříletého minima a které je jednou z hlavních příčin potenciální zvyšující se volatility na trzích.

Pokud bylo hlavním překvapením května zhroucení systému LUNA (před kterým jsme naše čtenáře a posluchače varovali dlouho před tím, než k němu skutečně došlo), v červnu se se stejným zájmem a obavami upíraly oči investorů k dění kolem projektu Celsius. Jedná se o platformu, prostřednictvím které – zjednodušeně řešeno – bylo možné využívat krypto jako kolaterál pro potřeby finančních půjček. Jedna z vlajkových lodí sektoru krypto půjček, jejíhož CEO Alexe Mashinskyho dlouhodobě podezíráme z pumpování ceny Celsiu prostřednictvím vlastních nákupů a která je dlouhodobě pod drobnohledem amerických regulátorů, pozastavila v průběhu června možnost výběrů ze své platformy. Udělala tak s největší pravděpodobností v reakci na skepsi, která po krachu projektu LUNA ovládla myšlení investorů v segmentu DeFi, a ti se z něj začali hromadně stahovat. Celsius sice není DeFi, je to centralizovaný projekt, ale na to se sentiment neptá. V současné době kolují zprávy o propouštění ve firmě Celsius (mluví se o 150 zaměstnancích) a v případě opětovného spuštění možnosti výběrů také o riziku tzv. bank runu, tedy situaci, kdy je bankovní (v tomto případě ne tak docela) instituce zlikvidována prostřednictvím hromadného výběru aktiv věřitelů. Připomínáme, že token CEL jsme shortovali od ledna, dlouho předtím, než si o tom šeptali vrabci na střeše. Situaci budeme pochopitelně nadále sledovat, finanční expozici vůči tomuto projektu ale dlouhodobě nedoporučujeme – v situaci, kdy CEO firmy disponuje takovým kapitálem, že je schopen efektivně manipulovat s cenou aktiva, jde jakékoliv „racionální chování trhu“ stranou a je třeba mít se na pozoru. Svět kryptoměn je totiž ze své povahy nastaven tak, že k podobným excesům může docházet – dalším příkladem téhož je právě probíhající žaloba na Elona Muska kvůli manipulaci s cenou kryptoměny DOGE. Podobný osud jako Celsius mimochodem pravděpodobně čeká také investiční společnost Three Arrows Capital, jejíž odchod do insolvence byl oznámen na konci měsíce června.

Součástí „tržní čistky“ pravděpodobně budou také různé odměňovací programy jednotlivých společností – s vyfukující se likviditou lze logicky očekávat, že první „na řadě“ budou právě financializovaná schémata. Potvrzují to kroky směnárny Crypto.com, která ze svého earn programu v průběhu června odstranila kryptoměny DOGE, SHIB a další tokeny, které pro absenci lepšího výrazu nelze nazvat jinak než shitcoiny. Konkurenční Binance se zase v průběhu června – k úleku mnohých investorů – potýkala s krátkodobými výpadky výběrů, což zejména v kontextu problémů Celsiu není něco, čím by se jakékoliv společnost chtěla směrem k svým klientům prezentovat.

Pro svět kryptogamingu představovala zajímavou zprávu novinka ze strany společnosti Solana Labs, která představila koncept nově vyvíjeného vlastního Web3 mobilního telefonu. Otázku, zda se jedná pouze o marketingový výkřik nebo o reálný koncept s funkčním fundamentem, zodpoví až následující měsíce. Faktem nicméně je, že celková migrace sektoru gamingu směrem ke světu mobilních telefonů je nepopiratelná a právě pro Solanu, která představuje páteřní systém značného množství nejhranějších blockchain-based her, by takový krok mohl dávat veliký smysl. S problémy se na poli gamingu se potýká hegemon tohoto sektoru Animoca, která sice úspěšně akvírovala české vývojářské studio Notre Game, nedaří se jí ale najít způsob udržitelného a dlouhodobého provozu hry Axie Infinity.

Pokud je Vám blízké prostředí sportu, pravděpodobně Vám neunikl největší individuální úspěch českého sportu za poslední roky. Jiří Procházka, s nímž jsme jako Altlift nějakou dobu nazpět dojednali spolupráci, se po dramatickém zápase s Brazilcem Teixeirou stal šampionem UFC v polotěžké váze, což je historiky zdaleka nejlepší výkon jakéhokoliv českého zápasníka v této prestižní světové organizaci. Procházka je mimochodem ambasadorem platformy XTB, která kromě investic do akcií a dluhopisů otevírá svým klientům brány také do světa kryptoměn. Z obsazování pozic ambasadorů kryptoměnových firem slavnými sportovci se již stává nepopiratelný trend – a nejedná se přitom pouze o na první pohled naprosto logické spolupráce, jako je nově navázané partnerství námi velmi oblíbené platformy Sorare s fotbalovou superhvězdou Mbappém. Francouzský fotbalista se ale pravděpodobně stane až druhým nejznámějším fotbalistou podporujícím některou z kryptospolečností. Pomyslná první příčka v této disciplíně totiž bude alespoň nyní patřit nově oznámené tváři společnosti Binance – tou není nikdo jiný, než hvězdný CR7, tedy Cristiano Ronaldo.

CR7 ve spolupráci s BInance

CR7 ve spolupráci s BInance. Zdroj: Binance

Červnový trading

Index chamtivost a strachu se na začátku června lehce nadechnul, aby se opět připravil na svůj pád. Vůbec nejníž během pracovního týdne byl zhruba v půlce měsíce, kdy se dostal dva dny po sobě až na číslo 7 ze 100. Během třetího víkendu v měsíci se pak propadl ještě níže. Také akciové trhy započaly opatrně. Investoři doufali, že červen vlije do trhu více optimismu, ale data o inflaci v eurozóně a jen mírné oživení podle indexu PMI (indexu nákupních manažerů) nevěstili nic dobrého.

Po dvou dnech odlivů došlo k opětovnému přílivu BTC na burzy. Bitcoin ukončil svou nejdelší sekvenci devíti červených týdnů. Všechny short pozice se nám postupně vypnuly, zbyl pouze short na LTC a UNI. Moc jsme na grafu ale sílu, aby bitcoin vyšplhal na 35 000 USD, neviděli. V portfoliu jsme upravili strategické rozložení, uzavřeli shorty a vybrali a otevřeli nové. Dokončili jsme strategický hedge short BTC na 5x páku, totéž jsme udělali s ETH a FTT.

Přemýšleli jsme o shortu na Klaytn. Jde o korejskou korporátní kryptoměnu, kterou rozdává místní největší firma zaměstnancům. Údajně to nikdo nechce (konzultováno s krypto analytikem z Koreje), cena padá a blockchain Klaytn padá častěji než Solana. Short jsme otevřeli. Také jsme otevřeli short na FLM, BNB, CRO a UNI.

Jak jsme deklarovali v minulém reportu, očekávali jsme pád a taky se na něj připravovali. A dočkali jsme se. Bitcoin zažíval jeden z nejhorších měsíčních poklesů ceny ve své historii. Díky propadu se nám tak podařilo zhodnotit portfolio oproti BTC. Za druhý týden došlo k odlivu BTC z burz v hodnotě 1,3 miliard dolarů. Očekávali jsme větší volatilitu. Bitcoin konsolidoval nahoru v rozmezí 28-32k USD. A potom místo dosažení 35 tisíc USD za minci došlo k pádu.

Mrzí nás, že jsme podcenili prudkost tohoto pádu, k němuž navíc došlo během víkendu. Short pozice se nám uzavřely v zisku na take profity, což by za normálních okolností bylo z hlediska risk managementu rozumné, v tomto případě nás to však stálo část potenciálního zhodnocení. Během několika dní totiž došlo ke kaskádovému propadu bitcoinu z 32k na 27k, kde už jsme měli aktivované take profity, čili vypnuté pozice. V neděli velmi pravidelně dochází k obratu krátkodobého trendu a víkend obvykle zavírá zhruba tam, kde v pátek navečer otevřel. V tomto případě se tak nestalo a padali jsme na 22k. To už značně připomíná kapitulaci, takže jsme reagovali, otevřeli jsme shorty a svezli se nimi někam na 17 tisíc USD za Bitcoin. ETH spadl pod tisíc dolarů. Hodně likvidací bylo u Etherea bylo na 800 dolarech a u Bitcoinu na 18 tisících USD.

Během tohoto pádu jsme dvakrát bitcoin i ethereum dokupovali (na cenách cca 25k a 19k) a zároveň hedgovali shortem. Jak píšeme v úvodu, bitcoin může vzhledem k nízké likviditě na burzách kdykoli rychle vystřelit, takže je to v souladu s naší dlouhodobou strategií. Obchodovali jsme tedy především CRO a UNI. A právě token Uniswapu nás vypekl, protože bez zřejmého technického nebo fundamentálního důvodu vystřelil. Propadli jsme se tedy ze zisku do ztráty proti koruně, kterou jsme po zbytek měsíce snižovali, i za přispění oslabování české měny.

Abychom předešli dalším podobným ušlým ziskům, nastavujeme teď na strategické coiny limit shorty (short pozice, která se otevře, když cena spadne pod zvolenou úroveň). Příští prudký pokles by tedy měl hrát v náš prospěch.

Naše nejúspěšnější pozice v červnu, pokud nepočítáme hedge shorty na BTC, ETH a FTT) byl shortu na FLM a dále short na FIL. Největší ztráty jsme uržili na Moneru a Binance Coinu. Na herním DAO jsme odfiltrovaly vliv klesajících cen coinů otevřením shortů na coiny, v nichž jsou herní NFTs denominované. V druhé polovině měsíce pak konečně začaly ceny těchto NFTs reagovat na pokles cen coinů, tedy posilovat. Cena jednoho DAO tokenu vzrostla z 920 korun na 1047.

Z otevřených momentum shortů můžeme jmenovat AAVE, HNT, NEO, RUNE, BNB, GMT, FSX, 1INCH, SNX, AGLD, AVAX, MATIC a další. U coinů UNI a CRO si myslíme, že půjdou na nulu, proto jsme se rozhodli je shortovat dlouhodobě. Podobně i FIL a nově NEM. NEM býval v roce 2017 páteří našeho portfolia, během jednoho roku vyrostl na neuvěřitelný 350násobek. Jedná se o rozumně a funkčně nastavenou blockchainovou síť, trpí však nezájmem. NEMu se nepodařilo přilákat relevantní projekty, proto podle nás již nějakou dobu nemá fundament. Na výstřel v jeho ceně na přelomu června a července jsme tak zareagovali otevřením short pozice, která se spustí přes limitní příkaz.

Altlift na UTXO a první sezona VBA

S velmi pozitivními ohlasy jsme se setkali po konferenci UTXO, na které různí členové firmy Altlift hovořili hned při osmi různých příležitostech. Kromě tématu tokenomiky, které je v našem podání již evergreenem, se největší účasti těšila přednáška našeho finančního ředitele Františka Kudrny na téma „Nemovitosti a krypto“. Tato problematika narůstá na svém významu nejen u nás, ale i ve Spojených státech a lze očekávat, že realitní trh bude jedním z odvětví, které díky technologii blockchain projdou v následujících letech zásadními změnami. Přednášku přinášíme i Vám – a pokud by v ní František náhodou nezodpověděl dotaz, který Vás trápí, neváhejte se mu ozvat napřímo.

Kromě správy fondu a tvorby tokenomik jsme se v průběhu června věnovali zejména hernímu DAO, jehož prezentaci najdete již brzy na této adrese. Cílem tohoto DAO je investovat do smysluplných herních projektů a lidí, kteří vědí, jak tyto projekty využívat ke generování dlouhodobých výdělků. Kromě námi často zmiňovaného Sorare (mimochodem, i o tom jsme měli na UTXO přednášku) a závodů dostihových NFT koní je to v současné době například VBA, tedy virtuální basketbalová liga. V konkurenci několika stovek týmu se naši Pražští Tuleni stali jedním ze šesti mužstev, které v úvodní fázi sezony neprohrálo ze dvanácti zápasů ani jediný, očekávání tak máme veliká. Podobné projekty kromě hry jako takové nabízejí i další možnosti zhodnocení, které se snažíme hledat. V případě VBA je to například identifikace hráčů, kteří fyzickými i herními parametry odpovídají skutečným hvězdám NBA, a následné pojmenování po té či oné hvězdě za účelem zvýšení potenciální prodejní ceny. V průběhu června se nám nevyhnula ani mediální vystoupení – za poslech určitě stojí podcast Jiřího Fabiána aka Filemona z TopMonks, ve kterém s Jakubem Jedlinským probírali práci s dynamickými systémy.

Makroekonomický výhled může sice vypadat pochmurně, je ale jisté, že ať už budoucnost přinese cokoliv, kryptoměny budou její neoddělitelnou součástí. Bitcoin možná neslouží – navzdory očekáváním mnohých – jako hedge proti inflaci, je ale nezpochybnitelné, že v konkrétních odvětvích si již nyní kryptoměny budují stálou pozici a je třeba s nimi do budoucna počítat.