×

Co je to Algorand

18.08.2020

Algorand je perspektivní kryptoměna, která je teprve jeden rok stará, a přitom se již může pochlubit několika velmi zajímavými KPIs (klíčové ukazatele výkonnosti):

  • Více než 500 nodů po světě

  • Zalistování na desítkách burz (včetně velkých, jako je Binance nebo Coinbase)

  • 384 společností využívá platformu Algorand

  • Integrace do 50 peněženek, včetně HW peněženky Ledger

  • Více než 50 000 stažení SDK (software development kit)

  • Více než 300 ambasadorů z 50+ zemí světa

Ano, Algorand má nesmírně živý program práce s veřejností. Do činnosti jeho ambasadorů jsme se zapojili i my, proto Vám nyní můžeme přinést novinky z včerejšího webináře pro ambasadory. Ještě předtím ale krátké info o projektu, pokud jste o něm dosud neslyšeli.

Algorand unikátním způsobem řeší tzv. blockchainové trilema, tedy problém, kdy je třeba zároveň dosáhnout decentralizace, bezpečnostiškálovatelnosti. Využívá k tomu algoritmus, který nazývá čistý proof of stake. Neoperuje s delegáty, ani nutností dávat v sázku (at stake) tokeny, pokud se chci podílet na ověřování bloků. Místo toho probíhá náhodný výběr navrhovatele bloku (u Bitcoinu bychom řekli těžaře) a ihned poté náhodný výběr „komise“, která blok ověří a schválí. Každý jeden token představuje jeden los, díky němuž se uživatel může stát navrhovatelem nebo členem komise. Transakce jsou tak velice rychlé a nezměnitelné prakticky ihned. Není třeba čekat, než se transakce propíše do několika bloků, nemůže docházet k forkům jako např. u Bitcoinu.

Autorem myšlenky je Silvio Micali, italský matematik, kryptograf, který v roce 2012 získat Turingovu cenu, což je obdoba Nobelovy ceny za informatiku. Od roku 1991 je profesorem na MIT. Algorand se pokouší prorazit v herním průmyslu, nebo např. v oblasti CBDC, kde se podílí v současnosti na 16 projektech digitálních měn centrálních bank. Na podporu výzkumu a vývoje jeho nadace poskytuje zajímavé granty.

Novinky a vývoj

Algorand představil zcela novou funkci – rekeying. To znamená, že mohu změnit soukromý klíč, aniž bych měnil veřejný klíč. Jiný blockchain toto v první vrstvě nemá. K čemu je to dobré? Dva příklady:

  • Bojím se, že došlo k odhalení soukromého klíče → můžu si nechat stejnou adresu, ale přitom změnit soukromý klíč.

  • Můžu převést fondy na někoho jiného (např. zaměstnance), a přitom to pořád vypadá, že je odesílám já (např. firma).

Fast Catchup je funkce, která může dopomoci adopci a decentralizaci. Každých 10 000 bloků se dělá fix blockchainu, takže pokud se chci stát nodem, stačí mi blockchain stahovat od posledního fixu. Historie se tedy archivuje na nodech. Podobný nápad využívá kryptoměnový projekt Ardor (tým Jelurida, který dříve vyvíjel NXT), ale u Algorandu je to volitelné (pořád si můžu stáhnout celý blockchain).

Comprehensive smart contracts. Blockchain Algorandu umožňuje posílání 1000+ tps. Transakce jsou levné a je jen jeden typ transakce, takže projdou rychle a nedojde k omylům (což se relativně běžně stává na Ethereu, kde je rozdíl mezi platbou etheru a smart contractovou transakcí). Jazyk není Turing kompletní (jako Solidity na Ethereu), což ve většině případů nevadí a vývojáři udělají méně chyb. Buduje se bridge mezi Algorand a Ethereum, což zajistí interoperabilitu mezi aplikacemi na obou sítích.

Do konce roku 2020 plánuje Algorand získat 10 milionů uživatelů svého blockchainu a dosáhnout milionu transakcí denně.

Kontakt
Opište kód: captcha

Altlift s.r.o.

+420 725 241 781
info@altlift.cz

Korunní 2569/108
101 00 Praha 10 - Vinohrady

IČO: 28133544

Total market cap: $
Dominance: %
Copyright © 2020 Altlift.cz