Právě se nacházíme uprostřed probíhajících závodů o prvenství při vytvoření vlastní digitální měny spravované centrální bankou. Jsou státy, které mají startovní čáru daleko za sebou a jsou státy, které možná volí taktiku příprav a odstartování ve velkém stylu. Jaké přínosy a rizika může vlastní kryptoměna spravována centrální bankou jednotlivým státům přinést?

Je řada zemí, kde držení hotovosti a její používání s sebou nese vyšší náklady. Tyto transakční náklady by kryptoměny mohly snížit. Decentralizace, kterou kryptoměny přinesou, může snížit rizika spojená s příliš koncentrovaným platebním systémem soukromého sektoru. Kryptoměna by byla zároveň konkurencí, která je hnacím motorem pro zlepšování a snižování poplatků pro klasický bankovní systém.

Venezuela jako průkopník decentralizace

První sporné prvenství patří Venezuele. Ta zavedla vlastní kryptoměnu, Petro, jako řešení pro hospodářskou a politickou krizi. Jedná se o kryptoměnu krytou ropou. Vláda počítala se zájmem investorů z Turecka, Kataru, Evropy i Spojených států. Venezuelská opozice tvrdila, že zavedení Petra je nezákonná forma emise dluhopisů. Názory na měnu byly spíše skeptické a v posledních měsících vyšlo mnoho článků označující Petro za scam. Venezuelští obchodníci odmítají přijímat platby prostřednictvím Petra, protože hyperinflace způsobuje při likvidaci krypta v bankách masivní devalvaci. Zprávy uvádějí, že obchodníci, kteří se pokusili likvidovat své Petro podíly v Bank of Venezuela, dostali devalvované částky Bolivaru. Důvodem této devalvace je to, že centrální banka použila v okamžiku nákupu Petro sazbu. Jen s tím, že Bolivar ztratil téměř 99% své hodnoty pouze v roce 2019.

Kdy vlastně začal davový boom, který nyní zažíváme? Dne 18. 06. 2019 Mark Zuckerberg oficiálně oznámil plány Facebooku o vlastní kryptoměně Libra, tomuto oznámení předcházelo 08. 05. 2019 zrušení zákazu propagace kryptoměn na Facebooku. „I když nadále bude nutné, aby uživatelé zadávali požadavek na zobrazování reklam spojených s kryptoměnami, tak zredukujeme tento proces tak, aby již nebylo potřeba předběžného souhlasu.“ O Libře mluvil i Jakub Jedlinský z Altlift. Od této chvíle začíná mediální boj o prvenství ve vývoji vlastní kryptoměny. Dle médií to vypadá, že nejblíže dosažení cíle je Čína.

Kryptoměny v Číně

Čína zvažovala zákaz těžby BTC. Dne 06. 11. 2019 zveřejnila dokumenty, na kterých těžba kryptoměn již není uvedena jako nežádoucí průmyslové odvětví. Čínští těžaři ovládají více než 70 procent hashrate. Národní komise pro rozvoj a reformu zveřejnila návrh seznamu, který obsahoval 450 neuspokojivých a nebezpečných činností, které měly být v dubnu omezeny nebo úplně odstraněny. NDRC doporučilo místním vládám zakázat těžbu kryptoměny s odůvodněním, že plýtvá zdroji a poškozuje životní prostředí.

Po měsících hledání NDRC zveřejnila verzi návrhu a nyní je zřejmé, že země v blízké době neplánuje zákaz těžby kryptoměn. Naopak Čína oznámila přípravu vlastní kryptoměny kryté zlatem. Zdá se, že momentálně je Čína dosažení vlastní kryptoměny nejblíže. Podle posledních zpráv by čínská kryptoměna měla být uvedena na trh již v půlce listopadu. Chce tak nejspíše oslabit vliv Bitcoinu a dalších virtuálních měn, nad kterými nemá kontrolu, zároveň jde o reakci na Facebook Libru. Čínská digitální měna má být navržena tak, aby nahradila stávající mince a papírové peníze. Nadnárodní gigant telekomunikací a spotřební elektroniky Huawei podepsal dohodu o strategické spolupráci s čínskou centrální bankou a institutem pro výzkum digitální měny.

Eurocoin

O vlastní kryptoměně přemýšlí i Evropa. Christine Lagrade (nová šéfka ECB) již podnikla první kroky k vytvoření EuroCoinu, tedy jakéhosi stablecoinu, který by byl směnitelný za klasické euro, ale zároveň by měl všechny výhody kryptoměn (tedy až na úplnou decentralizaci). Již brzy bychom se měli dozvědět její specifikace. Reálně by mohla být spuštěna již za několik let. Evropská pracovní skupina zabývající se digitálními měnami (Digital Currency Taskforce) bude mít v již v první polovině 2020 vyjasněny důvody pro vytvoření EuroCoinu a cíle, kterých chce s jeho pomocí dosáhnout:

  • instantní vnitrostátní a přeshraniční platby zdarma
  • možnost přímo řídit inflaci a podporovat ekonomiku
  • snížení nákladů na provozování online transakčních systémů
  • udržení tempa s dalšími světovými velmocemi a jejich kryptoměnami
  • držet krok s technologickými firmami jako Facebook

Přesné cíle pro EuroCoin budou známy již v první polovině 2020. Evropská Centrální Banka již vyjádřila obavy ohledně globální digitální měny od Facebooku. Libru vnímá jako hrozbu a Evropa rozhodně potřebuje odpověď. Facebook je totiž firma, které velí jediný člověk. Mark Zuckerberg má většinový podíl a tím pádem i neomezenou moc nad svým impériem.

CBDC Think Tank – Kanada, Velká Británie, Švýcarsko a ECB

Centrální banky Kanady, Velké Británie, Švýcarska a Evropská centrální banka vytvořily CBDC Think Tank. Jde v podstatě o brainstorming platformu, na které si vyměňují nápady a postřehy. Zkoumají tak možnosti vytvoření státních kryptoměn.

I Švýcarsko chce svou národní kryptoměnu. Jejich představa je, že by usnadnil tokenizovaný prodej s cennými papíry a zároveň by je to posunulo zase o kus dál.

Digitalizace peněz v USA

Federální rezervní systém (Fed) Spojených států zkoumá příležitosti, které mohou centrální banky získat při vydávání svých digitálních měn. „Digitalizace má potenciál přinést vyšší hodnotu a pohodlí při nižších nákladech. Existují však rizika. Ve Spojených státech je jedním z hlavních problémů, které je třeba prozkoumat, otázka, zda by digitální měna mohla učinit platební systém bezpečnějším nebo jednodušším“. Následně v únoru 2020 přišlo oznámení Trumpem nominované ředitelky Fed, že digitalizace amerického dolaru by mohla pomoci udržet převahu měny v globálním obchodu.

Digitální měny a Írán

Íránský prezident Hassan Rouhani (Hasan Rúhání) během islámské konference v Malajsii navrhl vytvoření kryptoměny pro muslimské národy jako alternativu k americkému dolaru. V Íránu dochází k velikým protestům kvůli prudkému nárůstu ceny benzínu, který nastal po uvalení sankcí USA na zemi.

Japonsko a krypto-Jen

70 vlivných japonských zákonodárců společně s liberální Demokratickou Stranou (v současnosti vládnoucí strana v Japonsku) tlačí na japonskou centrální banku, aby urychlila vývoj krypto jenu. Jejich cílem je konkurovat Číně, která má eminentní zájem o spuštění krypto juanu.

Digitální peníze v rámci BRICS

Pět zemí BRICS – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika – plánují vytvořit jednotný platební systém, kde by vypořádání mezi státy proběhlo v jedné kryptoměně. Tento plán podpořila obchodní rada BRICS.

Kambodža – Project Bankong

Kambodža odhalila podobné plány. Již je připravena zavést platební systém pro digitální měnu centrální banky. Jedná se o platformu „Project Bakong“.

Digitální měny ve zbytku světa

Přední světové banky v čele se Švýcarskou UBS chystají vlastní kryptoměnu USC (Utility Settlement Coin, tento projekt vznikl již v září 2015) pro přeshraniční obchod. Spojilo se 14 společností včetně předních bank z Evropy, Spojených států a Japonska. Založily společnost Fnality International, do níž celkově investovaly 63,2 milionu dolarů (1,46 miliardy Kč). Měna USC bude jištěna prostředky v držení centrálních bank.

Kromě UBS jsou do projektu zapojeny Barclays, Nasdaq, Credit Suisse, Bank of New York Mellon, Canadian Imperial Bank of Commerce, State Street Bank & Trust Co., Banco Santander, Commerzbank, ING Groep, KBC Group, Lloyds Banking Group, Mitsubishi UFG Financial Group a Sumitomo Mitsui Banking Corp. Měna USC má fungovat jednak jako platební prostředek a také jako nosič, který nese všechny informace potřebné k dokončení obchodu, což by mohlo snížit čas a náklady transakce.

Jak jsou na tom státy s používáním krypta?

Kdo používá krypto

Zdroj: Cryptoexplorer.com

Je překvapivé, že používání kryptoměn je nejméně obvyklé v zemích, které v jiných ohledech patří ke kryptoměnovým velmocem. Pokud Vás článek zaujal a rádi byste se o některém ze zmiňovaných projektů dozvěděli více, nebo jen hledáte pomocnou ruku ve světě kryptoměn, neváhejte nás kontaktovat!