Doufáme, že Vaše Vánoce byly naplněny klidem a pohodou. Odpočinek je důležitý, avšak trh nikdy nespí, a tak jsme i v prosinci byli svědky příznačné volatility kryptoměn. Namísto mnohými očekávaného růstu ceny bitcoinu atakujícího hranici 100k se však jednalo o její postupné vyklesávání způsobeného zejména událostmi makroekonomického charakteru. Vzhledem ke střednědobému trendu se nabízí otázka, zda jsme již nyní vstoupili do bearmarketu a jestli je možné v dohledné době významnější růst čekat. Na druhé straně ukázal prosinec i mnohá pozitiva, kromě jiného také zjevnou nezávislost cen některých odvětví technologie blockchain na zmiňované ceně bitcoinu. Právě tato odvětví by totiž mohla v následujícím roce představovat nejzajímavější investiční příležitosti.
Hashrate na ATH, cena bitcoinu stále klesá
Významná část investorů na trhu skutečně doufala, že bitcoin koncem roku zopakuje podobný cenový vývoj, jako tomu bylo v roce předchozím. Během prosince 2020 totiž vzrosla hodnota za jednu minci téměř o padesát procent. Jednalo se navíc o zahájení téměř čtyři měsíce trvajícího konstantního růstu (pochopitelně s drobnými průběžnými korekcemi), na jehož konci v dubnu 2020 překročila částka za jeden bitcoin hranici 60 000 dolarů. Že se tento scénář nebude opakovat bylo ovšem jasné už v polovině měsíce, kdy byla postupným poklesem prolomena hranice 50 000 dolarů a nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl směr v následujících dnech obrátit. Pádu ceny přitom v průběhu prosince využívali největší hráči. Podle dat zveřejněných na serveru Cryptopotato.com tyto velryby nakoupily v průběhu pádu ceny k hranici 42.000 dolarů za minci bitcoin v celkové hodnotě 315 miliardy dolarů. Zájem o nákup „ve slevě“ měli i další institucionální investotři v čele s fondy jako jsou Grayscale, Coinshares nebo 3iQ. Nejednalo se přitom pouze o bitcoin, velké instituce jeví čím dál více zájem i o Solanu, Polygon, Algorand nebo Aave. To v kombinaci s překonáním maximální dosažené hranice hodnoty hash rate (celkové výpočetní kapacity, která je v rámci sítě využívána k zprocesování transakcí a těžbě) vypovídá o tom, že aktuální dění má pramalý vliv na předpokládanou dlouhověkost bitcoinu a souvisejících technologií. Čím bylo tedy zapříčiněno chování trhu v posledním měsíci, které mnoho investorů pozorovalo v nejistotě a se značnými obavami?
Celkově negativní sentiment na trhu je dát několika různými faktory. Tím možná nejvýraznějším je výskyt varianty Omicron viru SARS-CoV-2, o jehož vážnosti byly zejména v první polovině měsíce vedeny dlouhé diskuze. Rostoucí počet případů nakažených ve Spojených státech, způsobený kromě jiného také vyšší nakažlivostí této mutace, je podle mnohých jedním z hlavních faktorů poklesu ceny kryptoaktiv. Kromě problémů v oblasti zdravotnictví jsou američtí investoři znejistěni také vývojem plánovaného taperingu, pomalým postupem v rámci legislativních změn týkajících se kryptoaktiv a potenciálním pokračujícím poklesem síly dolaru. Ostatně CEO burzy Kraken zastává názor, že americká měna postupně ztratí veškerou svou hodnotu a klesne až na samé dno. Jestli se jedná o skutečný postoj, nebo jen záměrnou kontroverzi s cílem zvýšit mediální exponovanost, je na zvážení každého. Podobný narativ má ale pochopitelně vliv na cenu všech investičních aktiv, nevyjímaje bitcoin, který je jinak (nejen) americkými investory čím dál silněji vnímán jako potenciální hedge (zajištění) proti rostoucí inflaci.

Tweet pod účten BreakingCrypto. Zdroj: Twitter
Znepokojující zprávy proudí z Číny, které dlouhodobě investuje nemalé prostředky do posílení vlastní armády, zatímco stojí na prahu realitní i bankovní krize. To jí ale nebrání pokračovat v nesmyslné válce proti čemukoliv, co jakkoliv souvisí s kryptoměnami a decentralizovaným trhem. Tato válka má přitom pozitivní vliv na dění v poblíž nacházejících se zemích, které jsou často cílem z Číny odcházejících těžařů. Boom způsobený radikálním zvýšením těžby na svém území bylo takto možné v průběhu prosince pozorovat například v Thajsku.
Rusko propaguje ve vztahu k těžbě kryptoměn opačné stanovisko. Z ministerstva rozvoje a ministerstva energetiky zesilují hlasy volající po tom, aby se z této činnosti stala oficiální – a tedy i legální – profese. To by především vedlo k možnosti zdanění miningu, který je takto součástí šedé zóny. S tímto krokem nicméně nesouhlasí ruská centrální banka. Spíše než informace o snaze vydělat na daních z těžby je o Rusku slyšet v souvislosti se sílící energetickou krizí. Postupné snižování dodávek zemního plynu prostřednictvím plynovodu Jamal do Německa vyústilo v průběhu prosince k jejich úplnému zastavení, což zesiluje celkovou nejistotu na starém kontinentě. Německo je na zemním plynu přitom závislé. To potvrzují i jejich postoje v souvislosti s legislativou vedoucí ke snižování emisních plynů, která nyní nově kromě zemního plynu označuje za tzv. zelený zdroj i jádro – významné vítězství pro Českou republiku. V souvislosti s Německem se ale objevily i dobré zprávy. Místní Sparkasse, jejíž klientela čítá asi padesát milionů zákazníků, připravuje služby umožňující nákup a prodej bitcoinu. Lze očekávat, že míra adopce kryptoměn ve společnosti bude s tímto krokem zásadně stoupat. V tomto ohledu udělala obrovský posun také Austrálie, kde se množství obyvatel vlastnících kryptoměny přiblížilo 30 % oproti necelým 20 % v roce 2020. Ještě zajímavější je pak fakt, že v této skupině se zdvojnásobilo procentuální zastoupení žen.
Zajímavé bylo sledovat, jak se k situaci na trhu stavěla první země, kde byla kryptoměna zaveden jako oficiální platidlo – středoamerický El Salvador. Tamní prezident Bukele po vzoru velkých institucionálních investorů „nakoupil dip“, když v průběhu prosincového poklesu pokračoval v nákupu bitcoinu a mnohými očekávaná katastrofa a totální revoluce se navzdory očekávání mnohých nekonala. Pokračují však protesty místních občanů obávajících se vysoké volatility kryptoměn a dochází i k zesilování ideologickému střetu libertariánské filozofie kryptoměn s Bukeleho tvrdě autoritářským režimem.
Rok 2022 – rok alternativních světů a NFTs?
Jedním z motivů, který se nejčastěji objevoval v prosincových ohlédnutích za děním v kryptosvětě v průběhu roku 2021, bylo rostoucí propojení sportovního světa s kryptoměnami. Na tento trend upozorňujeme již několik měsíců a vnímáme ho jako naprosto zásadní pro zvyšování povědomí veřejnosti o kryptoměnách i jako prostor pro zajímavé spolupráce. Na vedoucí příčce tohoto odvětví se mezi blockchainovými společnosti nachází pravděpodobně Crypto.com. Ta kromě oficiálního přejmenování Staples Centra, Mekky basketbalu na západním pobřeží Spojených států, posiluje svou přítomnost ve sportu také podepisováním sponzorských smluv s předními týmy americké NWSL. Liga jako celek mimochodem také v prosinci podepsala spolupráci s platformou Voyager Digital. Nezanedbatelně roste i počet profesionálních sportovců, kteří si za své služby nechávají posílat celou odměnu (nebo její část) v kryptoměnách, zejména pak v lize amerického fotbalu NFL.
Zájem o propojení sportu a kryptoměn jsme pozorovali i na základě reakcí našich čtenářů na článek nesoucí příznačný název Sport a kryptoměny, který jsme zveřejnili na webu Roklen24. Ten se týkal francouzského startupu Sorare, platformy provozující NFT fotbalovou fantasy ligu, jejíhož fungování se již několikátý měsíc účastníme. Kombinace nejoblíbenějšího sportu v Evropě, možnosti výdělku a přímého vlastnictví hráčů umožněné technologií blockchain dělá ze Sorare podle našeho názoru jeden z nejzajímavějších kryptostartupů současnosti. Obrovskou výhodu oproti jiným na blockchainu založeným hrám, jako například Gods Unchained, má přitom Sorare v jednoduchosti, s jakou je možné začít hrát – o tom jsme pro změnu publikovali na našem blogu.
Integrace technologie NFT do světa gamingu má ale různé podoby. Sorare představuje typ tzv. play to earn hry, tedy takové, ve které vyděláváte NFTs prostřednictvím hraní, mezi které se řadí i například poměrně diskutované CryptoFantasy. Další proud pak představují takzvané NFT in-game předměty, o jejichž integraci už poměrně dlouhou dobu mluví přední světoví herní vývojáři. Jeden z těch vůbec největších, americká firma Ubisoft, představil v prosinci platformu Quartz, na které si budou moci hráči zakoupit předměty do vybraných her založené na NFT technologii Digit. Tento zatím asi největší krok v rámci snah o integraci technologie NFT do her se ale zatím spíše než s ovacemi a nadšením potkává kritikou stability a nezájmem ze strany hráčů. Je ho ale třeba vnímat spíše jako pilotní projekt. Gaming je celkově jedním z odvětví, které jsme na začátku reportu zmiňovali jako potenciálně zajímavé pro následující rok. Je to logické – se zhoršujícím se ekonomickým i zdravotním stavem ve společnosti bude přibývat lidí, kteří budou mít možnost se touto aktivitou zabývat, neboť jim z důvodu nedostatku práce či zdravotních překážek zkrátka vzroste množství volného času.

Postavy CryptoFantasy. Zdroj: Medium
Na stejném argumentu staví také rostoucí odvětví metaversů, tedy alternativních realit, jejichž čím dál sílící zastoupení v rámci diskuze odborné i laické veřejnosti značnou měrou posunulo oznámení konceptu Meta Markem Zuckerbergem. Ten mimojiné oznámil také chystaný pilot zavedení plateb skrze službu WhatsApp prostřednictvím kryptoměn. Různí se přitom názory na to, jestli je Meta a její chystaný metaverse pouze předraženou marketingovou kampaní, lakmusový papírek sloužící primárně k otestování připravenosti společnosti nebo logický krok vedoucí k tomu, že odvětví metaversů budou dominovat technologičtí giganti současnosti. Jisté ale je, že stejně jako hry i toto odvětví benefituje v pro kryptoměny jinak spíše ztrátových obdobích. Je to vidět i na četnosti, s jakou v médiích zaznívají jména projektů jako Sandbox, Decentraland nebo Gala. Právě v nich jsou investoři ochotni za pozemky zaplatit částky dosahující výšek i stovek milionů korun. V České republice pak můžeme být pyšní na rostoucí projekt Somnium Space, který do tohoto již tak čím dál oblíbenějšího odvětví přidává ještě prvek VR a o němž v polovině prosince publikoval český Forbes