×

Internet a jeho historie

21. 01. 2020

Bitcoin, tzn. peníze internetu. Internet peněz. Tak jako byl v 90. letech pro lidi těžko vysvětlitelným konceptem internet, tak může být v dnešní době těžko pochopitelný princip fungování Bitcoinu, jiných kryptoměn a blockchainu. Elektronická pošta, bezhotovostní platební transakce, toto vše internet přinesl. Nyní umožňuje osamostatnit se od moci autorit. Historie internetu sahá až do 60. let 20. století. Během života sotva jedné generace považujeme internet za běžnou součást našeho života. Bitcoin a blockchainové technologie jsou na počátku svého vývoje.

Internet vznikl díky strachu a soutěživosti. Američané po vypuštění Sputnika začali mít strach, že jsou technologicky méně vyspělí než SSSR. Amerika z tohoto důvodu založila několik agentur jako NASA (National Aeronautics and Space Administration) a ARPA (Advanced Research Projects Agency), které měly SSSR předehnat. Cílem byla decentralizovaná síť, která nemá žádný centrální prvek (aby nebyl v případě útoku první na seznamu pro likvidaci) a síť, kde jsou výpadky a nespolehlivost každodenní součástí (vojenské prostředí). V roce 1962 přišel J.C.R. Licklider, vědec z MIT a ARPA, s nápadem „galaktické sítě“, která propojuje jednotlivé počítače bez přímého fyzického připojení. Posílání dat vyřešil v roce 1965 Paul Baran, který přišel s myšlenkou „packet-switching“ (přepojování paketů). To byly výhoda, kterou tehdejší telefony neměly. Pokud je jedna cesta mezi počítači přerušena, mohou být pakety posílány jinou cestou. Díky tomu v roce 1969 vznikl ARPANET – zárodečná síť, kterou vytvořila akademická sféra z peněz od vojenské grantové agentury ARPA. ARPANET se skládal pouze ze čtyř uzlů – 4 americké univerzity (UCLA, SCRI, UCST a University of Utah).

V roce 1969 byla poslána první zpráva. Tehdy mohly být připojeny 4 počítače. Při zapojování více počítačů se přepojování paketů ukázalo jako nedostačující. Na jejich místo nastoupil protokol TCP/IP.
V roce 1986 byla spuštěna páteřní síť NFSNET. Zprvu byl NFSNET striktně nekomerční. Ti, kteří se propojovali, museli podepsat smlouvu, která obchodování zakazovala. Do roku 1991 si počítače mohly vyměňovat soubory a data, potom přišel zlom – vznik World Wide Webu ve švýcarském CERNu. Kopii první www stránky naleznete zde. V tomtéž roce byl internet otevřen komerčním formám. Oficiální připojení na internet pevným datovým okruhem v Česku bylo provedeno v roce 1992 na ČVUT prostřednictvím uzlu v Linci.

Internet jako celek nemá vlastníka, pouze dílčí sítě mají své vlastníky – providery. Takže pokud se chceme připojit k internetu, musíme si vybrat providera, který nám přístup umožní. Otázky, které se musely s příchodem internetu řešit byly např. tyto: Kdo a jak bude platit odesílání emailu? Jak platí provozovatel za www a jak platí návštěvník za www? Za co je provozovateli www placeno? Kdo řeší technické a politické otázky internetu? Kdo vydává standardy internetu? Jak je řešena legislativa internetu (podle jakých zákonů postupovat v případě elektronického obchodu)?

Podobně se nyní staví jednotlivé státy ke kryptoměnám. Jedná se o něco nového, co je potřeba průběžně řešit, nastavovat a regulovat, tak jako to bylo potřeba s příchodem internetu. Internet se zatím nepodařilo „uregulovat k smrti“, zůstává relativně svobodným prostorem. Rovněž regulace kryptoměn zatím působí spíše racionálně.

Reklamy z počátku 90. let prezentovaly internet a počítače s možností připojit se na internet jako poradce s otázkami každodenního života (kde je do kolika otevřeno, kde je nejbližší obchod, restaurace apod.) a posílání emailu místo dopisu. Tim Berners-Lee nechtěl na internetu vydělat, chtěl ho jako platformu bez reklamy, jako službu světu, která ho učiní lepším. V 90. letech byl internet spíše bizarní, těžko uchopitelnou hračkou pro menšinu nadšenců. Vizionáři v něm viděli potenciál, ale masově užívaný nebyl. Na přelomu století praskla dotcom bublina. Až poté, s příchodem komerčně úspěšných aplikací jako je YouTube, Facebook, Amazon nebo Netflix, se stal internet masovou záležitostí, bez které si dnes drtivá většina světové populace neumí život představit. K internetu a mobilnímu telefonu má přístup víc lidí než ke splachovacímu záchodu nebo kartáčku na zuby. Stal se zkrátka prioritou.

Podobnou situaci zažívá internet peněz, Bitcoin. Také už si zažil své bubliny. Technologie funguje. Skeptici tvrdí, že nikdy nepůjde škálovat, že nemůže obsloužit větší počet transakcí. Stejně tak v 90. letech, kdy se fotografie nahé modelky stahovala několik minut, tvrdili, že posílat větší soubory nikdy nepůjde. Streamování videa v HD kvalitě si tehdy neuměli patrně představit ani ti největší optimisté. To, co kryptoměny pro masovou adopci skutečně potřebují, je dobrý podnikatelský nápad. Uživatelsky příjemná, užitečná a smysluplná aplikace. Anebo další měnová reforma jako ta v roce 1953. Příklady reklam na internet z 80. let, z 90 letjak poslat email.

Kontakt
Opište kód: captcha

Altlift s.r.o.

+420 725 241 781
info@altlift.cz

Korunní 2569/108
101 00 Praha 10 - Vinohrady

IČO: 28133544

Total market cap: $
Dominance: %
Copyright © 2020 Altlift.cz