Projekt NEM s vlastní kryptoměnou XEM se objevil v roce 2015. V zásadě byl navržen jako vylepšení kryptoměny NXT, která aplikovala jiný mechanismus konsensu než nejznámější mechanismus proof-of-work využívaný kryptoměnou Bitcoin. Proof-of-stake (POS) by měl poskytnout následující vylepšení oproti mechanismu proof-of-work (POW):

 • Nižší požadavky na velikost blockchainu
 • Nižší spotřeba energie v síti
 • Nižší požadavky na šířku pásma
 • Prevence proti tzv. 51% útoku

Vývojáři NEM se však rozhodli nerozdělit blockchain Nxt forkem, ale vytvořit svůj vlastní blockchain s vlastní kódovou základnou. Přitom se pokusili vytvořit „lepší“ blockchain implementací dvou klíčových konceptů zvaných proof-of-importance (POI) a harvesting. To by mělo eliminovat negativní účinky mechanismů POW a POS, jako je motivace k hromadění coinů místo jejich utrácení.

Blockchain NEM NIS1 běží od svého vydání bez větších problému a s XEM dosáhl v kryptosvětě zajímavé tržní kapitalizace. Nyní vývojářský tým NEM představil nový projekt s názvem Symbol, který poběží na vlastním blockchainu a bude používat novou měnu s názvem XYM. Tato měna bude vydána v poměru 1: 1 všem držitelům XEM, kteří XEM vlastní 12. března během snapshotu v počtu bloků 3 105 500.

Důležitou otázkou, kterou nyní představuje Symbol, je, zda bude starý projekt NEM a jeho coin XEM v budoucnu zastíněn a ztratí hodnotu, nebo zda i nadále zůstane zajímavou investicí. To samozřejmě silně závisí na tom, jak moc vývojářskému týmu stále záleží na NEM a jaké další případy použití se pro XEM objeví. Tato otázka bude nyní podrobněji prozkoumána v dalších částech analýzy.

Symbol mainnet release status.

Symbol mainnet release status. Zdroj: nem.io

Co se stalo s cenou XEM?

Podíváme-li se na cenu XEM / USD, vidíme, že je v poslední době velmi volatilní.

Vývoj ceny NEM

Vývoj ceny NEM

Je také zajímavé vidět, že XEM kopíroval cenu bitcoinů, který byl v bull runu, s výjimkou klíčových událostí, které nyní budeme analyzovat.

Je třeba poznamenat, že poté, co NEM oznámil přesný čas snapshotu, cena se zvýšila o 55%, poté se konsolidovala a po snapshotu poklesla o 45%. To vede k závěru, že někteří lidé kupovali XEM coiny, jen aby poté dostali XYM. Ačkoli se cena XEM od té doby mírně vzpamatovala, zdá se, že trh zůstává touto událostí zneklidněn.

Tweet z oficiálního NEM účtu

Tweet z oficiálního NEM účtu. Zdroj: Twitter

Co říká NEM Group

Dne 26.02.2021 CTO skupiny NEM Kristy-Leigh Minehan poskytla odpovědi na otázky o budoucnosti NEM NIS1 v přímém přenosu na YouTube. Zde je shrnutí nejdůležitějších bodů:

15:00 Jaké jsou největší novinky kolem NEM NIS1?

 • Velkou novinkou je, že opensourcujeme NIS1. NIS 1 také získá nové funkce u některých z nástrojů a částí infrastruktury, jako je nová peněženka a aktualizovaný průzkumník bloků, stejně jako některé další novinky v rámci infrastruktury. Z těchto důvodů také brzy budeme najímat nového produktového manažera pro NEM NIS1.

16:06 Když bude spuštěn Symbol, bude NEM ovlivněn takovým způsobem, že se všichni nahrnou k Symbolu?

 • Protokoly blockchainu jen tak nezmizí, jako 55 různých forků bitcoinu. Stále existuje komunita, která miluje tento blockchainový protokol, takže ze své podstaty nezmizí, pokud se ho účastní alespoň dva nody. Pokud tedy někteří vývojáři přejdou na Symbol, ne každý to udělá a ne každý tak učiní okamžitě. Z toho nebo onoho důvodu tedy budou uživatelé, kteří zůstanou a budou používat NIS1. Takže do budoucna věřím, že existuje dostatek prostoru pro soužití NIS1 a Symbolu vedle sebe. Nevím, jak to bude vypadat, ale je také na komunitě, aby konečný stav věcí pomohla dovytvořit. Myslím, že NIS1 má skutečný potenciál. Jednou z věcí, která se mi na NIS1 docela líbí, je algoritmus EigenTrust ++, který má obrovský potenciál ve správě reputace.

26:30 Co znamená open source pro NEM NIS1?

 • Open source  znamená větší míru decentralizace a více uživatelů, což znamená větší poptávku po tokenu XEM.

41:26 Jaké jsou use cases NIS1 a jak se liší pro Symbol?

 • Je na komunitě, aby navrhla konkrétní use cases. My „pouze“ přinášíme technologii, abyste vy, komunita, mohli vytvářet. Když si to povíme znovu teoreticky, reputační management je něco, co si myslím, že NIS1 zvládne docela dobře.

Abychom získali další úhel pohledu, kontaktovali jsem Jeffa McDonalda na Telegramu. Je spoluzakladatelem a ambasadorem značky skupiny NEM. Nemůžeme s absolutní jistotou potvrdit, že to byl opravdu on, ale myslíme si, že je to realistické na základě kvality jeho odpovědí.

Existuje use case, pro který potřebuji NEM NIS1, ale nevystačím si se Symbolem?

 • NIS1 má neomezený multi-signature na každém účtu a další funkci v mosaics for levies.
 • NIS1 má v peněžence také Apostille. Apostille 2.0 přijde na Symbol, ale teď tam není. Totéž s blockchainovým hlasováním a volbami.
 • Některé technologie se vzájemně vylučují. Stejně jako je těžké mít ve stejném chainu anon txs a supply chain txs. Myslím, že tým v NEM provede výběr, který chain bude podporovat kterou funkci. Dobrou zprávou je, že máme dva chainy, máme flexibilitu. Vždy však budou existovat určité kompromisy. Například Ethereum nemá žádný univerzální systém pojmenování a nikdy mít nebude. NEM ano. To je rozhodnutí, které musíte udělat na začátku.

Jakou radu byste dali lidem, kteří se obávají, že NEM NIS1 bude v budoucnu zanedbáván, protože má větší smysl zaměřit se na vylepšený Symbol blockchainu. Přesněji řečeno, drželi byste XEM a / nebo XYM?

 • Ethereum má mnoho systémů pojmenování (ENS) a ty spolu soutěží. Osobně držím celý mine. Ale to je rozhodnutí, které musíte udělat sami. Program supernode je nyní vysoce výnosový. Osobně si myslím, že mnoho lidí kvůli tomu zůstane, takže zůstanu i já. Bez supernodu na NIS1 NEM bych si dělal mnohem větší starosti. Další věc, která je na NEM hezká, je, že má šest let starou historii. Žádná mince se nikdy neztratila. Pro někoho, kdo chce velmi bezpečnou, osvědčenou technologii, je tu NEM.

Pohled do NEM Group

Podíváme-li se na celkový počet zaměstnanců na LinkedIn, zjistíme, že v poslední době zůstal počet zaměstnanců přibližně stejný. Musíte však mít na paměti, že ne všichni zaměstnanci mohou mít účet LinkedIn.

Vývoj počtu zaměstnanců NEM

Vývoj počtu zaměstnanců NEM. Zdroj: Linkedin

Je také zajímavé vidět, že došlo k posunu, protože zaměstnanost ve vývoji poklesla, zatímco zaměstnanost v marketingu vzrostla. Nyní by se dalo interpretovat, že vývoj Symbolu potřeboval více inženýrů, než další vývoj NEMu. Marketing pravděpodobně slouží k propagaci Symbolu.

Rozložení zaměstnanců NEM

Rozložení zaměstnanců NEM. Zdroj: Linkedin

Pokud zkontrolujeme nabídky práce na webových stránkách NEM a LinkedIn, hledají nové kandidáty, kteří budou pracovat na NEM a Symbol.

Blockchain Protocol Engineer

Inzerát NEM na pozici Blockchain Protocol Engineer

Inzerát NEM na pozici Blockchain Protocol Engineer. Zdroj: Linkedin

Blockchain Cryptographic Engineer

Inzerát NEM na pozici NEM Blockchain Cryptographic Engineer

Inzerát NEM na pozici NEM Blockchain Cryptographic Engineer. Zdroj: Linkedin

Co se tedy stane s NEM po snapshotu 15. března?

Pokud to shrneme, dá se říci, že vývojářský tým NEM v nás vyvolává dojem, že chce v budoucnu vyvíjet NEM NIS1 i Symbol souběžně. To, že nadále zveřejňují nabídky práce pro oba projekty, můžeme brát jako další náznak. Ale i když mezi architekturou NIS1 a Symbolem zjevně existují rozdíly, například supernody NEM NIS1 s vysokou výplatou, je těžké říci, jak pozitivní bude celá situace pro cenový vývoj XEM. V tomto okamžiku by tedy bylo jistě vhodné sledovat počet aktivních supernodů, aby bylo možné určit, zda zde lze zjistit klesající zájem o podporu ze strany uživatelů NEM NIS1.

Je však třeba mít na paměti, že vývoj ceny nakonec závisí na poptávce po tokenech. Zda konverze z NIS1 na open source zvýší tuto poptávku, nelze v tuto chvíli říci. Nakonec najde XEM spíše jiná využití než jako platební prostředek, protože konkurence kryptoměn v této oblasti je extrémně vysoká. Jelikož se však tato práce zaměřila na budoucnost vývojářského týmu NEM po vydání Symbolu, bylo by v dalším kroku důležité prozkoumat přesné a budoucí případy použití XEM a XYM z technického hlediska.

Pokud byste rádi případnou investici do XEM nebo XYM prokonzultovali s odborníky, dejte nám vědět

Další zdroje o NEM